Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νέα μέλη
#21
γεια σας με λενε Γιωργο ειμαι 30 χρονων και απο το 2010 εχω ενα bic tobago (διθεσιο). δεν ξερω αν ειναι καλη αγορα συγκριτικα με αλλα, αλλα δεδομενου οτι δεν ειχα ουτε εναν γνωστο και δεν ειχα ποτε ανεβει σε καγιακ νομιζω οτι εχω κανει πολυ καλη επιλογη. δεν κανω μεγαλες διαδρομες αλλα το ριχνω στο νερο καθε σαββατοκυριακο.

Χαιρετισματα και στους φιλους απο Γιαννενα, σπουδαζα εκει και αν το ηξερα ποσο θα μου αρεσε θα επαιρνα απο τοτε.
Reply
#22
Καλημέρα !
Νιώθω σαν σε παιδική κατασκήνωση με την αυτοπαρουσίαση αλλά είναι ο σωστός τρόπος για μια πρώτη γνωριμία!
Λοιπόν, Νίκος, από Μύκονο 23 ετών, kayaking από το 2008.
Χάρηκα πολύ που είδα ένα Ελληνικό forum για θαλάσσιο καγιάκ!
Πιστεύω πως λόγω της κρίσης η Ελλάδα αναγεννιέται σε κάτι που έπρεπε να ήταν χρόνια τώρα,
μια χώρα η οποία λόγω του φυσικού της πλούτου να έχει κατεξοχήν άτομα που την εκτιμούν την προβάλουν
και την χρησιμοποιούν παράλληλα προστατεύοντας την έτσι ώστε να μας προστατεύει και αυτή.
Κάνοντας καγιάκ σε ενώνει με την φύση, σε ευαισθητοποιεί και σε ξεκουράζει!
Πολλές καλημέρες και πάλι από την δροσερή Μύκονο.
Reply
#23
Γεια σας παίδες.

Μόλις ανακάλυψα αυτό το thread παρουσίασης νέων μελών και θα ήθελα να συστηθώ και εγώ. Καταρχήν είμαι πολύ χαρούμενος που σας βρήκα, το forum είναι καταπληκτικό και με έχει βοηθήσει από την πρώτη ημέρα εγγραφής μου. Ονομάζομαι Νίκος, είμαι 39 χρονών, κατάγομαι από την Δράμα και ζω μόνιμα στη Ν. Πέραμο Καβάλας. Η αγάπη μου με το κουπί ξεκίνησε από το 1991 όπου γράφτηκα στον Ναυτικό Όμιλο Μυτιλήνης (ΝΟΜ). Για τα επόμενα 3 χρόνια η αγάπη μου ήταν τόση που μόνο σας φοιτητής δεν ζούσα. Προπόνηση 6 φορές την εβδομάδα και ύπνο από τις 21:00. Συνέχισα με διπλό σκιφ μέχρι και το 1996 σε πιο χαλαρούς ρυθμούς όπου και τελείωσα το πανεπιστήμιο. Στη συνέχεια η επαφή μου με το κουπί γινόταν με ενοικιαζόμενα sit-on-top, ώσπου αποφάσισα να αγοράσω δικό μου kayak το 2004. Διαθέτω ένα Navigator της Exo όμως προσανατολίζομαι σε κάτι πιο γρήγορο (αν το επιτρέψουν τα οικονομικά). Οι διαδρομές που κάνω είναι κοντά στον τόπο διαμονής μου δλδ Ν. Πέραμο-Ηρακλείτσα-Παληό maximum 12 ν.μ. και θα ήθελα να ξεφύγω από τα όρια αυτά.

Χαιρετισμούς σε όλους, συνεχίστε την πολύ καλή δουλειά με το forum. 
Reply
#24
Γεια χαρά παιδιά!!
Είμαι ο Κώστας και μένουμε μόνιμα τα τελευταία χρόνια στην Επανομή, κοντά στην Θεσσαλονίκη. Ασχολούμαι με πολλά άλλα εκτός από το καγιάκ.... Στραβάδι στο αντικείμενο. Αρχές καλοκαιριού αποφάσισα να αγοράσω ένα διπλό sit in για βόλτες και εξορμήσεις μετά της συζύγου. Χωρίς πολλά - πολλά αφού και οι επιλογές μας λίγες πήραμε το Caribe 2 της EXo (πρώην Nova ). Το καλοκαίρι απολαύσαμε μικρές βόλτες στην θάλασσα της Επανομής και ζήσαμε και 2 αποτυχημένες προσπάθειες να κατέβουμε τον Νέστο απο την Σταυρούπολη.... Εχουμε πολύ μέλλον μπροστά μας!!! Θα τα λέμε!!
No pain, no beer! Κώστας
Reply
#25
    Καλησπέρα από την Ρόδο. Συγχαρητἠρια για την πρωτοβούλια δημιουργείας αυτού του forum. Ασχολούμαι με την κατασκευή και χρήση skin-on-frame kayaks σχεδόν μία δεκαετία αλλά ακόμα ψάχνω το τέλειο σκάφος. Χαἰρωμαι που μέσω του forum μας δείνεται η δυνατότητα να ανταλάξουμε απόψεις και γνώση γύρω από το σπορ που αγαπάμε. Αν κάποιο από τα μέλη ζει στην Ρόδο ή την επισκευθεί κάποια στιγμή θα χαρώ να τα πούμε από κοντά.

Χαιρετισμούς σε όλους!!! 
   
Reply
#26
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.  Smile

Η κατασκευή ενός skin on frame είναι μέσα στα σχέδιά μου μόλις βρώ το χρόνο για αυτό.
Θα χαιρόμουν να ανταλάξουμε ιδέες και οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη.
Reply
#27
Ένα καλωσόρισμα και από εμένα. Η ανταλλαγή απόψεων και η "κυκλοφορία" της γνώσης είναι πράγματι σημαντική. Στα σχέδια μου στο άμεσο μέλλον η κατασκευή ενός greenland κουπιού. Εκτιμώ ότι θα ανταλλάξουμε απόψεις.
Reply
#28
      Παιδιά θα χαρώ πολύ να μοιραστώ μαζἰ σας τα παθήματά μου τόσο κατά την κατασκευή σκαφών όσο και κουπιών.
Το κυριώτερο πρόβλημμα πάντως και για τα δύο δεν είναι ο σχεδιασμός ή η κατασκευή τους όσο η εξεύρεση των πρώτων υλών και το κόστος απόκτησης τους. 
Reply
#29
Παρεμπιπτόντως , μια που αναφέρθηκες στα υλικά, το skin  στο καγιάκ σου τί υλικό είναι?. Έχω ένα βιβλίο του Cuningham ο οποίος αναφέρει νάιλον και επικάλυψη με ουρεθάνη 2 συστατικών (???). Εάν χρησιμοποίησες τέτοια, τα βρήκες εδώ ή στο εξωτερικό?
Reply
#30
Μέχρι στιγμής έχω φτιαξεί τρία σκάφη με τρία διαφορετικά υφάσματα και επιστρώσεις.
Στο πρώτο χρησιμοποίησα καμβά και βερνίκι δύο συστατικών πολυουρεθάνης εξωτερικής χρήσης από την τοπική αγορά με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μετά από εννιά χρόνια δείχνει να κρατάει ακόμα, όμως δεν έχει βραχεί τα τελευταία πέντε.
Στο δεύτερο επειδεί είναι folding χρησιμοποίησα PVC ύφασμα σαν αυτό που χρησιμοποιούν στις τέντες. Τα διάφορα μέρη του τα κόλησα με μία κόλα της bison που κυκλοφορεί στην τοπική αγορά. Γενικά το ύφασμα αυτό είναι μαλακό και τρυπάει εύκολα από τα πετραδάκια που μπορεί να περάσουν στο εσωτερικό του σκάφους. Επίσης πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει ο φόβος μήπως ξεκολήσει σε κάποια δύσκολη στιγμή.     
Στο τρίτο σκάφος χρησιμοποίησα nylon το οποίο προμηθεύτικα από την Αμερική και για αδιαβροχοποίηση χρησιμοποίησα Coelan το οποίο το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα αλλά είναι πανάκριβο. Γενικά με αυτό το ύφασμα αισθάνομαι μεγαλήτερη ασφάλεια γιατί ενώ μπορεί να τρυπίσει από αιχμηρό αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο να σκιστεί. Το μειωνέκτιμα του nylon είναι ότι με την υγρασία χαλαρώνει. Ευτυχώς με τον χρόνο η ένταση του φαινωμένου μειώνεται.
Πάντως αν έφτιαχνα τώρα σκάφος μάλλον θα χρησιμοποιούσα καμβά και για αδιαβροχοποίηση λινέλαιο (όχι βρασμένο) έτσι ώστε να είναι περισότερο φιλικό προς το περιβάλλον.
Γενικά όταν χρησιμοποιούμαι skin-on frame σκάφη πρέπει να ήμαστε προσεκτικοί κατά την είσοδό μας ώστε να μην μπαίνουν πετραδάκια τα οποία σφηνώνουν ανάμεσα στο ύφασμα και τον σκελετό. Επίσης δεν πρέπει να σέρνεται η καρίνα στην παραλία η στον βυθό και τέλος πρέπει να είμαστε σχολαστικοί με το στέγνωμα τους.             
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)