Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPS για Kayak
#11
...Λοιπόν, όσοι επιβουλευόσασταν το GPSάκι μου τα καταφέρατε. Έσπασε η οθόνη του μετά από πτώση και χτύπημα σε πέτρα.

Ήταν ιδιαίτερα ανθεκτικό στη σκληρή χρήση. Η πέτρα όμως, δεν το γνώριζε :'(.

Θα μου ήταν πολύτιμες προτάσεις αντικατάστασης θέτοντας ώς όριο τιμής τα 200€.

Σημαντικές επίσης οι συμβουλές για χρήση smart phone μια που οι ανάγκες μου έχουν να κάνουν με ταχύτητα/αποσταση/χρονο, καταγραφή ίχνους, και πλοήγηση στη θάλασσα.
Reply
#12
Θα μπορούσες να αγοράσεις ένα μτχ smartphone (π.χ. iphone), και να του περάσεις το navionics, που είναι εξαιρετικό.

Kατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη λύση, γιατί μπορείς να έχεις και πολλές άλλες σχετικές εφαρμογές (π.χ. marinetraffic), στην ίδια συσκευή.

Αδιάβροχες θήκες δε, υπάρχουν άφθονες στην αγορά για την κάθε συσκευή.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#13
Αγόρασα λοιπόν ένα αδιάβροχο SAMSUNG στο οποίο φόρτωσα, για αρχή, μερικές εφαρμογές GPS για δοκιμή. Η συσκευή είναι αδιάβροχη αποδεδειγμένα, την πέταξα στο νερό και κάθε φορά που την χρησιμοποιώ την πλένω με χλιαρό νερό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι ο χειρισμός της οθόνης αφής όταν βρέχεται. Εχω περάσει ζελατίνα, το έχω βάλει σε 2 διαφορετικές αδιάβροχες θήκες χωρίς αποτέλεσμα. Με το νερό στην οθόνη, δίνονται διαφορετικές εντολές ή "κλειδώνει" χωρίς να δέχεται κανένα χειρισμό. Καταγράφει κανονικά όπως και σε πλοηγεί.

....Καμιά άποψη....? Sad
Reply
#14
(10-19-2013, 09:18 PM)thanassis link Wrote: Αγόρασα λοιπόν ένα αδιάβροχο SAMSUNG στο οποίο φόρτωσα, για αρχή, μερικές εφαρμογές GPS για δοκιμή. Η συσκευή είναι αδιάβροχη αποδεδειγμένα, την πέταξα στο νερό και κάθε φορά που την χρησιμοποιώ την πλένω με χλιαρό νερό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι ο χειρισμός της οθόνης αφής όταν βρέχεται. Εχω περάσει ζελατίνα, το έχω βάλει σε 2 διαφορετικές αδιάβροχες θήκες χωρίς αποτέλεσμα. Με το νερό στην οθόνη, δίνονται διαφορετικές εντολές ή "κλειδώνει" χωρίς να δέχεται κανένα χειρισμό. Καταγράφει κανονικά όπως και σε πλοηγεί.

....Καμιά άποψη....? Sad
Η πίεση της θάλασσας πιεζει την οθόνη
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply
#15
Εκτιμώ ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με την αγωγιμότητα της οθόνης. Ο χειρισμός γίνεται με βρεγμένα χέρια.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)