Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ασκησεις για τα χερια
#1
ακησεις για χερια..Το καγιακ και ιδιαιτερα τα σιτ ον σε ασχημες συνθηκες με κοντρα το κύμα χρειαζεται να εχεις δυνατα χερια για να διατηρησεις την ταχυτητα.Οποιος ξερει θα ηθελα καποιος ασκησεις για τα χερια στο σπιτι χωρις βαρακια...
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#2
Νομίζω ότι δεν πρέπει να επικεντρωθείς μόνο στα δυνατά χέρια.
Η σωστή τεχνική εμπλέκει πολλές μυικές ομάδες και λιγότερο τα χέρια. Η βασική κίνηση πρέπει να προέρχεται
απο την περιστροφή του κορμού.  Τα χέρια ,όσο το δυνατόν , να κρατάνε σχετικά μακρυά το κουπί
απο το σώμα .  Ένας κανόνας είναι να κρατάμε το κουπί πάντα παράλληλα με το στέρνο μας με τα χέρια
λυγισμένα και όταν το κουπί μπει στο νερό να το ακολουθούμε στρίβοντας τον κορμό χωρίς να λυγίζουμε
τα χέρια μας πολύ.  Ψάξε στο νέτ για  forward stroke.
Επίσης στο κόντρα ρεύμα ή αέρα δεν θα σε βοηθήσει η ωμή δύναμη αλλά η αντοχή (αερόβια). Φαντάσου έναν αρσιβαρίστα
σε ...ποδήλατο ! δεν θα πάει μακρυά .  Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ....   
Reply
#3
(04-01-2013, 03:44 PM)dan link Wrote: Νομίζω ότι δεν πρέπει να επικεντρωθείς μόνο στα δυνατά χέρια.
Η σωστή τεχνική εμπλέκει πολλές μυικές ομάδες και λιγότερο τα χέρια. Η βασική κίνηση πρέπει να προέρχεται
απο την περιστροφή του κορμού.  Τα χέρια ,όσο το δυνατόν , να κρατάνε σχετικά μακρυά το κουπί
απο το σώμα .  Ένας κανόνας είναι να κρατάμε το κουπί πάντα παράλληλα με το στέρνο μας με τα χέρια
λυγισμένα και όταν το κουπί μπει στο νερό να το ακολουθούμε στρίβοντας τον κορμό χωρίς να λυγίζουμε
τα χέρια μας πολύ.  Ψάξε στο νέτ για  forward stroke.
Επίσης στο κόντρα ρεύμα ή αέρα δεν θα σε βοηθήσει η ωμή δύναμη αλλά η αντοχή (αερόβια). Φαντάσου έναν αρσιβαρίστα
σε ...ποδήλατο ! δεν θα πάει μακρυά .  Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα .... 

+1000 Και απο εμένα!Απο τα λίγα που γνωρίζω συμφωνώ!
Reply
#4
παιδια έχω κάνει πολυ ποδήλατο συτους τους μήνες(έχω λιωσει).Τι αλλο μπορει να κάνω;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#5
(04-01-2013, 03:44 PM)dan link Wrote: Φαντάσου έναν αρσιβαρίστα
σε ...ποδήλατο ! δεν θα πάει μακρυά .  Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα .... 
Μπέρδεψες εμένα τώρα...    Δεν θα πάει μακριά ο αρσιβαρίστας,  ή το ποδήλατο ;
Reply
#6
(07-10-2013, 08:23 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: [quote author=dan link=topic=369.msg3055#msg3055 date=1364831088]
Φαντάσου έναν αρσιβαρίστα
σε ...ποδήλατο ! δεν θα πάει μακρυά .  Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα .... 
Μπέρδεψες εμένα τώρα...    Δεν θα πάει μακριά ο αρσιβαρίστας,  ή το ποδήλατο ;
[/quote]

Έχεις δίκιο , διευκρινίζω :

Αν μεταφέρει ο αρσιβαρίστας το ποδήλατο θα κλατάρει ο αρσιβαρίστας
Αν μεταφέρει το ποδήλατο τον αρσιβαρίστα θα κλατάρουν και οι δύο
Αν μεταφέρει αρσιβαρίστας έναν αρσιβαρίστα θα κλατάρει ο κάτω αρσιβαρίστας
Αν μεταφέρει το ποδήλατο ένα ποδήλατο κανένα πρόβλημα.

Απλό είναι ....  ;D

Reply
#7
Μεγάλο μπέρδεμα :o
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)