The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#1
(03-27-2013, 08:39 PM)stelios link Wrote: Neil, how easy you think is to alter the design and add for example a day hatch?

Also what is the height from the hull to the thigh brace?
΄

Ανοίγω το θέμα και στα ελληνικά.
Η ερώτηση απευθύνεται στον Neil αλλά "κλέβω την πάσα". Η τροποιήσεις αυτού του τύπου, όπως το day hatch είναι πολύ εύκολες, ιδιαίτερα άν χρησιμοποιήσεις έτοιμα hatches. Προσθέτεις ένα τρίτο διαχωριστικό (bulkhead αγγλιστί...) και ανοίγεις μια τρύπα επάνω. Δεν αλλάζεις δομικό στοιχείο στο σκάφος, αντιθέτως προσθέτεις ενίσχυση με το bulkhead, εκτός εάν χρησιμοποιήσεις minicell foam. Την τρέχουσα περίοδο αλλάζω το εμπρόσθιο μέρος του deck για να δώσω περισσότερο χώρο στα ποδια μου. Γενικά υπάρχει δυνατότητα μετατροπών σε αυτά τα σημεία.
Πολύ περισσότερη μελέτη και δουλειά, βέβαια, χρειάζονται μετατροπές στη γάστρα ή σε δομικά σημεία του σκάφους όπως τα σημεία των bulkhead, τα carlines, οι διαμήκεις ενισχύσεις (σύγχωρέστε με για την αγγλική ορολογία αλλά η μόνη βιβλιογραφία που έχω μελετήσει προέρχεται από εκεί)

Κατ΄εξαίρεση στα παραπάνω, καγιάκ κατασκευασμένα με τη μέθοδο strip build, ή κατασκευές με pvc foam ή άλλους πυρίνες, που δεν χρησιμοποιούν ενισχύσεις αλλά βασίζουν την ακαμψία της κατασκευής στην τελική, σταθερή ένωση γάστρας και deck.
Σ.Σ.: το ανεβάζω και στο αγγλικό.
Reply
#2
Κάτι ξεκίνησε λοιπόν, μέσα στις απίστευτες μέρες που ζούμε.petrel sg. απ τον nick shade.


Attached Files Thumbnail(s)
               
Μήτσος.
Reply
#3
Ωραίος...καλορίζικο! Από χώρο βλέπω είσαι τέλειος!

Δύο γρήγορες ερωτήσεις: τα σχέδια τα αγόρασες ή τα πήρες από το βιβλίο του Nick Shade?  Επίσης το κόντρα πλακέ το έκοψες στο χέρι ή το έδωσες σε CNC?
Reply
#4
Θανάση, έκοψα στο χέρι,το ενα πάνω στο άλλο αρσενικό και θηλυκό αλλά ΔΕΝ.Το αποτέλεσμα δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες.Αν και στις δοκιμές ήταν οκ.Για κοπή cnc μου ζήτησαν τρελά λεφτά και αυτή την εποχή ,δεν προτίθεμαι.Τα σχέδια είναι αγορασμένα και οχι απο παραμετροποίηση.
 
Μήτσος.
Reply
#5
Το puzzle joint πώς το έκοψες? Με πριονάκι χειροτεχνίας ή κάτι άλλο??

Το Petrel είναι το απλό ή το Play?

Πολύ ωραίος ο χώρος σου. Και συμμαζεμένος! Ο δικός μου φέρνει περισσότερο στην ετικέτα από το κουτί που έχεις στα ράφια σου ;D
Reply
#6
Καλησπέρα thanassi .Tο έκοψα με σέγα ηλεκτρική και πριόνι που έδεινε κοπή ενος χιλ. πάχος για κόντρα πλακέ.Ουσιαστικά κινείς τη σέγα και οχι τον όμο σου.Εχεις όμως υπολογίσει και το χιλ. και τα κόβεις ταυτόχρονα+και -.Είναι το απλό ,το play δε με ενδιέφερε.
Big Grin Big Grin Big Grin αν ενοείς το ΧΑΟΣ είναι μαζεμένες βίδες οτι νάναι δεν περίμενα να φαίνεται ,μετά το ανακάλυψα!!!Οσο για το χώρο μην ανυσηχείς σε λίγο θα είναι  ΧΑΟΣ.
Μήτσος.
Reply
#7
Το βλέπω λίγο αγχωτικό. Είμαι σε ανάλογη φάση. Έχει 2 εβδομάδες που έφτασαν τα ξύλα μου(marine στη Ξάνθη είναι ανέκδοτο, ιδιαίτερα 3mm και 4mm) και ... συσκέπτομαι για τον τρόπο κοπής. Θεωρώντας το υλικό πολύτιμο μάλλον θα καταφύγω σε scarf και θα δουλέψω τα offsets στο σπίτι.
Τι δεν σε ικανοποίησε από το αποτέλεσμα?
Reply
#8
SmileΓειά thanassis.Ξάνθη????Ώρε κάτι ξενύχτια-ξύδια-φρύδια που έγειναν κάποτε.20+ χρόνια πρίν!!!!
    Στο θέμα μας τώρα.  ΔΕΝ θα το ξανακάνω το παζλ.-θέλει cnc.Δέν είναι το αποτέλεσμα που επιδείωξα.Και εγώ σε κασκόλ ή σε τάφ  θα στραφώ στο επόμενο αμέσως μετά,δεν υπάρχει η εφαρμογή που περίμενα με αποτέλεσμα να χρειάζεται  γέμισμα ο αρμός σε πολλά σημεία.Και τα ξύλα ...μη νομίζεις οτι στα Γιάννενα είναι φθηνά.Απο τα 4 κόντρα πλακέ τελικά τα 3 χρειαζόντουσαν με κάποια διαφορετική κατανομή.Αλήθεια εκείνη η shelman στη κομοτηνή άνοιξε ? ή μπά.
Οταν λες θα δουλέψεις τα offsets στο σπίτι? :o είναι τόσο χάος το εργαστήρι σου που δε χωράς? ;D ;D ;D 8)


Attached Files Thumbnail(s)
   
Μήτσος.
Reply
#9
Ολονυκτίες φαντάζομαι, στην Υπαπαντή του Κυρίου  ε...!  Με αγιασμό και πικρό καφέ... ε....! Θα πιάστηκε κι ο λαιμός σου απ΄το πολύ κυρελέησον...ε!... Wink

Εδώ δεν βρίσκουμε marine. Η Καβάλα δουλεύει μόνο 9mm και πάνω για τα καρνάγια. Η Shelman δεν υφίσταται εδώ και 5 χρόνια περίπου. Την αγόρασε η Alpha wood και εκλεισε/τροποποίησε τα εργοστάσια. Βρήκαμε τελικά τα πάχη που ανέφερα στην Αθήνα στον Μουρίκη. Κόντρα το ξύρισμα, ιδιαίτερα το 3αράκι. Είχε κι ο Άκης καμιά 4ετία να πάρει εμπόρευμα απ΄αυτούς οπότε .... βγάλαν τ΄ αποωθημένα τους.

Μετά το πάρτυ του μεγάλου μου γιου, το σπίτι μου ήταν πράγματι χάος. Σπίτι εννοώ το πατρικό μου. Το εργαστήριο είναι στο υπόγειο.
Reply
#10
ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ Big Grin Είναι η υπαπαντή της παναγίας Wink
    Κάνω κούρα ομορφιάς στο συκώτι μου για λίγο καιρό γιατί τα τσίπουρα είχαν ξεφύγει 8) 8) 8)
Σίγουρα δεν είμαι πρωινός τύπος και οχι ούτε καφέ πίνω.Βουνήσιο τσάι με 2-3 προσθήκες.Και εδω απο μουρίκη θα πάρουμε.Τα πάρτυ άστα καλύτερα,άστα.Εχω 4-ους και  ..μια!!!
Άλλη μια τεχνική διαπίστωση.Οτι έχεις εφαρόσει  και έχει απόδοση ΜΗΝ το αλλάζεις ρε μαμώτο μου ΜΗΝ.Σε μένα αναφέρομαι :Smile :Smile :Smile :'( :-\ ??? :o ετσι για να μαθαίνω αυτές τις μεταπογευματινές εως πρώτες πρωινές ώρες που περνάω σε αυτό το... ησυχαστήριο.
Μήτσος.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)