The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined variable $thumblist - Line: 1049 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1049 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rockpool taran 16, πρώτη σύντομη δοκιμή στην Ελλάδα
#1
Ψάχνοντας για ένα πολύ γρήγορο touring kayak έπεσα πάνω σε αυτό το εκτενέστατο άρθρο. Παρουσιάζει το taran 16 και το συγκρίνει (κυρίως) me  P&H cetus MV και Valley nordkapp LV ...  :
http://seakayakphoto.blogspot.gr/2012/12...an-16.html
Reply
#2
Δεν είμαι απλά ικανοποιημένος, είμαι ενθουσιασμένος!
Έτσι μου 'ρχεται να τα πουλήσω όλα και να τα κάνω Taran.
Ποιότητα κατασκευής που δεν έχω ξαναδεί σε θαλάσσιο καγιάκ.
Οι λεπτομέρειές του είναι απίστευτες, όλα τα fittings κολλήτά για να μην αδυνατίζει το κέλυφος.
Τα bulkheads λές και βγήκαν από Ιαπωνικό εργοστάσιο, το χρώμα, η απόλυτη στεγανότητα, το πόσο μαλακά κλείνουν τα καπάκια.
Οι ντίζες του πηδαλίου εσωτερικές για να μην μπερδεύονται στις επανεισόδους και στις διασώσεις.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σκάφος!
Και στο νερό, δεν είναι το πόσο γρήγορο είναι, είναι το πόσο εύκολα πιάνει και κρατάει την ταχύτητά του.
Πραγματικά οι 4,5 κόμβοι έρχονται με χασμουρητά, τόσο χαλαρά.
Ταξιδεύει με 5 καρφωμένα
Δεν με πιστεύετε, κοιτάξτε εδώ http://www.movescount.com/moves/move14708578
Αργά απόγευμα προς βράδυ, κουρασμένος και με λίγο κόντρα καιρό και το σκάφος εντελώς ξεφόρτωτο.
Το καλύτερο έχει συμπεριφορά greenland στα ρόλ και τις στηρίξεις, τόσο εύκολο!
Μειονεκτήματα, εντάξει δεν κάνει για rock hopping και είναι αρκετά δύσκολο να κάτσει στην πορεία του χωρίς το (μικρό) πηδάλιο
αλλά μάλλον θα το συνηθίσω, εξ' άλλου ήταν η πρώτη μου βόλτα μαζί του.
Πολύ άνετο και εντυπωσιακά σταθερό για τα 51,5 εκατοστά του πλάτους του.
Το αισθάνθηκα πιο σταθερό και από kodiak, αν είναι ποτέ δυνατόν, και όμως!
Έχω ξοδέψει πολύ χρόνο κόπο και χρήμα για να χτίσω την επαφή μου με την rockpool αλλά το άξιζε!
Είναι πραγματικά η ferrari του θαλάσσιου καγιάκ.
Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο σκάφος για Ελλάδα.
'Οποιος το θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου για δοκιμή.
Θα κοστίσει μερικά κατοστάρικα παραπάνω από το kodiak αλλά τι να λέμε τώρα...


Attached Files Thumbnail(s)
                                       
Reply
#3
μας έφτιαξες φίλε Γιώργο! Ευχαριστούμε για την παρουσιάση. Με εκπλήσει αυτό που γράφεις για τη σταθερότητά του, παρά το πλάτος του!
θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω αλλά είμαι λίγο μακριά... στην περίπτωση που κατέβω Αθήνα θα επικοινωνήσω μαζί σου μήπως και συγχρονιστούμε!
Συνέχιζε να μας χαρίζεις τις εμπειρίες σου !
Reply
#4
Το ταπεινό kodiak αναφέρεται δις απ τον aegeanpaddlers !!Εχει κανείς να προτάσει κάτι άλλο για εναν 172εκ.και 42ν.παπούτσι?Αρχάριος ενοείτε στα sit in.
  Eτσι για την ιστορια πόσα χρήματα στοιχίζει μια τέτοια ομορφιά?
Μήτσος.
Reply
#5
(06-14-2013, 12:58 PM)dimkatso link Wrote: Το ταπεινό kodiak αναφέρεται δις απ τον aegeanpaddlers !!Εχει κανείς να προτάσει κάτι άλλο για εναν 172εκ.και 42ν.παπούτσι?Αρχάριος ενοείτε στα sit in.
  Eτσι για την ιστορια πόσα χρήματα στοιχίζει μια τέτοια ομορφιά?

Ανέφερα το kodiak σαν τον γνωστότερο εκπρόσωπο μιας γενιάς που κατ' εμέ απέρχεται.
Όπως και 'νά χει 'ομως για κάποιον 1.72 και 42ν. παπούτσι το kodiak έτσι κι' αλλοιώς θα πρέπει να αποτελεί την τελευταία επιλογή
μιας και απευθύνεται σε σαφώς πιο μεγαλόσωμους κωπηλάτες.
Το ότι είσαι αρχάριος δεν λέει και πολλά πράγματα, με τις κατάλληλες οδηγίες και άντε ένα μήνα προπόνηση (υποτιθέτω ότι έχεις την φυσική κατάσταση που απαιτείται) θα έισαι έτοιμος για κάθε σκάφος.
Δεν θα είναι πολύ δύσκολο να βρείς μια ενδεικτική τιμή του taran κάπου στο internet.
π.χ. εδώ http://www.expeditionkayaks.com/rockpool.htm
Στην βόρεια Αγγλία θα το βρείς φτηνότερα
Όσο για την δική μου τιμή του taran λυπάμαι αλλά θα την δώσω μόνο σε προσωπική επαφή με κάποιον που έχει ώριμο ενδιαφέρον,
Reply
#6
(06-14-2013, 07:19 AM)hakem link Wrote: μας έφτιαξες φίλε Γιώργο! Ευχαριστούμε για την παρουσιάση. Με εκπλήσει αυτό που γράφεις για τη σταθερότητά του, παρά το πλάτος του!
θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω αλλά είμαι λίγο μακριά... στην περίπτωση που κατέβω Αθήνα θα επικοινωνήσω μαζί σου μήπως και συγχρονιστούμε!
Συνέχιζε να μας χαρίζεις τις εμπειρίες σου !
Φίλε hakem, σήμερα βγήκαμε με τον stefanosz για συγριτική δοκιμή του reval με το taran.
To δεύτερο εννοείται βγήκε μακράν γρηγορότερο αλλά και για τους δύο μας φάνηκε επίσης μακράν σταθερότερο.
Θυμίσου τούτο, η σταθερότητα δεν είναι θέμα πλάτους αλλά συνολικής σχεδίασης
Reply
#7
άρα.... συμπέρασμα σαν το kodiak.....δέν εχει.Είναι το πιό σταθερό σκάφος (59 εκατ.) ευρύχωρο,ακούνητο στα κύματα αλλά καί όταν σε κυνηγάνε τα κύματα κάνεις και σέρφινγκ σταθεράάά.Και μεταχειρισμένο υπάρχει σε καλή τιμή,για έναν πού ξεκινά με σιτιν είναι το καταλληλο,αλλά προσφέρει πάρα πολλά και σε έναν  έμπειρο.
Aegeanpaddlers το Taran σίγουρα είναι το κάτι άλλο,μακάρι να το καβαλούσα τυχερός πού εχεις τέτοια σκάφη στην κατοχή σου.
Reply
#8
Φίλε Αστέριος τι καγιάκ έχεις δοκιμάσει και έχεις καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα για το Kodiak γιατί εγώ έχοντας κωπηλατήσει τουλάχιστον 40 τον τελευταίο χρόνο το Kodiak ήταν το χειρότερο με διαφορά.

Έχεις δοκιμάσει να το κωπηλατήσεις χωρίς πηδάλιο με 3-4 μποφόρ;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#9
Αναφέρθηκα στο ότι σαν μέτρο σύγκρισης χρησιμοποιήθηκε το KODIAK.Αν το Ταράν είναι τόσο σταθερό και πάει σάν kodiak που και η 12χρονη κόρη του φίλου μου το καβάλησε,τότε είναι οκ και για εναν αρχάριο, ακούς "dimkatso" ..Το πρόβλημα σε εναν αρχάριο είναι τα ευαίσθητα σκάφη,μέχρι να μάθει να το φορτώνει στο αμάξι, η και να το κοπηλατεί με φοβο μην το γρατζούνίσει.Αρα καβαλάς KODIAK το οποίο δεν παθαίνει τίποτα είναι αρκούδα,μέχρι να είσαι ετοιμος για να πάρεις ενα πιό ¨ευαίσθητο" Ταράν.Το ταράν λοιπόν είναι μάλλον σκαφος για αυτούς που κάνουν και ρολ.  Λοιπόν αναφέρθηκα στόν dimkatso ο οποίος ζητησε γνώμες.Αγαπητέ Στέλιο,μόνο kodiak εχω δοκιμάσει και είναι χωρίς πηδάλιο,το κοπηλατώ και με λιγα μποφοράκια (είμαι Φούρκα Χαλκιδικής εδώ είναι ανοιχτή θαλασσα με Βαρδάρι) με βολεύει ομως το συνήθισα και μια χαρά το στρίβω.Θαυμαστής σου απο τα βιντεο στο youtube καί σίγουρα με εκανες να αγαπήσω το kayak και εσυ.Αυτα λοιπόν είναι ολα δικιες μου εκτιμήσεις,καλόβουλες.
Reply
#10
(06-18-2013, 02:35 PM)stelios link Wrote: Φίλε Αστέριος τι καγιάκ έχεις δοκιμάσει και έχεις καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα για το Kodiak γιατί εγώ έχοντας κωπηλατήσει τουλάχιστον 40 τον τελευταίο χρόνο το Kodiak ήταν το χειρότερο με διαφορά.

Έχεις δοκιμάσει να το κωπηλατήσεις χωρίς πηδάλιο με 3-4 μποφόρ;

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος Στέλιο ; Χειρότερο σε ποιούς τομείς ; Ταχύτητα - συμπεριφορά στο κύμα - ευστάθεια ; 
Γιατί το kodiak έχει φανατικούς φίλους και επίσης έχουν γίνει  σοβαρές αποστολές με το σκάφος (βλέπε Jon Turk και πολλοί άλλοι).
Νομίζω και ο Μανατάκης με kodiak έκανε Εύβοια - Κρήτη ;
Εγώ δεν έχω μεγάλη πείρα με άλλα σκάφη για να το κρίνω αλλά οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν πολύ καλές.
Στα 3 μποφόρ (πίσω και πλάγια) δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα αλλά το σκάφος δεν ανήκει στην κατηγορία
των βρετανικών playboat και θέλει δύναμη .
Εδώ θα ήθελα και την γνώμη του Γιώργου Ορμάνογλου ....
 
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)