Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τα φώτα σας για πρακτική escimo roll
#11
Εγώ μόλις τέλειωσα ένα course της BCU και τελικά έμαθα το roll. Χωρίς Hick flick πως καταφέρνεις να το γυρίσεις;
Θέλει πάντως πολύ πρακτική για να είσαι ασφαλής και παίζει μεγάλη σημασία και το είδος του κουπιού. Με low angle κουπί διαπύστωσα ότι είναι δυσκολότερο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#12
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω με τίποτα πως γίνεται με hick flick... Πρέπει να σκύβεις προς τα μπρος? Ή κάθεσαι σαν αγγούρι κάτετα στο kayak?

Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#13
Που έκανες το course της BCU στέλιο? Τα 3 αστέρια έκανες έτσι?
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#14
Είχα prive instructor από Αγγλία 7 ημέρες από τις 8 μέχρι τις 4 όλη μέρα στη θάλασσα!
Τα 3* δεν με ενδιαφέρουν γιατί με το νέο σχήμα της BCU και το συγκεκριμένο certification που θέλω (4* sea kayak leader + Level 1 coaching) τα 2* είναι το requirement και skills 3* minimum οπότε έκανα τα 2*, όλα από το syllabus του 3* και ένα μεγάλο κομμάτι από τα 4*. Τέλος του καλοκαιριού θα είμαι έτοιμος νομίζω για να πάω Αγγλία για το 4* sea kayak leader. Το 4* leader από τα 3* είναι η μέρα με τη νύχτα από τις συζητήσεις που είχαμε και ένα κομμάτι που είδα στην πράξη.

Για το ρολ, το πιο δύσκολο κομμάτι που βρήκα προσωπικά είναι να βγάλω σωστά το κουπί σχεδόν στην επιφάνεια με την σωστή φορά καθώς και να μείνω συνέχεια με το κεφάλι κάτω. Το hip flick δεν μπορώ να το περιγράψω, θα πρέπει να σε δω για να σου πω τι κάνεις λάθος. Εγώ κατά τις ασκήσεις το έκανα απλά ασκώντας την ελάχιστη δυνατή πίεση ακουμπώντας στα χέρια του οδηγού. Επίσης τούμπαρα συνέχεια (σκόπιμα) σε 4 μποφόρ κύμα και ξαναέβγαινα πάνω χωρίς roll αλλά με paddle rescue. Η συγκεκριμένη τεχνική είναι ακριβώς ότι κάνεις στο roll αλλά χωρίς κουπί, με στύριγμα το κουπί το άλλου κωπηλάτη.

Την έχεις δοκιμάσει; Αν όχι είναι must, έτσι μαθαίνεις τέλεια το hip flick και στην πράξη.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#15
Πολύ σωστό σε βρίσκω. Είσαι Κρήτη απότι βλέπω άρα χλωμό να κανονίσουμε καμιά έξοδο μαζί. Τα 4 αστέρια θέλω να τα πάρω κι'εγώ και έχω σκοπό μόλις μπορέσω να πάω UK να κάνω την εκπαίδευση. Έχω γνωστούς στη Σκοτία και λέω να κάνω εκεί το course. Είχα επισκευτεί το Skye Island όπου έχει τη σχολή του ο Gordon Brown και είναι απίστευτο μέρος για kayak. Δυστυχώς τότε δεν έιχα τον χρόνο να μπώ στο νερό. Γενικά θέλω να φτάσω στο level που θες και εσύ. Από την εκπαίδευση που έκανα έχω την αίσθηση ότι τα leading courses είναι πολυ πιο απαιτητικά, δεν συγχωρούν λάθη και η θεωρία τους σε επίπεδο trip planning έχει πολλες λεπτομέριες. Παίζεις με θαλάσσια ρεύματα, πρώτες βοήθεις, ναυαγοσωστική κτλ. Πολλά από αυτά που ζητάνε τα γνωρίζω λόγω ιστιοπλοίας αλλά και πάλι δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Γενικά δοκίμασα πολλές διασώσεις με τον εκπαιδευτή μου. Την paddle resque την έκανα όπως και την escimo resque που σε "εμβολίζει" άλλο kayak και πιάνεσε από την  πλώρη του. Απλά επειδή κάνω πολλές διαδρομές μόνος μου για μένα μετράνε πιο πολυ τα self resques και εννοείται το roll.

Πάντως εδώ στην Ελλάδα δύσκολα καταλαβαίνουμε την αξία του roll γιατί και να ανατραπεί to kayak το πολύ πολύ βγαίνουμε, κάνουμε ένα cowboy resque και όλα οκ. Πέρσυ τον Μάη έκανα μια βόλτα με δανεικό kayak στα Shetlands (είναι τα Βοριότερα νησιά στη UK) και κάποια στιγμή που έπεσα στη θάλασσα, πραγματικά πάγωσα και απλά βγήκα έξω. Χωρίς κατάλληλη ενδυμασία και βρεγμένος δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω.
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#16
καλησπερα και απο εμενα!! Νεος στην παρεα...ενα site που πιστευω να με βοηθησει προσωπικά αυτο το καλοκαιρι ειναι αυτό...
http://www.kayakpaddling.net/
Reply
#17
(03-11-2012, 01:02 AM)Serpentilas link Wrote: Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω με τίποτα πως γίνεται με hick flick... Πρέπει να σκύβεις προς τα μπρος? Ή κάθεσαι σαν αγγούρι κάτετα στο kayak?

Δες εδώ:
http://youtu.be/3RZbUlIDEUw

Είναι η γυναίκα μου όταν της μάθαινα το hip flick. Να σημειώσω ότι σε αυτό το βίντεο δεν ήξερε να κάνει roll, είχε δοκιμάσει περίπου 2 ώρες πριν διάφορα πάνω στο hip flick μέχρι να κάνει αυτό που βλέπεις στο βίντεο οπότε γίνεται από οποιονδήποτε με τη σωστή καθοδήγηση.

Αυτό θα πρέπει να κάνεις τέλεια και θα βελτιώσεις πολύ το roll. Σε αυτόν που θα στηρίζεσε θα πρέπει να μπορείς να βγεις στηριζόμενος μόνο στα 2 μικρά του δάχτυλα και φυσικά να μην είναι κανένα γομάρι Smile Να ασκείς δηλαδή σχεδόν μηδαμινή δύναμη από τα χέρια. Η δύναμη πρέπει να βγαίνει από μέση και πόδι.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#18
Στελιο, σαν αυτοδιδακτος διαπιστωσα οτι στην τεχνικη ρολλ sweep το hip flick-snap δεν χρειαζεται καθολου. Απο οτι μου ειπαν το sweep χρησιμοποιειται ευρεως στο θαλασσιο καγιακ μιας και το κουπι σου εξασφαλιζει συνεχη ανωση και κανοντας το layback εισαι πολυ γρηγορα ορθιος. Και εγω οσες φορες και αν ρολλαρα δεν χρειαστηκε να κανω καθολου Hip flick στο sweep roll. Σε αλλα ειδη ρολλ οντως εκει χρειαζεται νομιζω.
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#19
Άγγελε έχω διαφορετική άποψη.
Και στο sweep roll χρειάζεται γιατί ειδάλλως βάζεις πάρα πολύ δύναμη στο κουπί.

Δες εδώ: http://www.coastandkayak.com/2008/Fall%2...llset.html
Αναφέρεται αποκλειστικά στο sweep roll και αναφέρει μεταξύ άλλων:

"As you sweep your forward blade out to 90 degrees, use the support from the paddle to keep your body floating close to the water’s surface, and “hip snap” your kayak upright, keeping your head in the water. Hip snap by driving your lower knee skyward."

Άρα θεωρητικά χωρίς να έχω δει πως το κάνεις, θα κάνεις και εσύ hip snap απλά θα είναι πολύ αδύναμο με αποτέλεσμα να βάζεις περισσότερη δύναμη στο χέρι/κουπί.

Δοκίμασε να κάνεις 20 συνεχόμενα roll, θα ξεπατωθείς αν δεν κάνεις hip snap και το πιο πιθανό είναι να είναι αποτυχημένα κάποια μετά που θα επέλθει η κούραση.

Αυτό τουλάχιστον με έμαθε ο instructor που είχα πριν μερικούς μήνες και το βλέπω και στην πράξη. Όποτε είμαι λίγο χαλαρός και δεν κάνω σωστά το hip flick βάζω τουλάχιστον 50% περισσότερη δύναμη στο κουπί.

Που διάβασες ότι δεν χρειάζεται το hip flick; Δεν έχω βρει ούτε ένα link που να γράφει ότι δεν χρειάζεται.



Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#20
Στελιο δεν διαφωνω, σε οσα λες ισως και το hip flick να το κανω ασυναισθητα χωρις να το αντιλαμβανομαι πληρως. Παραθετω κειμενο απο σχετικη συζητηση σε ξενο φορουμ

My rolls used to be forced and often marginal. I  thought the "hipsnap" (those words too) and no matter how much practice I did I never felt that offered significantly to my rolls to be good enough to go in the surf.

H προοπτικη κινησης του sweep roll εμενα με φερνει επανω με κινηση του κορμου κ μονο, χωρις πιεση στο γονατο για να κανω το hip flick/snap. Δεν διαφωνω με οσα λες απλα θετω τον προβληματισμο οτι ακομα και χωρις φλικ η πιεση που ασκω στο sweep ειναι πολυ μικρη κ κατα 99% με φερνει παντα επανω. Αντιθετα στο c to c roll το οποιο κ δεν προτιμω καθολου γιατι εκει ο συνδυασμος κινησεων ειναι ακομα πιο μικρος (με 2 κινησεις εισαι πανω)εκει το hip flick οντως κατ εμε ειναι απαραιτητο. Ισως αυτες οι αποψεις λυθουν με μερικες κοινες προπονησεις στο πεδιο δρασης Smile



[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)