Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νεο Newbie Sea Kayak Ψάχνει.
#21
Καλημέρα άρχοντές μου....Smile

Quote:Πάντως εγώ 4 χρόνια τώρα με το RTM είμαι πολύ ευχαριστημένος , ρίξε μια ματιά

Φίλε Vitamin, τα RTM τα έχω τσεκάρει. Είναι ωραία σκαφάκια και βοηθάει και πολύ του ότι ο Γλαρίδης δίνει και 12 άτοκες δόσεις. Όμως απο όσο φένεται στο site το μόνο που πλησιάζει τις απαιτήσεις μου και έχει την υπομονή να αντέξει τα κιλά μου είναι το Tempo το όποια αντέχει 180 κιλά σύμφωνα με το site του κατασκευαστεί. Θα το σκεφτόμουνα έως ότου είδα οτι είναι 4,50 μέτρα και 67 εκατοστά φαρδύ. Πρέπει να είναι πολύ γρήγορο σκάφος αλλά είναι τεράστιο για τις απαιτήσεις μου και πρέπει να είναι και λίγο ασταθές για την μηδαμινή εμπειρία μου  :-\.

Quote:Αρχοντας της γνώσης είναι ο  «κανίβαλος»

Φίλε Γιώργο, έχω πάει στον 'κανίβαλο' και έχω ρωτήσει. Τα παιδιά ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικά και υπομονετικά. Είδα και τα σκάφοι απο κοντά, και μετά απο συζήτησει μαζί τους έχω σχεδόν καταλήξει στο moken 12 αλλά και πάλι τρώγομε μήπως απο την δικιά τους γκάμα πρέπει να πάω για το Prowler 13 της ocean kayak.
Reply
#22
prowler15 ΄.τωρα που το εχω μπορω να κρινω και να συγκρίνω.
Μήτσος.
Reply
#23
Είχα το prowler 13 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος,
γιατί κι εγώ την ίδια χρήση με σένα Vango κάνω,

από αυτά που έχω ακούσει, όμως χωρίς να έχω δοκιμάσει το moken 12 πρέπει να είναι λίγο πιο γρήγορο από το prowler13.

Στο τέλος επειδή το συνήθισα μάλλον και μου ήταν αργό ( το prowler)
το πούλησα και πήρα ένα vulcano που είναι αρκετά πιο γρήγορο και κρατάει καλύτερα την ευθεία του.

Καλή επιλογή!
Reply
#24
Καλημέρα.... Big Grin

Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ για το post. Το volcano φαίνεται πολύ ωραίο σκάφάκι, με ωραίο design και ποιό γλυκιά τιμή..... 8)....άλλά πάνω που όλα φαινόντουσαν τέλεια......ήρθε το δυσάρεστο.....'Maximum Paddler Weight
98 kg / 216 lbs' και ο υποφαινόμενος 'paddler' είναι 115!  :o

Χαίρομαι που με το prowler 13 έμεινες ευχαριστημένος καθώς τελικά μάλλον θα πάω για αυτό.

Από έχω καταλάβει είναι ένα all around kayak....βαστάει γομάρια σαν εμένα.....δεν είναι πολύ αργό (ούτε πολύ γρήγορο) και η κατασκευή του είναι αρκετά ικανοποιητική....(είναι λίγο φωρτομένο βέβαια με εξτρας για ψάρεμα που με αφήνουν αδιάφορο αλλά τι να κάνουμε).

Αντώνη και πάλι σε ευχαριστώ πολύ....το post σου μάλλον γράφτηκε απο την μοίρα για να μου επιβεβαιώσει την ανασφάλεια για το τι σκάφος να πάω τελικά... Wink
Reply
#25
Quote:dimkatso: prowler15 ΄ τώρα που το έχω μπορώ να κρίνω και να συγκρίνω.

Επειδή έχεις τα καγιάκ ΟCEAN malibu xl two και OCEAN trident15, μήπως μπορείς να κάνεις μία σύγκριση μεταξύ τους, ή ακόμη καλύτερα και με το τρίτο καγιάκ OCEAN tetra12 που έχες;
Reply
#26
Επανέρχομαι,

Ξέχασα να σας πω,
πριν πάρω το prowler13, ακριβώς την προηγούμενη μέρα, αρχικά πήρα το 15 το οποίο είναι
Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο, δεν το έβρεξα καθόλου, το πήγα πίσω στον Σταύρο και πήρα το μικρότερο (13) που είναι κάπως πιο βολικό σε όλα.
Βέβαια εγώ είμαι 1,70 με ψηλό αυτοκίνητο τύπου τζιπ και ζοριζόμουν ιδιαίτερα στην φορτοεκφόρτωση αλλά και στην αποθήκευση,
είναι και κάποια κιλά παραπάνω το 15 από το 13, για τα δικά σου κυβικά όμως μπορεί να είναι οκ,
νομίζω το 15 θα χρειάζεται οπωσδήποτε πηδάλιο, είναι πολύ μεγάλο για να το κουμαντάρεις μόνο με το κουπί.

Αυτά, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο! 
Reply
#27
Αρχοντες μου καλησπέρα.... Big Grin

Εδώ και 2 ώρες είμαι πλέον ένας περίφανος, ανίδεος και άσχετος ιδιοκτήτης ενός Prowler 13!  ;D Και ευελπιστώ απο αύριο να κάνω το πρώτο μου πλατσούρισμα..... ;D

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μου δώσαν την γνώμη τους και ασχοληθήκαν με το post μου......Ελπίζω σε λίγο καιρό να μπορώ να συνησφέρω και εγώ με την σειρά μου εξηστορόντας της επικές μου περιπλανήσεις με το νέο μου κανό που θα κάνω στα 3 μέτρα απο την ακτή.... Tongue

Παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ.... Big Grin

Πάω να πακετάρω και έφυγα για Γύθειο.... Big Grin Big Grin Big Grin
Reply
#28
(07-19-2012, 01:07 PM)Vangos link Wrote: Αρχοντες μου καλησπέρα.... Big Grin

Εδώ και 2 ώρες είμαι πλέον ένας περίφανος, ανίδεος και άσχετος ιδιοκτήτης ενός Prowler 13!  ;D Και ευελπιστώ απο αύριο να κάνω το πρώτο μου πλατσούρισμα..... ;D

....
....

Πάω να πακετάρω και έφυγα για Γύθειο.... Big Grin Big Grin Big Grin

άρχοντας.... 
...    να χαιρόμαστε λιγότερο  το κανό και περισσότερο  στο χρόνο που ζούμε μαζί του...
να είσαι καλά να το χαίρεσαι,

Reply
#29
Καλορίζικο και καλές βόλτες!
Reply
#30
Η γνώμη των'' κανίβαλων '' είναι σημαντική.Το βήμα ομως εγένετο.Πίσω λοιπόν στα καρότα μας και τα μπρόκολά μας.Το malibu xl ειναι σταθερό οσο δεν πάει άλλο.Εχει μια ''πρώτη''σταθερότητα(μου διαφευγει ο σωστός ορος) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ.Δεν υπάρχει ομως δευτερη ευκαιρία.Εαν γυρίσεις αυτό είναι αμετάκλητο.Εκανα όρθιος σπίνιγκ σε λαδιά και το να σηκωθώ και να καθήσω ηταν παιγνίδι.Μόνος μου και χωρίς εξοπλισμό το σκάφος δεν ακούει καλά.Με δεύτερο άτομο ή εξοπλισμό τα πράγματα μπέναν στο δρόμο τους.Αλλά το σημαντικότερο απ ολα ήταν οτι ψάρευα με τα παιδιά μου χωρίς να πω μια φορά μήήήή΄!.ΑΣΦΑΛΕΣ.Σε ήπια ροή ποταμού είναι σαν να κανεις ράφτιγκ.Στο καιρό?Ψηλό σκάφος εκτεθειμένο στον άνεμο ευτυχώς είχα πηδάλιο ιδιοκατασκευή.Σε ενα πολύ καλό ψάρι όπου έσπασα και το κλάμι του τζιγκ λόγο βιασύνης...δεν μου άφησε περιθώρια αμφιβολιών στη συμπεριφοράτου.Δεν είναι τυχαίο που η ιδια εταιρία τα big game σκάφη τα βγάζει σε αυτό το πλάτος.
  Τώρα έχουμε το 15trident σε ψαράδικη έκδοση με πηδάλιο.Μακρύ.Αρκετά μακσύ.Τόσο που πρέπει να αλλάξεις τα καλάμια σου, γιατί δε φτάνουν να περάσουν τη πλώρη.Αντε και με λίγο τέντωμα το κάνεις(1,73 ύψος και αυτό τα πρωινά μόλις ξυπνάω).Αλλη πλεύση άλλο σκαρί.Άνεση χώρων για τον εξοπλισμό και τον ΕΠΙΒΑΤΗ!!!.Βλέπει κανείς οτι αδιαμαρτύρητα με ενα μόνο μαξιλαράκι ενας 10-χρονος έκανε συρτή μαζί μου για 3και πλέον ωρες.Και αυτό στο δοχείο ζωντανού.η αποσκευών αν θέλεται, που να βάλω και το κάθισμα.
Έχουμε όμως και 12-13εκ. λιγότερο πλάτος!!!Μεγάααααλη η διαφορά.Το βλέπεις όταν ''τραβάς'' πίσω σου και το tetra12 με 40kg βάρος!!!.Χαμηλότερο προφίλ στον πλευρικό άνεμο αλλά μακρύτερο!Το πηδάλιο είναι οτι καλύτερο σε πλευρικό καιρό ή στο ψάρεμα.Θα ήθελα τη θήκη για το βυθόμετρο 20cm πιο κοντα  γιατί λόγο της χρήσης κεντρικής καλαμοθήκης χάνω τη θεα του βυθομετρου.Παρά το μήκος του στρίβει πανεύκολα με τεχνική.Η γάστρα του οπως και του tetra που είναι ίδιες είναι άλλο πράγμα.Πολύ πιο γρηγορα απ το malibu xl .Εδω έρχεται και η σταθερότητα.Εδω ξεχωρίζει η πρώτη απ τη δύτερη σταθερότητα.Εδω θα πεις στο επιβάτη σου μηηηή και πρόσεχε.Εδω θαδουλέψουν σε κάποιο βαθμό και οι κοιλιακοί ,που τόση μπύρα εχω επενδύση επάνω τους,και τα πόδια με τους κατάληλους ιμάντες.Το χτύπημα στο κύμα καλό και θα δεις τη διαφορά μόλις κάνεις και με τοtetra το ιδιο πράγμα.Το 15 ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ. κΑΙ ΤΟ 12 ΕΡΓΑΛΕΊΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΊΖΕΙΣ.Τουλάχιστον ο16 και ο 12-χρονος που το καβαλάνε.Και τα δυο τα βρίσκω εξαιρετικά μα και τόσο διαφορετικά απ το malibu xl.Tο μήκος με προβλημάτησε βλέποντας το πως θα το χειριστω.Τη τελευταία μερα των διακοπών μπήκε ενα 6-άρι.Εκεί έδειξε το χαρακτήρα του το 15αρι..Δεν το εχω ξανακάνει με τόσο άνεμο και ομολογώ πως ήμουν ''λίγο'' χεσ...ος.Ευτυχώς δεν είχαν οργανωθεί ακόμη τα προβατάκια του παππού που μου φώναζαν οι μικροί απ τη παραλία.Οταν έγειναν προβατίνες...την έκανα και γώ.Απιστευτη διασκέδαση και απαραίτητο το πηδάλιο.Ουτε  λογος για το 12αρι.Δεν το δοκίμασα φυσικά.!@#$
  Αγαπητέ GL για να μη ξεχνιόμαστε το malibu το είχα.Οχι πλέον.
Vangos πιστεύω οτι δε θα το μετανιώσεις για την επιλογη σου.Αν είχα χρήμα αυτό θα έπαιρνα για τους μικρούς μου και τα χαλαρά ποτάμια.
Οταν έχεις μια αντιμετώπιση υπεράνω των προσδοκιών απο ενα κατάστημα πιστευω πως σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακό να πεις ενα δημόσιο ευχαριστώ για αυτή.Ευχαριστω λοιπόν κανίβαλοι που με σώσατε απ το να κωπηλατώ μέσα απο ενα ...τσουκάλι.ευχαριστώ για ολα.
  Τώρα προσπαθώ ,σε θεωριτικό πρώτα επιπεδο να στήσω ενα πανάκι,για να ανεβάσουμε τα μιλια στη συρτή ,μήπως και κάνουμε τίποτε...τούνες.
Μήτσος.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)