The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καθημερινές Ιστορίες
#41
Απόλυτη άπνοια εχθές στο Β. Κρητικό και ο ήλιος έκαιγε την πέτρα..Ρίχνω το σκάφος και φεύγω ευθεία (βόρεια) για κανένα μίλη από την ακτή( με την συρτή να ακολουθεί το καγιάκ) ελπίζοντας για το "πολύ μεγάλο"....Ξαφνικά ακούω πλατσούρισμα και αντικρύζω μια χελώνα, αρκετά μεγάλη, να σηκώνει την κεφάλα της ψηλά και να καταπίνει κάτι. Πλησίασα στα 7-8 μέτρα μέχρι που με είδε και βούτηξε για το βασίλειο του Ποσειδώνα.... Το "μεγάλο" δεν ήρθε ούτε αυτή τη φορά αλλά το δύωρο στην θάλασσα ήταν απολαυστικότατο!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#42
...Και πάλι στη λίμνη μου... 20χιλ. είχε το σημερινό ρεπερτόριο. Πλήρης άπνοια, ομίχλη και πολλά, πάρα πολλά πουλιά ιδιαίτερα στο σημείο που χύνεται ο Κομψάτος. Ενα κομμάτι 10-15 στρέματα γεμάτο. Δυστυχώς βρισκόταν επάνω στη διαδρομή μου. Παρότι έχω υποσχεθεί στο φίλο Βασίλη να μην προσεγγίζω την εκβολή, σήμερα τον παράκουσα. Τα άτιμα σηκωνόταν μόλις πλησίαζα και καθόταν κάνα χιλιόμετρο παρακάτω...πάντα επάνω στη διαδρομή μου. Το νερό κρυώνει σιγά σιγά....χειμωνιάζει.
Reply
#43
Σε ένα από τα πιο άγρια μέρη της Κρήτης με σπάνιο καιρό (συνήθως έχει πολύ κύμα/αέρα), επιστροφή από το ακρωτήρι Λίθινο.

[smg id=1385 width=800 align=center]

Φωτογραφίζοντας....

[smg id=1384 width=800 align=center]

Το νέο σκαφάκι από τη North Shore σε σύντομη στάση στο Αγιοφάραγγο.

[smg id=1383 width=800 align=center]
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#44
Η πρωινή βόλτα δεν μου "έκατσε". Και πάλι εκβολή Νέστου. Μπήκα στο κανάλι κατά τις 10. Είχε δροσούλα. Κανείς στην παραλία.  Η πρώτη βόλτα φέτος με αδιάβροχο. Όλα μου έφταιγαν. Το αδιάβροχο, η πλάτη, τα ποδωστήρια, το σωσίβιο, ο ήλιος, το καπέλο.... Είχε ένα βουβό κύμα ανακατεμένο που σε χτυπούσε από παντού. Κι αυτό μου έφταιγε...

Τέλος πάντων, έφτασα μέχρι το ποτάμι, μπήκα μέσα, ανέβηκα κάνα χιλιόμετρο μέχρι που άρχισα να εκνευρίζομαι γιατί άρχισε να ρηχαίνει πολύ, οπότε γύρισα.

Στο σημείο που βρίσει το ποτάμι τη θάλασσα είναι δύο καψεροί που μπαίνουν στο νερό με μια σαμπρέλα και το δίχτυ επάνω της. Γυρνάει η σαμπρέλα, αμολιέται το δίχτυ ακριβώς στην έξοδο. Τους τυλίγει γρήγορα γιατι το νερό κατεβαίνει. Ήταν το πρώτο μου μποτιλιάρισμα στο ποτάμι ... λόγω ατυχήματος.

Πάμε πίσω... Όλα καλά μέχρι το κανάλι αλλά δεν μπορώ να μπώ. Καλή η έξοδος όταν με έσπρωχνε το νερό. Η είσοδος όμως ήταν αδύνατη. Το βγάζω έξω στην παραλία αναγκαστικά. Ψαράδες, μαμάδες, μπαμπάδες, παιδάκια, σκυλάκια όλος ο κόσμος να δεί τί είναι αυτό που ξέβρασε η θάλασσα. Άντε στο αυτοκίνητο να φέρω το καροτσάκι...

Όταν μπήκα στο αυτοκίνητο έχοντας τακτοποιήσει τα πάντα το αποφάσισα. Πήρα τη θειά μου τηλέφωνο. Ήμουν σίγουρος ....  Κάποιος με μάτιαξε !!! :Smile
Reply
#45
Επιστροφή στην θάλασσα σήμερα μετά από απουσία μερικών μηνών...Μέ το που πάω να μπώ μέσα έρχεται το πρώτο κύμα και μετά το δεύτερο.. το τρίτο με σήκωσε στον αέρα και πρίν προλάβω να αντιδράσω μου πέταξε το σκάφος στα μούτρα....πάρτα Μαλ@κ@ να μάθεις να γράφεις την παλιά σου γκόμενα , την θάλασσα...... ;D Το νερό πάντως είναι ακόμα ζεστό....και η μούρη μου ψιλοπρισμένη...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#46
Αυτά έχουν οι παθιασμένες σχέσεις... ;D
Reply
#47
Άψογος ο καιρός σήμερα. Τον μελετούσα από την Πέμπτη. Η διαδρομή: Κεραμωτή-Θάσος και πίσω. Ψυχή στην παραλία κατά τις 10+, ετοιμάζομαι και μπαίνω. Μέχρι τη Θασοπούλα ελαφρύς ανατολικός,  2-3 ψαρόβαρκες  προσπαθούν για κανα ψαράκι. Το νησάκι έχει πρασινίσει πολύ σε σχέση με το παρελθόν. Υποθέτω εξαιτίας της διακοπής των "αποβάσεων" αιγοπροβάτων από τους ντόπιους κτηνοτρόφους. Έμειναν μόνο οι φανταστικές επιγραφές του τύπου " άν μου ξανακλέψης ζοα θαρθο απτο σπήτη σου".
Ο ανατολικός δυναμώνει μετά το νησάκι. Ομαλά μέχρι το παλιό λιμάνι. Στάση 5 λεπτών και πίσω. Λίγο δυνατότερος ο άνεμος σηκώνει ελαφρύ κυματάκι που με σπρώχνει "συμπαθητικά". Όλα κατ΄ευχήν μέχρι πίσω.

Ο φίλος Βαγγέλης, γνωστός χειμερινός κολυμβητής της περιοχής παίζει ρακέτες, ρίχνει και τις βουτίτσες του και αναψυκτήρια ετοιμάζονται για το καλοκαίρι....

Άψογα αψογα...!
Reply
#48
Ημερήσια στα γνωστά λημέρια. Παραλία Ερασμίου-εκβολή Νέστου-Κεραμωτή-Θασοπούλα και πίσω. Ομολογώ ότι δέν το ευχαριστήθηκα. Κουράστηκα στην επιστροφή με κόντρα άνεμο συνεχώς. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τη στάση για φαγητό στην καταπληκτική καλύβα στην εκβολή (άγιος αυτός που την έφτιαξε).


Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply
#49
Προπονησούλα στη γνωστή λίμνη. Άπνοια σχεδόν σε όλη τη διαδρομή. Στο τέλος έβγαλε δυνάτό βοριά. Πολλά φλαμίγκο στο βόρειο μέρος στην εκβολή του Κόσυνθου. Προφανώς η αποικία τους βρίσκεται εκεί γιατί δεν συνάντησα σε κανένα άλλο μέρος. Παραθέτω και μερικές ... ατυχείς φωτογραφίες γιατί δεν πλησίασα....


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#50
Αρκετός αέρας τις τελευταίες ημέρες στην Κρήτη και μιας και ακύρωσα αρκετά ταξίδια, τουλάχιστον βρήκα την ευκαιρία να παίξω με τα κύματα έπειτα από καιρό. Επισυνάπτω και μερικές φώτο.

[smg id=1403 width=700]


[smg id=1402 width=700]
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)