Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τοποθέτηση Καγιάκ σε "μπάρες" και ασφάλεια-Ασφάλεια για ολιγόωρη στάση
#11
Είναι λοιπόν σωστό να ασφαλίζουμε όσο γίνεται καλλίτερα το καγιάκ στη σχάρα,  για να  αποθαρρύνουμε την κλοπή όχι του σκάφους,  αλλά του αυτοκινήτου…
Reply
#12
Εγώ το κλειδώνω με αυτό:
http://www.magnum.ws/Magnum/3039.htm
Περνάω το συρματόσχοινο από τα drain holes και το πέταλο το πρνάω στη σχάρα
Reply
#13
Το απόγευμα η φωτογραφία απο την δικιά μου.Τώρα δεν μπορώ.
Στο δωμάτιο που έμενα το έδενα το πρωίο έξω από το σπίτι με την αλυσίδα(φυσικά υπήρχε άνθρωπως στην πόρτα μέχρι το βράδυ)και το απογευμα το έβαλα μέσα..Το σκάφος μου είναι sit on για αυτο ήταν πιο έυκολο
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#14
(07-11-2013, 05:58 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Είναι λοιπόν σωστό να ασφαλίζουμε όσο γίνεται καλλίτερα το καγιάκ στη σχάρα,  για να  αποθαρρύνουμε την κλοπή όχι του σκάφους,  αλλά του αυτοκινήτου…

Ωωωωραίος...!! Που να το κλέβω αυτό με την κουμούτσα στον ουρανό...!! Άσε που θα φάω ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ από το σινάφι. Πού να το σπρώξω έτσι.  Καλώς τη "μοδιστρούλα" με τη βαρκούλα.....
Reply
#15
Και αν το κλεψει το αυτοκίνητο και δεν βγαίνει το καγιακ απο επάνω;;;;ΤΙ γίνεται μετα;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#16
Η κλειδαριά που χρησιμοποιω είναι αυτή

[Image: 2013_07_11_19_38_00.jpg]

[Image: 2013_07_11_19_38_09.jpg]

[Image: 2013_07_11_19_38_27.jpg]
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#17
(07-11-2013, 04:43 PM)kayak link Wrote: Η κλειδαριά που χρησιμοποιω είναι αυτή

[Image: 2013_07_11_19_38_00.jpg]

[Image: 2013_07_11_19_38_09.jpg]

[Image: 2013_07_11_19_38_27.jpg]

Κάτι τέτοιο ήθελα να αποφύγω!Λόγω της τεράστιας ελαστικότητας μπορεί να αφαιρεθεί πολύ εύκολα. Πράγματι το μόνο που μπορεί να "μην τραβήξει" την προσοχή τους,είναι ο μεγάλος όγκος.Όπως και να χει σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σπάσουν το τζάμι και να αρπάξουν ένα iPhone,παρά ένα μεγάλο καγιάκ!Αλλά...φύλαγε τα ρούχα σου!
Reply
#18
Εμένα μου φαίνεται εντάξει.ΤΟ αυτοκίνητο δεν το αφήνω σε μερη με λίγο κόσμο ...Οπως είπαν και οι προλαλήσαντες που θα το βάλουν με τέτοιο όγκο;;;5,5 μέτρα καγιακ δεν αφαιρείται εύκολα
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#19
Τα σιτ-ον δένονται εύκολα μέσα από τους αυλούς της αποστράγγισης.  Μερικά τυχερά σιτ-ιν ασφαλίζονται στην ενσωματωμένη αναμονή για πηδάλιο  -εφόσον βέβαια δεν είναι εγκατεστημένο-  με κατάλληλο λουκέτο μεγάλου U.  Λιγότερης σιγουριάς είναι οι εργοστασιακοί κρίκοι.  Αν δεν έχει καμία τέτοια προδιαγραφή -σαν το δικό μου-  ύστατη λύση είναι το σφιχταγκάλιασμα με βρόγχο σε σχήμα  8.
Στην Ελλάδα τα καγιακ είναι ακόμα λιγοστά για να προκύψουν οργανωμένες σπείρες,  η διεθνής μαρτυρία όμως είναι ότι κλέβονται και η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι στις υπαίθριες διανυκτερεύσεις στην ακρογιαλιά,  απέναντι σε κατόχους όχι αυτοκινήτων  αλλά σκαφών...
Reply
#20

Στην Ελλάδα τα καγιακ είναι ακόμα λιγοστά για να προκύψουν οργανωμένες σπείρες,  η διεθνής μαρτυρία όμως είναι ότι κλέβονται και η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι στις υπαίθριες διανυκτερεύσεις στην ακρογιαλιά,  απέναντι σε κατόχους όχι αυτοκινήτων  αλλά σκαφών...
[/quote]


Δυστυχώς ο κόσμος πεινάει...Και μπορεί να κλέψει οτιδήποτε μπορεί να πουληθεί στην συνέχεια... :-\
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)