Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νεο Newbie Sea Kayak Ψάχνει.
#11
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους τους θαλασσοπόρους της παρέας.... Big Grin

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση στο post μου. Δεν περίμενα τόσο μεγάλη αμεσότητα και μάλιστα με τα περισσότερα post μετά τις 12 το βράδυ. Χαίρομαι πάρα πολύ που το forum είναί τοσο active και οι άνθρωποι εδω τόσο ενεργοί. Είναι πολύ ευχάριστο, που βλέποντας οτι υπάρχουν τόσα ενεργά και φιλικά άτομα στο συγκεκριμένο hobby μαζεμένα σε αυτό το forum μου δίνει ένα έξτρα κίνητρο για να αποκτήσω και εγώ ένα σκάφος και να ασχοληθώ με αυτό.... ;D

Quote:Επίσης να δοκιμάσεις εάν κάθεσαι άνετα στη διαμορφωμένη θέση.

Quote:Σίγουρα φίλε για τα κιλά σου το ιδανικό σκάφος είναι ένα διπλό και αυτά συνήθως είναι περίπου στα 3,80-4,10 μέτρα.

Δύο πολύ σημαντικές συμβουλές που θα με βοηθήσουν πολύ και δύο παράμετροι που δεν τις είχα αναλογιστεί καν! ... Big Grin

Θα τσεκάρω για αρχή ποια μονοθέσια αντέχουν τα κιλά μου για να ξεσκαρτάρω σκάφοι και αν δώ οτι δεν είναι πολλά η απάντηση στο δίλημμα μου θα είναι ακόμα ποιο εύκολη καθώς θα έρθω ποιο κοντά στο διπλό. Απο διπλά εξάλλου έχω σχεδον καταλήξει (εκτός και αν οι σοφοί της παρέας έχουν να μου πρωτείνουν κάτι άλλο) στο Malibu Two XL το οποίο απο ότι βλέπω στο site της εταιρίας είναι στα 4.1μ και το max βάρος που αντέχει είναι τα 226 κιλά, ή το Gemini της fell free το οποίο είναι λίγο μικρότερο στα 3,7μ, λίγο στενότερο και αντέχει έως 250κιλά.

Για την διαμορφωμένη θέση, είμαι τυχερός καθώς το cannibals είναι κοντά μου και καθώς έχει και τα δύο μοντέλα θα μπορέσω να τσεκάρω κατα πόσο χωράει άνετα τους τέλειους, πληθωρικούς και καλλίγραμμους γλουτούς μου.... Tongue

Παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που έχετε αφιερώσει και τις συμβουλές σας.... Big Grin

Πρώτα όμως ξεκινάω για να καταλήξω σε μονό η διπλό.
Reply
#12
Η απόφαση για μονό ή διπλό ελήφθη.....και ο νικήτης είναι ένα μονό sit on top.

Είμαι μεταξί του  Moken 12 της Feel Free ή 13 και του Prowler 13 της Ocena?

Κάποια συμβουλή απο τους άρχοντες της γνώσης?  ;D
Reply
#13
(07-16-2012, 02:52 PM)Vangos link Wrote: Είμαι μεταξί του  Moken 12 της Feel Free ή 13 και του Prowler 13 της Ocena?

Το Moken 12 της Feel Free κοστίζει 900e στον Cannibals, εάν μπορείς να το βρείς πουθενά αλλού φθηνότερα πόσταρε το να το έχουμε κατά νού!
Reply
#14
Ενα πολύ καλό γρήγορο και σταθερό S O T kayak ειναι το wilderness Tarpon 140 η ακόμα καλύτερα το 160!

Οπως έχεις καταλάβει όσο πιο μακριά είναι η ίσαλος τόσο πιο γρήγορο αλλά όχι πολύ ευέλικτο γίνεται το καγιάκ!

Στα κιλά σου ίσως το Tarpon140 να ειναι η καλύτερη επιλογή μια που είσαι καινούριος στο άθλημα!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#15
Quote:Στα κιλά σου ίσως το Tarpon140 να ειναι η καλύτερη επιλογή μια που είσαι καινούριος στο άθλημα!

Φίλε Vigla σε ευχαριστώ πολύ για την πρώταση. Φένεται πολύ ωραίο σκάφος. Αλλά απο ότι βλέπω στο site της εταιρίας είναι λίγο μεγαλούτσικο ( 4,27 ) και με φοβίζει λίγο για το κατα πόσο διαχειρήσιμο θα είναι στην στεριά και επίσης το βλέπω οτι το max capacity του είναι στα 170 κιλά....και το ποιό βασικό είναι οτι είναι λίγο τσουχτερό (το βρίσκο στα 1300 στο net).

Το moken 12 απο την άλλη είναι κάτι λιγότερο απο 4 μέτρα και αντέχει έως και 250κιλά. Βασικότατο για εμένα που θα χρειασθεί να φάω τα 115 κιλά απο τις αντοχές του σκάφους... :o Το ποιό σημαντικό βέβαια είναι οτι είναι και κατά 300 ευρώ φθηνότερο συμπεριλαμβανομένου σχάρα για το αμάξι, κουπί και κάθισμα.

Reply
#16
δες και το tobago της bic. ειναι για 250 και εχει χωρο για 2+2
Reply
#17
(07-17-2012, 06:32 PM)Vangos link Wrote:
Quote:Στα κιλά σου ίσως το Tarpon140 να ειναι η καλύτερη επιλογή μια που είσαι καινούριος στο άθλημα!

Φίλε Vigla σε ευχαριστώ πολύ για την πρώταση. Φένεται πολύ ωραίο σκάφος. Αλλά απο ότι βλέπω στο site της εταιρίας είναι λίγο μεγαλούτσικο ( 4,27 ) και με φοβίζει λίγο για το κατα πόσο διαχειρήσιμο θα είναι στην στεριά και επίσης το βλέπω οτι το max capacity του είναι στα 170 κιλά....και το ποιό βασικό είναι οτι είναι λίγο τσουχτερό (το βρίσκο στα 1300 στο net).

Το moken 12 απο την άλλη είναι κάτι λιγότερο απο 4 μέτρα και αντέχει έως και 250κιλά. Βασικότατο για εμένα που θα χρειασθεί να φάω τα 115 κιλά απο τις αντοχές του σκάφους... :o Το ποιό σημαντικό βέβαια είναι οτι είναι και κατά 300 ευρώ φθηνότερο συμπεριλαμβανομένου σχάρα για το αμάξι, κουπί και κάθισμα.

To moken 12 για να μπορεί να εχει την ανωση των 250 κιλών θα πρέπει να ειναι πολύ φαρδύ και μάλλον αργό!!!!
με τα κιλά που έχεις το 12 αρι θα σου ειναι μικρό!!! Εχω το Τarpon 12 που ειναι 76 πόντους στο φάρδος και ειμαι 95-98 κιλά! φορτωμένο με περίπου 30 κιλά εξοπλισμού παραμένει γρήγορο αλλά το 14αρι που δοκίμασα ήταν σαφώς γρηγορότερο πιο ξεκούραστο και σταθερό στην πλεύση !!!!
Σίγουρα εκτός νερού θα σε κουράσει λίγo παραπάνω αλλά μ'ενα καροτσάκι θα έχεις σημαντική βοήθεια!!!!
Οσο για την τιμή, ειναι ανασταλτικός παράγοντας για πολλά πράγματα πλέον!!!!!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#18
Tελικά δεν ειναι πιο φαρδύ, αλλά πιο βαρύ!!!! το moken 12 εχει βάρος 33κιλά, ενώ το tarpon 140 μόνο 31κιλά!!!! Η εκτός νερού διαχείριση θα σου ειναι πρόβλημα έτσι και αλλιώς με μικρότερο σκάφος!!!!
It's a long way to the top, if you want to Rock n' Roll...
Reply
#19
(07-16-2012, 02:52 PM)Vangos link Wrote: Κάποια συμβουλή απο τους άρχοντες της γνώσης?  ;D
Αρχοντας της γνώσης είναι ο  «κανίβαλος»,  που μπορεί να σου λύσει υπεύθυνα τις απορίες για τα κιλά και τις άλλες.  Ότι σου προτείνει αυτός και όχι εμείς,  οι χορτοφάγοι…
Reply
#20
Πάντως εγώ 4 χρόνια τώρα με το RTM είμαι πολύ ευχαριστημένος , ρίξε μια ματιά http://glaridis.gr/new/default.htm, δεν χάνεις τίποτα.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)