Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κ.βουρλα-αγ.γεωργιος λιχαδας-βασιλινα
#1
Καλησπέρα σε όλους. Το σκ που μας έρχεται λέμε με 1 φίλο να κάνουμε την εν λογω εκδρομή.Κατ'αρχάς όποιος θέλει μπορεί να έρθει.
Η ερώτηση που θέλω να κάνω γνωρίζοντας πως κάποιοι από εδω μέσα την έχουν κάνει είναι τι γινεται με τα ρευματα που ξέρω υπαρχουν και αν είναι επικίνδυνα γιατί δεν έχω συναντήσει ποτέ.Η διαδρομή θα είναι από τα καμμένα βούρλα μέχρι τη βασιλινα στο φάρο.
Η εμπειρία μου είναι μέτρια έχω κάνει αρκετά μίλια με όλες τις συνθήκες, κύμα μπουκαδούρα, 5μπ κόντρα κτλ και βγάζουμε περίπου 50 χλμ την ημέρα άνετα.
Έχω 1 tarpon 100 sit in.
Κάθε γνώμη δεκτή.Ευχαριστώ
Reply
#2
Καλησπέρα,

Καταρχήν το Tarpoon 100 είναι sit on top και όχι sit in. Αν με σκάφος 3 μέτρα και 5 μποφόρ βγάζεις 50χλμ την ημέρα άνετα μάλλον δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί το ρεύμα.
Μήπως έκανες λάθος γράφοντας τις αποστάσεις;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
thanks για τη διόρθωση sit on top ήθελα να γράψω.50 χλμ μπορώ να βγάλω άνετα σε νορμάλ συνθήκες.Λαδιά και μέχρι 3΄μπφ.
Ήθελα να μάθω αν τα ρευματα μπορούν να σε παρασύρουν με την έννοια να σε αναποδογυρίσουν ή κάτι άλλο.Δεν έχω ιδέα αν είναι τόσο δυνατά όπως όταν κολυμπάς μέσα τους που μου έχει τύχει πχ στη Σάμο.
Reply
#4
Αν με sit on top 3μετρο κάνεις 50χλμ στο χαλαρό με κάτι άλλο δηλαδή τί θα έκανες θα πήγαινες στην Κρήτη μονομιάς;
Δεν το λέω ειρωνικά ...μήπως έχεις κανει λάθος στην απόσταση ή στο καγιάκ που χρησιμοποιείς...
Reply
#5
εάν με αυτό το καγιακ κάνεις ακόμα και με πλήρη άπνοια 50 χλμ την μέρα, με ένα sit in τι θα κάνεις ;;; θα σκας Μύκονο για καφέ και θα γυρνάς το σούρουπο ;;;

πέρα από την πλάκα, δεν αποκλείω την ειφκτότητα αυτού αλλά εάν τα καταφέρνεις να κάνεις τόσα χιλιόμετρα με τέτοιο σκάφος θα πρέπει να το δεις ποιό σοβαρα το άθλημα....

αλήθεια, σε πόση ώρα τα βγάζεις και με τι μέχη ταχύτητα περίπου πηγαίνεις; πως τα μετράς;
Reply
#6
Ευχαριστώ. Τα χιλιομετρα τα μετράω αφού κάνω τη διαδρομη με το χάρτη του google earth.Τώρα αυτό πρέπει να έχει και κάποια απόκλιση.Αλλά σε γενικές γραμμές αυτά τα χιλιόμετρα κάνουμε.Τώρα ταχύτητες και τέτοια δεν κρατάω.Δεν έχω όργανα να μετράω.
Reply
#7
Καλημέρα και καλωσήρθες στο φόρουμ.
Γκούγκλισε  «ρεύματα βόρειου Ευβοϊκού»  και άλλα συναφή,  να συλλέξεις ασφαλή πληροφορία. 
Προπάντων να καταλάβεις ότι τα φαινόμενα αυτά,  στις ιδιόμορφες χοάνες του Β. και του Ν.  Ευβοϊκού,  δεν είναι σταθερά και ομοιόμορφα ούτε από μέρα σε μέρα ούτε στη διάρκεια της ίδιας ημέρας,  γιατί είναι αποτελέσματα δύο συνδυασμένων αιτίων.  Των παλιρροϊκών,  που έχουν κανονικότητα,  αλλά και των ατμοσφαιρικών,  που είναι άτακτα.
Έτσι,  οι εντυπώσεις κάποιων άλλων που πήγαν κάποτε δε φτάνει για να σε φωτίσει,  εκτός  ίσως μόνον των φίλων του φόρουμ που συχνάζουν συστηματικά στη γύρω περιοχή.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)