Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γηρος 1 ποδιου χαλκιδικης
#1
Καλησπερα σας ονομαζομαι Γιωργος ειμαι καινουργιος στο site και καινουργιος επισης στο αθλημα ( εδω και μια τετραετια )

Εχω αγορασει προσφατα το VICTORY HV της εταιριας SEABRID και προετοιμαζομαι για την πρωτη μου μεγαλη εκδρομη.

Την παρασκευη που μας ερχεται ετοιμαζομαι για ενα τετραημερο μεχρι την δευτερα ωστε να κανω τον γηρο του 1 ποδιου στην χαλκιδικη
Το πλανο μου ειναι τουλαχιστον την πρωτη μερα να ξεκινησω απο τις 4 τα ξημερωματα και γενηκα τις επομενες μερες οσο ποιο νωρις γηνεται για να γλιτωνω την καψα (οσο ειναι δυνατων)

Την πρωτη μερα ξεκιναω απο ποσειδη με σκοπο να φτασω νεα φωκαια οπου και θα κατασκηνωνω αμεσως μετα οπου βρω
Την δευτερη μερα ξεκιναω με σκοπο να φτασω το λιγοτερο μεχρι πευκοχωρι και το μακρυτερο μεχρι λιγο πριν τη μυτη
Οι επομενες μερες θα εξαρτηθουν απο την δευτερη μερα γιατι δεν γνωριζω μεχρι που θα φτασω (γενηκα παντως στο πισω μερος του μυαλου μου θελω να κανω τον γηρο σε 3 μερες αλλα δεν εχω ιδεα αν μπορω)

Απο εξοπλησμο οσο θα κωπηλατω το βραδυ θα εχω εναν αδιαβροχω φακο κεφαλης και θα ξηλωσω απο το ποδηλατο μου τα φωτα και θα τα τοποθετησω μπρος και πισω στο καγιακ μου.

Θα εχω επισης μαζι μου ενα σλιπι μπανκ (μια σκηνη αμα χωρεσει) ψαθα ομπρελα και παρα πολα αλλα μικροπραγματα

Απο φαγητο θα εχω αποξηραμενα συκα μπαρες ενεργειας μπολικα νερα αλλα γενηκα θα κοιταω να κανω στασεις σε μερη που θα μπορω να αγορασω κατι να φαω

Αυτα κατα τα αλλα αυτο που θα ηθελα πολυ να μαθω ειναι αν καποιος αλλος εχει κανει τον γηρο του πρωτου ποδιου ωστε να μου πει τι να προσεξω , η τι να αποφυγω  η γενικα καμια συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη

Ευχαριστω
Reply
#2
Το μεσημέρι στην περιοχη της Χαλκιδικης υπαρχει ενας άνεμος που ονομαζεται μπουκαδουρα.Μπορει να φτασει και τα 5 bofor και ξεκιναει στις 2 το μεσημερι και σταματαει λιγο πριν την δυση του ηλιου όπως μου είπε ένς συνφορουμιστης..Τον έχω ζησει αυτον τον άνεμο και μια φορα περιμενα 3 ώρες σε μία παραλία μεχρι να κοπάσει λιγο.Διαβασε το θέμα που εχω ανοίξει για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#3
Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση
Απο τις 12 το μεσημερι μεχρι και της 5-6 υπολογιζω να αραζω και απο τις 5-6 και μετα θα κωπηλατω για κανα 2 ωρες
Τον καιρο που τον κοιταξα (αν και λιγο νωρις για να βγαλω συμπεραζμα) δειχνει να ειναι καλος
Κατα τα αλλα βλεποντας και κανοντας

Το θέμα που εχεις ανοίξει που ειναι για να το διαβασω ?
Reply
#4
Το θέμα ειναι εδω: http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,450.0.html

Πνεει και άνεμος το βραδυ χαμηλώτερης έντασης..Τον καιρο μπορεις να τον δείς 2-3 μέρες πρίν την ήμερα που θέλεις να δεις την προβλεψη..Ο καιρος αλαζει συνεχως .Μετά μολις φτανει προς το τέλος του ο άνεμος έχει κύμα βουβο σαν φουσκοθαλαδια αλλα δεν σε πειραζει αυτο...ειναι ευκολο αρκει να μην το έχει στα πλαγια.ο άνεμος ειναι ΝΝΔ.Μπές στο google earth για να δεις την μορφολογια της περιοχης και τον προσανατολισμο του ανέμου.Απο πού θα σου έρχεται σε κάθε περίπτωση

ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#5
Η διαδρομή είναι περίπου 120 χιλιομετρα, δηλ. περίπου 40 την ημέρα, δηλ. 8-10 ώρες σε κίνηση με Μ.Ο. 4-6 χιλ/ώρα υπολογίζοντας και την πιθανότητα αντίθετου ανέμου. Με προγραμματισμό δεν είναι απαραίτητο να κωπηλατείς νύχτα. Εάν το κάνεις φρόντισε τα φωτάκια να είναι ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ . Τα ποδηλάτικά δεν είναι. Έχω καταλήξει να βάζω ένα ποδηλατικό σε μικρο μπουκαλάκι από χυμό LIFE (έχει μεγάλο στόμιο το μπουκάλι) για να μη βρέχεται, το οποίο το στερεώνω στα λάστιχα του σκάφους. Ο φωτισμός σου θα πρότεινα να είναι πίσω σου ή επάνω στο κεφάλι για να μη σου χαλάει τη όραση στο σκοτάδι. Είναι καλύτερα να εφαρμόσεις ένα αδιαβροχοποιημένο ποδηλατικό φώς στο γείσο ενός καπέλου λ.χ. παρά να έχεις το φακό κεφαλής.

Μελέτησε τη διαδρομή και εντόπισε τα σημεία με συνεχόμενα βράχια. Σ΄αυτά δεν θα έχεις δυνατότητα στάσης ή αγοράς  εφοδίων όπως υπολογίζεις.

...σε ζηλεύω.......αλλά μόνο για 20 ημέρες ακόμα....
Reply
#6
Εμείς που αναπολουμε την θάλασσα εστω για ενα Σ/Κ στο τέλος δικαιωνόμαστε....εγω σε 24 μέρες
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#7
Βασικα οταν λεω νυχτα εννοω ξημερωματα θα σηκωνομαι πολυ νωρις το πρωι το πολυ καμια 1.5 ωρες θα κωπηλατω βραδυ
γιατι συνηθως η θαλασσα ειναι πιο ηρεμη και δεν εχει ζεστη .

Τα φωτάκια θα τα τυλίξω με σελοφαν. Αλλα καλη και η ιδεα σου με το μπουκαλι

Κατα τα αλλα μακαρι να πανε ολα καλα με τον καιρο γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω να ξαναπαω φετος τετοιο ταξιδι
Reply
#8
Πράγματι το βράδυ είναι πολύ όμορφα να κωπηλατείς. Από τις κορυφαίες εικόνες πρίνα πό 4-5 χρόνια: παραθερίζοντας στο μεσαίο στη Σιθωνία, επιστρέφω κατά τις 12 βράδυ από Goa(μπαράκι δίπλα στη Σάρτη) μπαίνω σε μια μικρή παραλία, την Αγριδιά, όπου έχει σκηνές ελεύθερα. Παραλία και βράχια  είναι γεμάτα κεράκια και πυρσούς ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !!!
Είχα 4 φωτάκια ν΄αναβοσβήνουν στο σκάφος κι ένα στο καπέλο μου οπότε την ατάκα "καλώς το Χριστουγεννιάτικο δέντρο" την αποδέχθηκα στοΪκά.... ;D

Το σελοφάν ξανασκέψου το. Ισως θα πρέπει να προτιμήσεις τα μικρά σακουλάκια που κλείνουν μόνα τους. Και πάλι όμως η λύση είναι πρόχειρη. Ασχολήσουν με την αδιαβροχοποίηση κάποιου φανού καλύτερα.

Reply
#9
Βρηκα τον ανθρωπό μου.μπορεις να μου πεις πως είναι η κτογραμμη στην goa;;;Σχεδιαζω ένα trip και είδα καποια βράχια και ένα νησακι στο βάθος :-\
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#10
Γενικά το δεύτερο πόδι, έχει μικρές παραλίες με διαστήματα βραχωδών ακτών να τις χωρίζουν. Η περιοχή που αναφέρθηκα βρίσκεται μεταξύ του όρμου Σάρτης και όρμου Συκιάς. Στο ενδιάμεσο αυτό κομμάτι έχει δύο μικρές παραλίες(αυτές που ανάφερα πρίν). Όλο το υπολοιπο κομμάτι, γύρω στα 8 χιλιόμετρα νομίζω, είναι βραχώδες με πολύ λίγα σημεία εξόδου/εισόδου.
Προγραμματισμό θέλει επίσης και το κομμάτι Καλαμίτσι - Κουφό. Το τοπίο είναι επιβλητικό αλλά κι αυτό με ελάχιστα σημεία εξόδου/εισόδου. Γενικά πάντως η διδρομή είναι ασφαλέστατη με δυνατότητα αγοράς προμηθειών, διανυκτέρευσης, εύκολης πρόσβασης στα περισσότερα σημεία από ξηρά και αναζήτησης πιθανής βοήθειας.
Σχετικά με το νησάκι που αναφέρεις: υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε δύο βραχονησιδες μπροστά από την παραλία Κρυαρίτσι. Ξέρες υπάρχουν καμιά 4-5 στη διαδρομή αυτή.

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)