Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
καγιάκ και λιμεναρχείο
#1
Χαίρεται. Πριν από λίγο παρέλαβα την ατομική ερασιτεχνική άδεια αλιείας μου.Οταν ρώτησα τον αρμόδιο και εξυπηρετικότατο λιμενικό αν μπορώ να ψαρεύω με το καγιάκ φάνηκε να μην γνωρίζει τι γίνεται.Αφου συμβουλεύτηκε όλη την σχετική νομοθεσία που αφορά το λιμενικό(δυο βιβλία με τίτλο ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ) απεφάνθη οτι μπορώ ελεύθερα να ψαρεύω με το καγιακ αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες οι οποίοι είναι οι εξής 1) Ψάρεμα μέχρι τη δύση του ηλίου,2)Σωσίβιο υποχρεωτικά(εννοείται),3)Να μην απομακρύνομαι παραπάνω απο 300 μέτρα απο την ακτή,4)Να έχω μαζί μου την ατομική άδεια αλιείας.Πάντως η νομοθεσία δεν αναφέρεται σχεδόν πουθενά στο καγιάκ, όπως είπε και ο λιμενικός υπάρχει κενό νόμου  όσων αφορά το καγιάκ στην Ελλάδα.
Reply
#2
Καλό θέμα. Πρίν από 3 χρόνια με σταμάτησαν στη Θασοπουλα(ξερονησι μεταξυ Θάσου-Κεραμωτης) και μου ζήτησαν χαρτιά για το καγιάκ, τα οποία φυσικά δεν υπήρχαν. Σύμφωνα με την άποψη του αξιωματικού του σκάφους έπρεπε να τους δώσω τα στοιχεία μου ή να με συλλάβουν και να με μεταφέρουν (μια που δεν είχα ταυτότητα επάνω μου) για εξακρίβωση στοιχείων και πιθανή επιβολή προστίμου. Όλα αυτά τελικά δεν έγιναν λόγω του σχετικού τηλεφωνήματος(ή γνωστή διευθέτηση των υποθέσεων στη χώρα μας) αλλά αυτό που μου επισήμαναν ήταν ότι ή θα είμαι λουόμενος, οπότε δεν θα πρέπει να απομακρύνομαι καποια μέτρα από την ακτή ή θα πρέπει να νηολογήσω το "σκάφος". Θα βοηθούσε λοιπόν, εάν κάποιος από εμάς γνωρίζει περεταίρω  να μας πληροφορήσει για το θέμα αυτό.
Reply
#3
Ο κάθε λιμενικός στην περιοχή του εφαρμόζει το νόμο κατά το δοκούν. Και γω ρώτησα αν χρειάζεται να νηολογήσω το σκάφος βγάζοντας άδεια πλόων και άδεια για το σκάφος, η απάντηση που μου έδωσαν αφού πρώτα συμβουλεύτηκαν το περίφημο μνημόνιο ενεργειών ήταν πως δεν χρειάζεται. Συγκράτησα το όνομα του λιμενικού, ώστε σε γενόμενο έλεγχο να τον αναφέρω στα όργανα που θα με ελέγξουν.Πιστεύω πως μπορώ να ψαρέψω ελεύθερα πλέον, εστιάζοντας κυρίως στην τεχνική του spinning στις εκβολές μικρών ποταμών για λαβράκια και γοφάρια,καθώς επίσης και στην τεχνική του καταμαράν για τα αφρόψαρα. 
Reply
#4
νομιζω είναι θέαμα too much να ψαρεύει ένα καγιακ 200μ παράλληλα με την ακτη και να βλεπεις ένα λιμενικο να του την πεφτει και στην συνέχεια να τον μαζευει στο τμήμα.και το καγιακ τι το κανουν αν σε παρουν μεσα;;το βαζουν πισω στο λιμενικο σκάφος;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#5
Ειναι παράλογο, αλλά εφόσων έχει τη δυνατοτητα νομικα να σου κοψει προστιμο εξαρτασαι πλεον απο την προαιρεση και την ψυχολογικη κατασταση του κάθε λιμενικού. Το λιμενικο μπορει να βγει μεχρι και στα 10μ απο την ακτη. Ακομα και απο στρωμα θαλασσης να ψαρευεις εισαι εκτος νομου. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανενα παραθυρακι για ψάρεμα με σαμπρέλο-πολυθρόνα......  ???

[Image: oaction.jpg]
Reply
#6
ωραιο αυτο..αλλα πως κινηται μέσα στο νερό;;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#7
Βασικά είναι για ήρεμα νερά και αν δεις προσεκτικά τα πόδια ειναι μεσα στο νερό. Αρα ο κυριος ειναι κολυμβητής με σωσίβιο και το γλιτώνει το προστιμο  ;D ;D ;D

Υπάρχουν βεβαια και κάποια λιγο διαφορετικά με πολυθρονακι οπου τα ποδια ειναι πανω απο το νερο. Αυτά σιγουρα προστιμο!  :-X
Reply
#8
θα το κουβαλάω πισω απο το καγιακ και μολις ερθει το λιμενικο θα μπω μέσα και ουτε γατα ουτε ζημια :-\
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#9
Χαιρετώ την ομήγυρη, καθώς είναι το πρώτο ποστ μου στο φόρουμ... Ας προσθέσω και εγώ τι έμαθα πρόσφατα... Σε σχετικές ερωτήσεις μου στο λιμεναρχείο του Βόλου και μετά από το γνωστό ψάξιμο στα βιβλία του Λιμενικού μού απάντησαν ότι το καγιάκ -οποιοδήποτε καγιάκ- δεν νηολογείται ("λεμβολογείται", αν θυμάμαι καλά, το είπανε...), ότι είναι μόνο για αναψυχή και ότι, αφού δεν νηολογείται, απαγορεύεται να ψαρεύει κανείς από αυτό, ακόμη και αν διαθέτει ερασιτεχνική άδεια αλιείας... Προφανώς οι σχετικοί νόμοι σηκώνουν "ερμηνεία", ως συνήθως... Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε σε ποιο λιμεναρχεία δόθηκε θετική απάντηση για το ψάρεμα με καγιάκ...
Reply
#10
εγω θα συνεχίζω να ψαρεύω απο το καγιακ και ας έρθουν να μου πουν τιποτα >Sad
Καλως όρισες στην παρέα μας Big Grin
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)