The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Greenland κουπί
#11
Συγγνώμη,  balance brace και static brace.  Το butterfly είναι το αντίστοιχο roll.
Για τιμωρία μου,  τώρα,  για το λάθος,  σας βρήκα αυτό ! χι χι...

Expand your comfort zone

Προσέξτε,  ειδικότερα,  τι τρελό γίνεται στο 2:16,  είπε κανείς ποτέ ότι δεν μπορείς να ξαπλώσεις στα σιτ - ιν ;;;
Reply
#12
(09-19-2012, 09:21 PM)hakem link Wrote: άμεση ανταπόκριση!!! Μπράβο παιδιά!

Ίσως ένα greenland σπαστό είναι ιδανικό για δεύτερο κουπί, που πέρα από ασφάλεια θα έδινε και δυνατότητα εναλαγής ανάλογα με τις καιρικπές συνθήκες ή την διάθεση.

Σημαντική είναι η δυνατότητα μετατροπής ορισμένων σπαστών greenland σε στορμ που ανέφερε ο άγγελος... Είναι σημαντική άραγε η διαφορά σε δυνατότητα χειρισμού του σκάφους με μικρότερο σε μήκος κουπί σε καταιγίδα;
Γνωρίζεται εάν υπάρχουν αντίστοιχα σπαστά κουπιά που να μειώνονται σε μήκος που να μην είναι stick?

Καλησπέρα Ιωακειμ! Προσωπικά ανέφερα τι θα θέλω να έχω στο σκάφος μου, γκρηνλαντ και ενα υψηλής γωνίας. Επιπρόσθετα οι περισσότερες εταιρείες κατασκευής τέτοιων κουπιών με την αγορά σου δίνουν και το κομμάτι εκείνο που ενώνει τα δύο άκρα και το κάνει storm. Προφανώς οι ινουι που ανέφερε κ ο Γιώργος να γνωρίζαν -ουν κατά ποιο βαθμό το στορμ σε βοηθά σε συνθήκες κυρίως δυνατού αέρα. Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#13
(09-19-2012, 10:13 PM)thanassis link Wrote: Κατ΄ αρχήν διακρίνω ότι το συγκεκριμένο είδος κουπιού είναι κρυφός πόθος των περισσοτέρων. Στέλιο σ' ευχαριστώ για τα συνημμένα, υλικό το οποίο έχω αποθηκευμένο εδώ και αρκετό καιρό, είναι η αλήθεια. Δεν προχώρησα όμως στην κατασκευή. Ανασταλτικός παράγοντας η εντελώς, κατά τη φαντασία μου, διαφορετική αίσθηση σε σχέση με ένα euro paddle. Μετά τη σημερινή συζήτηση όμως νομίζω ότι θα προχωρήσω στην κατασκευή ενός, οπότε εάν προλάβω έως και τις αρχές Νοέμβρη που συνήθως σταματάω το καγιάκ, θα έχω, ελάχιστη, υποθέτω, άποψη για το θέμα.

Random  κατά τη χρήση που έκανες, σε ρυθμούς  touring κρατούσες τις ίδιες ταχύτητες με το euro που χρησιμοποιείς . Στις στηρίξεις και τις στροφές χρησιμοποίησες την κανονική λαβή η την εκτεταμένη(slide stroke)?

Αγαπητέ Θανάση, η χρήση που έκανα ήταν απόλυτα φυσιολογική όπως και με τα άλλα κουπιά. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργο σαν αίσθηση αλλά όσο πέρναγε ο χρόνος μου άρεσε όλο και πιο πολύ. Και οι στηρίξεις του αλλα και οι στροφές γίνονται κανονικά και αποτελεσματικά θα έλεγα. Το πρώτο συμπέρασμα που εβγαλα πάντως ήταν ότι θα έχω ένα τέτοιο για τουρινγκ αλλά και ένα κανονικό euro σε περίπτωση μονον που αντιμετωπίσω κύματα μεγάλου ύψους. Και αυτό καθαρά προληπτικά ίσως. Πάντως εκτιμώ ότι σαν αίσθηση είναι καταπληκτικό με το πόση ευκολία γράφεις αποστάσεις αβίαστα χωρίς κόπο.. Smile Προσωπικά προσπάθησα μέσω ενός ξυλουργού να κατασκευάσω ένα, αλλα χωρίς σχέδιο και επεξηγήσεις ήταν δύσκολο οπότε και το εγκατέλειψα.
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#14
(09-19-2012, 10:37 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Κάτι τελευταίο πριν πάμε για ύπνο,  ας μην είμαστε σίγουροι ότι η στήριξη είναι φτωχότερη,  πρέπει να συνηθίσουμε  -φαντάζομαι-  να πλαγιάζουμε το γκρινλαντ εντελώς παράλληλο με τον γιαλό.
Την κορυφαία των κορυφαίων δεξιοτεχνία,  το  butterfly brace,  τη συναντάω στα φιλμάκια ίσως πάντα με γκρινλαντ !

Γιώργο έχεις δίκιο και πάλι. Σε σχετικές συζητήσεις για αυτές τις δεξιοτεχνίες σε αυστραλέζικο φόρουμ όλοι λένε ότι το σώμα του κωπηλάτη ξεδιπλώνεται μόνο με αυτό το κουπί. Ισως το euro ποσοτικά να σου δίνουν έξτρα άνωση κλπ αλλά το γκρηνλαντ σου δίνει (τόσο...όσο) χρειάζεσαι από την πλευρά μυικής δύναμης. ΄Ετσι αναγκαστικά θα ενεργοποιήσεις την φοβερή μυική δύναμη πρωτίστως του κορμού και δευτερεύοντος των ποδιών καθώς και της θέσης του κεφαλιού, την συστροφή που πρέπει να κάνεις κλπ.
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#15
Το αντικείμενο που εικονίζεται στη φωτογραφία συμβολίζει την καλή πλευρά της Ελληνικής οικονομικής κρίσης. Τη συμβολίζει γιατί.....όταν δεν έχεις δουλειά στο γραφείο γεμίζεις το χρόνο σου αλλιώς.

Παράλληλα αποτελλεί και μνημείο  κατασκευής του τύπου "ότι έχει ο μπαχτσές".

Υπολοίπεται το βάψιμο και φυσικά η δοκιμή, η οποία προβλέπεται να αργήσει.



Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#16
Καλορίζικο Θανάσση. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι μήκος το έκανες (και τι ύψος έχεις) και πόσο σου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#17
Το κουπί έχει μήκος 226εκ. Το ύψος μου είναι 1.79. Ακολούθησα τις οδηγίες του Holst μετρώντας άνοιγμα χεριών + το μήκος του πήχη/παλάμης. Τα χαλάσαμε λίγο στο πλάτος. Είναι κατά τι στενότερο από τις "γραφές".

Σχετικά με το κόστος δεν μπορώ να σε πληροφορήσω με ακρίβεια. Χρησιμοποίησα  ένα παλιό δοκάρι που περίσεψε από παλιότερη κατασκευή και γι΄αυτό το λόγο παιδέυτηκα αρκετά σε σχέση με την απλότητα της κατασκευής.

Η πιό προσιτή από άποψη χρόνου και κόστους, προγέγγιση πιστεύω ότι είναι η κατασκευή του με πηχάκια κολημένα.

Εάν κάνεις υπομονή μέχρι τον Απρίλιο και αποφασίσω οτί δεν μου κάνει, σου το στέλνω.
Reply
#18
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά Θανάσση. Σε ρώτησα για το κόστος γιατί αντιπροσωπεύω μια εταιρία από τον Καναδά που έχει και greenland κουπί επίσης ξύλινο και ήθελα να έχω μια άποψη του κόστους για να δω αν συμφέρει η κατασκευή αν και το θεωρώ απίθανο να συμφέρει αν χρειαστεί να αγοράσεις ξύλα κτλ.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#19
Δεν γνωρίζω την τιμή λιανικής που πωλείται το κουπί που αντιπροσωπεύεις, η ποιότητα του οποίου θα θεωρήσω ότι είναι υψηλή. Υπολόγισε όμως ότι, εάν χρησιμοποιήσεις βασικά υλικά και όχι κόκκινο κέδρο ή άλλη ιδιαίτερου τύπου ξυλεία, η οποία ούτως ή άλλως έχω την αίσθηση ότι τη χρησιμοποιούν για αισθητικούς σκοπούς, το υλικό δεν είναι ακριβό. Η εργασία είναι αυτή που θα πρέπει να πληρωθεί.....η οποία στις μέρες μας γίνεται ολοένα και φθηνότερη.
Reply
#20
Ένα τρίμετρο δοκάρι πεύκης 5Χ10 cm που θα είναι η πρώτη ύλη δεν κοστίζει πάνω από 20 ευρώ. Αν τώρα θέλεις ξύλα χωρίς κόμπους (ρόζους) οι οποίοι καλό είναι να αποφεύγονται γιατί αποδυναμώνουν το ξύλο ή κόκκινου κέδρου ή άλλου είδους "ειδικής" ξυλείας, η τιμή ανεβαίνει.

Σε κάθε περίπτωση όμως όπως είπε και ο θανάσης αυτό που πληρώνεις είναι η εργασία και όχι το υλικό. Ας μην ξεχνάμε πως ο κόκκινος κέδρος που εδώ θα τον χρυσοπληρώσουμε, στην αμερική και τον καναδά είναι ενδημικό είδος και συνεπώς πάμφθηνο.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)