Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γάντια για καγιάκ
#1
Έχει να προτείνει κανείς γάντια για το καγιάκ; Έχω κάτι φθηνά από neopren για καταδύσεις αλλά δεν κάνουν δουλειά.

Θέλω να μη γλυστράνε οι παλάμες και να έχουν κάποια προστασία γιατί βγάζω φουσκάλες με πολύωρη χρήση. (είμαι ευαισθητούλης  :-[ Smile )

Γάντια ιστιοπλοίας θα έκαναν, που υπάρχουν εύκολα στο εμπόριο, ή είναι τελείως ακατάληλα;
Reply
#2
Για να πάρεις μια ιδέα περίπου......http://www.canoesandkayaks.co.uk/categor...oves_Mitts
Reply
#3
Τα πρώτα μου  -κομμένα δερμάτινα φτηνά κοπηλασίας-  γάντια μου έχουν αφήσει καλλίτερες αναμνήσεις από τα εξεζητημένα κωπηλατικά που απέκτησα αργότερα και δεν με βόλεψαν ποτέ.  Το βρεγμένο δέρμα έχει εξαιρετική πρόσφυση στο κουπί και αν δεν στεγνώνει στον ήλιο αντέχει  ικανοποιητικά.  Αν μπορείτε ελέγχετε τις ραφές πριν την αγορά,  να μην περιέχουν κακότεχνες αναδιπλώσεις και κόμπους,  που θα ενοχλούν το δέρμα.
Reply
#4
Στο παρελθόν είχα μια δυσάρεστη εμπειρία με δερμάτινα γάντια.

Την πρώτη φορά που έκανα σκί (δεν ακολούθησαν πολλές) με νοικιασμένο εξοπλισμό και κάτι δερμάτινα γάντια που είχα. Στο τέλος της ημέρας τα έβγαλα για να φάμε στο εστιατόριο και διαπίστωσα πως τα χέρια μου είχαν αποκτήσει μια μαυριδερή απόχρωση που δεν έβγαινε με το πλύσιμο.  ;D ;D

Από τότε αποφεύγω το δέρμα όταν πρόκειτε να έρθει σε επαφή με νερό.
Reply
#5
Μπορείς να πάρεις δερμάτινα ανοιχτού χρώματος!
Reply
#6
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ ποδηλατικά γάντια (μάρκα  pro) που τα φοράω  απο τότε
που πήρα το καγιάκ πριν 6 χρόνια  "πρόχειρα"  !!  μέχρι να πάρω καγιακίστικα .
Δεν τα άλλαξα γιατί είναι απλός τέλεια . Καλή εφαρμογή - πλούσιο υλικό στην παλάμη - γερά .
Αποκλειστικά απο συνθετικά υλικά , με ένα ξέβγαλμα μετά την χρήση με συνοδεύουν χρόνια.
Reply
#7
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί χειμωνιάζει και τα καλοκαιρινά κομένα γάντια δεν θα είναι κατάληλα από εδώ και πέρα.

Τί έχετε να προτείνετε σε χειμωνιάτικο γάντι; πάντα για τις ελληνικές συνθήκες βέβαια.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)