Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αμωνια
#1
στο καγιακ πρεπει να εχουμε παντα αμωνια για τα τσιμπηματα.εγω την περασμενη κυριακη που ειμουνα στο καγιακ με τσιμπησε μια σφηκα και ευτυχως που ειχα αμωνια μαζι μου γιατι αρχισε να πρηζεται... Smile
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#2
για τσιμπήματα από έντομα κλπ... πολύ χρήσιμη είναι η ειδική σύριγγα με την βεντούζα που κάνει αναρόφηση και βγάζει το δηλητήριο! μια φορά με είχε τσιμπήσει σφήκα και ένας φίλος στην παρέα είχε τετοια βεντούζα. μου αναρόφησε αμέσως το κεντρί στα επόμενα 5-10 δευτερόλεπτα και στο επόμενο δευτερόλεπτο ήταν σαν να μην με είχε τσιμπήσει τίποτε... από τότε φρόντισα να πάρω μια αντίστοιχη βεντούζα και να την έχω μαζί μου πάντα στις διακοπές και ... στο καγιακ βεβαίως!

Επίσης είναι μία από τις καλύτερες πρώτες βοήθειες για τσίμπημα από φίδι, πριν να πας στο πλησιέστερο κέντρο υγείας βεβαιως...

Εγώ έχω αυτό:http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=31
αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα στην αγορά που τα βρίσκεις σε καταστήματα με είδη κάμπινκγ, εοχής και δραστηριοτήτων στην φύση:
δες και άλλα για παράδειγμα:
http://www.aspivenin.gr/

Reply
#3
εχω και εγω τετοιες βεντουζες αλλα νομιζω πως πωλουνται σαν σετ.....παντως εκει που εκανα καγιακ ημουν πολυ κοντα στην ακτη βγηκα και εβαλα αμωνια.μια φορα που δεν ειχα ειχα παει σε ενα εστιατορια να δω μηπως εχει αλλα δεν ειχε και μου εβαλαν ντοματα... :oτιποτα δεν εκανε.υστερα πηγα στο λιμενικο και εκει ειχε.απο τοτε επαιρνα μια αμωνια παντα μαζι μου Big Grin
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#4
Τα τσιμπήματα απο έντομα είναι μια ύπουλη ιστορία .
Μέχρι τα 35 με είχαν τσιμπήσει  άπειρες σφήκες και μέλισσες  χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μέχρι που με τσίμπησε ένα "γκουμάνη" (έτσι το λέμε εμείς εδώ , μοιάζει με σφήκα bodybuilder που έχει πάρει ...αναβολικά !!!)
Πρήστηκα επικίνδυνα (αλλεργικό σόκ) και πήγα νοσοκομείο για τα περαιτέρω (κορτιζόνη κ.λ.π.)
Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα , χωρίς προηγούμενη ευαισθησία σε κάτι συγκεκριμένο.
Ξέρω και άνθρωπο που έκανε αλλεργικό σόκ στα 45 του επειδή έφαγε κάτι αλλεργιογόνο !! 
Απο τότε λοιπόν παίρνω πάντα μαζί μου μια "εύκολη" ένεση αδρεναλίνης η οποία γίνετε και πάνω απο τα ρούχα αν χρειαστεί.
Η εμπορική ονομασία της είναι Anapen .......αχρείαστη να είναι .
Reply
#5
και εμενα μια φορα με ειχε τσιμπησει μια μελλησα και πηγα στο κενρο υγειας και εφαγα κορτιζονη Big Grin
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#6
Σε έλειψη αμμωνίας ένα καλό κατούρημα κάνει δουλειά......
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#7
Δυστυχώς όλα παίζουν!Ειδικά μέσα στο νερό έχεις περισσότερες πιθανότητες απο οτι στην ακτή...νομίζω!
Reply
#8
Αν νομίζετε πως είστε αλλεργικοί στα τσιμπήματα των εντόμων,  καλλίτερα ζητήστε από τα φαρμακεία πιο δραστικά παρασκευάσματα - η αμμωνία δεν κάνει για όλες τις περιπτώσεις.
Καλά,  ο Μάνος είναι βαριά βιταμινομένος,  δε μασάει με τίποτα...
Reply
#9
Να προσθέσω ότι σε ορισμένα τσιμπήματα (όπως της μέδουσας, τσούχτρας κλπ) το δηλητήριο εξουδετερώνεται με ξύδι , και εδώ στην Κρήτη οι μελισσοκόμοι για άμεση ανακούφιση σπάνε ένα χωχλιό (κοινώς σαλιγκάρι) και τον βάζουνε πάνω στο τσίμπημα...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#10
(07-18-2013, 05:45 AM)vitamin sea link Wrote:Να προσθέσω ότι σε ορισμένα τσιμπήματα (όπως της μέδουσας, τσούχτρας κλπ) το δηλητήριο εξουδετερώνεται με ξύδι , και εδώ στην Κρήτη οι μελισσοκόμοι για άμεση ανακούφιση σπάνε ένα χωχλιό (κοινώς σαλιγκάρι) και τον βάζουνε πάνω στο τσίμπημα...

...και χτυπάνε και μερικές ρακές  Big Grin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)