Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συρτή με καγιάκ
#11
Ατομική άδεια αλιείας σίγουρα χρειάζεται και πρέπει να έχει κάποιος αν ψαρεύει από σκάφος. Το ψάρεμα από καγιάκ από όσο γνωρίζω απαγορεύεται ανεξάρτητα από το αν έχει κάποιος ατομική άδεια αλιείας. Το σκάφος που ψαρεύει χρειάζεται και αυτό άδεια αλιείας, αλλά το καγιάκ δεν βγάζει και απαγορεύεται.
Εξαίρεση νομίζω αποτελεί το fishing kayak με προπέλα και μπαταρία που στοιχίζει 2.000 ευρώ, εγώ δεν θα το αγόραζα γιατί ξεφεύγει και λόγω τιμής και λόγω του ότι πάει σε μπαταρίες και προπέλες, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό θέμα, κάποιος άλλος μπορεί να το αγόραζε.
Το ότι απαγορεύεται το ψάρεμα από το καγιάκ πρέπει να το γνωρίζουν όσοι αποφασίσουν να ψαρέψουν από αυτό, ώστε να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα.
Reply
#12
σημερα πηγα λιμενικο και ρωτησα για το ψαρεμα με καυακ.επιτρεπεται αφου βγαλεις αδεια αλιειας σκαφους και αφου το λεμβολογησεις.75,85ευρω για την αδεια αλιειας και περιπου 50 για τη λεμβολογηση.και φυσικα τη προσωπικη μας αδεια αλιειας..
Reply
#13
δεν νομιζω να εχει τεκμηριο γιατι το σκαφος ειναι 5,46m...
Reply
#14
(03-06-2012, 04:10 PM)καζαντζης γιωργος link Wrote: σημερα πηγα λιμενικο και ρωτησα για το ψαρεμα με καυακ.επιτρεπεται αφου βγαλεις αδεια αλιειας σκαφους και αφου το λεμβολογησεις.75,85ευρω για την αδεια αλιειας και περιπου 50 για τη λεμβολογηση.και φυσικα τη προσωπικη μας αδεια αλιειας..
Και ποιός πιστεύει έναν δημόσιο υπάλληλο που μπορεί να λέει μαλακίες; Αν ρωτήσεις 3 ίσως πάρεις 3 διαφορετικές απαντήσεις.

Εφόσον παίρνει άδεια αλιείας ένα kayak να το δούμε ΓΡΑΠΤΩΣ αλλιώς δεν πιστεύω τίποτα, γιατί ρώτησα σε γνωστό μεγάλο μεγάλο κατάστημα αλλά και ανθρώπους που έχουν kayak και μάλιστα fishing που έχουν ψάξει το θέμα και αυτοί και η απάντηση που πηραν είναι αρνητική. Απλά θέλουν να το αγοράσεις και μετά τρέχα γύρεβε και βγάλε άκρη μόνος σου. Από ότι μου είπαν στο κατάστημα το μόνο καγιακ που παίρνει άδεια είναι αυτό με την προπέλα και την μπαταρία. (το γράφω και παραπάνω)

Ας σου δώσουν γραπτώς την εγκύκλιο που επιτρέπεται το ψάρεμα με καγιακ να την βάλεις εδώ να την δούμε όλοι και τότε θα το πιστέψουμε.
Reply
#15
Στήν χώρα του παραλόγου που ζούμε απαγορεύεται το ψάρεμα από το σκάφος που σχεδιάστηκε και χρησιμοποιήθηκε απο τους Inuit αποκλειστικά για αυτόν το σκοπό!!!!! Και μάλιστα με την μικρότερη επίπτωση στο φυσικό περιβάλλον από όλα τα υπόλοιπα σκάφη!!! Και σε μάς που ο τουρισμός είναι ζωτικής σημασίας είναι σα να κλείνουμε την πόρτα στα μούτρα μας σε μιά μορφή εναλλακτικού τουρισμού!!! Εγώ λοιπόν θα συνεχίσω να ψαρεύω κι'άς έρθουν να με πιάσουν!!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#16
Μα γιατί δεν ψαρεύετε με τον ελληνικό τρόπο : με ....δυναμίτη ??!!    Δεν θα σας πειράξει κανείς !!!  ;D
Reply
#17
Κύριοι, από σήμερα κηρύττω διαγωνισμό συρτής!!! 'Οποιος πιάνει ψάρι απο καγιάκ οφείλει να το ζυγίζει και να μας ενημερώνει. Εγώ πάντως δεν έχω πιάσει τίποτα όλο τον χειμώνα...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#18
Υπάρχει ρε παιδιά τίποτα στην Ελλάδα που να μην χρειάζεται άδεια;  ???

Δηλαδή για να κλ...σω πρέπει να βγάλω άδεια από το υπουργείο περιβάλοντος;  ;D ;D
Reply
#19
Μέσα για το διαγωνισμό εγώ.... Μέχρι τώρα ούτε εγώ έχω βγάλει κάτι... Αφού προσπαθούσα μια βδομάδα να βγάλω ψάρι τελικά μου είπαν ότι δεν έχει νόημα να ψαρεύω μεσοπέλαγα... :-\ Άρα πλέον costa costa..
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#20
Γεια σε ολους.
  Καινούριος σε αυτό το φόρουμ ,δεν μου ακούγεται άσχημο να  ανεβάσει κανείς φωτό και μετρήσεις .
Ψαρεύω .Και εγω.
  Είναι ομως άλλο το να βγείς βόλτα, και να ψαρέψεις αν τύχει,και...άλλο... να πας γυρευοντας.
Μήτσος.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)