Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πώς φορτώνουμε καγιακ πανω στη σχαρα του αυτοκινητου - 1 ατομο?
#11
(07-12-2012, 12:12 PM)mike1962 link Wrote: [quote author=luca link=topic=192.msg1280#msg1280 date=1342093740]
Mike από Δευτέρα κι εγώ Ποσείδι θα είμαι. Μια παρατήρηση μόνο. Το καγιάκ σου ΜΗΝ το βάλεις σε ποτάμι.....no good.

Ανδρέας
ανδρεα γεια,
όταν λεω ποτάμι...  δεν λέω white water κλπ  αλλα  εννοώ το Νέστο (διαδρομή Σταυρούπολη -Τοξότες) ή άλλες παρομιες όπου  είναι ήρεμα νερά (πολύ ήρεμα ) σαν λίμνη.

επειδή το MHN  το έχεις bold  ...τι είναι αυτό που θέλεις να τονίσεις?
[/quote]

Ο.Κ....κατάλαβα white water Βοιδομάτη Άραχθο κλπ
.....πάντως ακόμα κι έτσι θέλει προσοχή......Κρύβουν παγίδες τα ποτάμια
Reply
#12
Τελικα κι η THULE βγαζει παρομοιο συστημα (κι ειχα την απορια πώς ειναι δυνατον η thule να μην βγαζει)

Thule SlideBar 891-893

Πολυ ωραιο κι αυτο. 2 μπαρες που εκτεινονται μεχρι και 60 εκατοστα μεσα απο τις ηδη υπάρχουσες κι ετσι φορτωνεις πολυ πιο βολικα το σκαφος.

Το προβλημα μου ειναι οτι εγω φοραω τις εργοστασιακες μπαρες για το αυτοκινητο μου (ξερω βεβαια οτι ειναι της thule) και δεν ξερω αν μπορει να προσαρμοστει η slide bar.

Θα το ψαξω.
Reply
#13
σημερα μιας και δεν πηγα στην συναντηση θα φτιαξω 2 πατεντες. η πρωτη θα ειναι καροτσακι μεταφορας πτυσομενο και η δευτερη συστημα φορτωσης. ουσιαστικα θα ειναι ενα diy οπως αυτο που φαινεται στο βιντεο πιο πανω.

παντως η κατασκευη που θελω οσο τιποτα να κανω ειναι ενας ειδους κοτσαδορος που θα μπαινει στο ποδηλατο και θα τραβαω το καγιακ μεχρι την θαλασσα.ετσι θα φορτωνω τα ειδη camping ενος διημερου και θα πεταγομαι σε κοντινα νησακια χωρις να πρεπει να πληρωνω κερατιατικα για να μεταφερω το αυτοκινητο με τα ferry boat
Reply
#14
Μεγάλη σημασία στην επιλογή του καγιάκ έχει το βάρος του. Για να μπορείς να το φορτώνεις μόνο σου στο αυτοκίνητο.
Καγιάκ με βάρος 30 κιλά και πάνω, εγώ τα απορρίπτω ασυζητητί. Όπως απορρίπτω τα καγιάκ με μήκος 5+ μέτρα.
Στο πιο πάνω βίντεο, το καγιάκ που πιάνει ο τύπος και το βάζει με τι μία πάνω, πρέπει να είναι 20 κιλά Δε νομίζω να μπορούσε να κάνει το ίδιο με καγιάκ 30 - 35 κιλών.   
Reply
#15
Ακόμη και ένα καγιάκ sit in 6 μέτρων είναι πιο εύκολο να το φορτώσεις από το OCEAN MALIBU XL λόγω πλάτους και καλύτερης κατανομής του βάρους. Η τεχνική είναι διαφορετική από αυτή που έχετε βάλει στο link την οποία και θεωρώ εντελώς χάλια. Ψάξτε στο φόρουμ σε κάποιο post έχουμε προσθέσει βιβλιογραφία, εκεί θα δείτε τους σωστούς τρόπους για μεταφορά σε σχάρα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#16
Για τα καγιάκ με μήκος 5+ μέτρα, αναφέρομαι για όλο το πακέτο φόρτωμα-μεταφορά-αποθήκευση.
Για το OCEAN MALIBU XL, έχεις δίκαιο, αλλά δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το MALIBU XL είναι ένα οικογενειακό καγιάκ γιατί παίρνει δύο ενήλικες και ένα παιδί ή τρεις ενήλικες με μέτριο βάρος. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που το αγόρασα. Μπορώ όμως να το φορτώνω μόνος μου σε μια απλή σχάρα στο αυτοκίνητο, που βρίσκεται σε ύψος 1.90 μ. Εάν δεν μπορούσα, δεν θα το αγόραζα.
Όταν θα έχω χώρο στην αποθήκη, θα αγοράσω ένα καγιάκ περίπου 3 μέτρα, με βάρος μέχρι 22 κιλά, για να μη με απασχολεί καθόλου το φόρτωμα-μεταφορά, και μπορεί και ένα μονοθέσιο μέχρι 4.5 μέτρα, για μεγάλα ταξίδια. Πάντα Sit On.
Reply
#17
GL το malibu με δυσκόλευε στη αρχή λόγω όγκου και οχι βάρους.Στα ιδια κιλά το 15-άρι το φορτώνω ευκολότερα!!!Σε δύο κινήσεις αλλά με άλλη τεχνική.
Μήτσος.
Reply
#18
Kύριοι, σας υπενθυμίζω ότι ένα μεγάλο ποσοστό τραυματισμών έχει να κάνει με την μεταφορά του καγιάκ εκτός νερού. Εχθές φόρτωσα το δικό μου μπαίνοντας από κάτω και ισορροπόντας το πάνω στο κεφάλι μου (που ευτυχώς είναι ξερό) το έβαλα πάνω στον ουρανό, χωρίς σχάρα!!! αλλά χρησιμοποίησα ένα αφρόδες υπόστρομα για να μην γδάρω το χρώμα. Τό σταθεροποίησα με σχοινί δεμένο στα κολωνάκια και μέσα από τις τρύπες (draining holes) και επίσης από πλώρη και πρύμη για να μην κουνάει πάνω κάτω. Στό ξεφόρτωμα πάντα βρίσκω στην παραλία πρόθυμους να δώσουν ένα χεράκι!!!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#19
Ετσι για την ιστορία,μου εχει τυχει να μη μπορέσω να το κατεβάσω και να αλάξω τοποθεσια λόγο.......αέρα!!!.
Μήτσος.
Reply
#20
κύριοι,
προσπαθώ με το γιο μου να φορτώσουμε το δικό μας σιν ον τοπ (seastarII, 4.00, 80cm πλάτος 32 κιλα) και οταν είμαστε κουρασμένοι 2=3 ώρες κουπί το φόρτωμα είναι δύσκολο,  για μόνος μου το θεωρώ αδύνατον,,, ίσως έχουμε λάθος τεχνική

το φορτώνουμε κανονικά (οχι το πάνω κάτω... γιατί δεν μπορούμε να το ισορροπήσουμε αντεστραμμένο λόγο του κέντρου βάρους που ειναι πάνω απο τον άξονα και εχει μεγάλη ευστάθεια....)  αρα το φορτώνουμε κανονικά εγώ το κρατάω από μπροστά τεντωμένα τα χέρια ώστε να μπει πάνω στον ουρανό του σαντα φε (έχω απλά προσθέσει ενΑ υπόστρωμα για προστασία) ο μικρός (1.75, και 14 ετων) κρατάει το πισω μέρος και είναι στο πίσω μέρος...  η κατάσταση ειναι οριακή  το κανο ειναι μόνον 1-2  εκατοστά ψηλότερο απο τον ουρανό... οριακά... 
το δέσιμο ειναι εύκολο με 3 ιμάντες  αρχη, μεση, τέλος της μπάρας... το μεσαίο δέσιμο περνάει και απο τις πλαϊνές χειρολαβές μεταφοράς...επισεις δέσιμο μπρος πίσω αντιθετα....
Άπλα  είμαστε οριακά, οταν έβαλα τις μπάρες...  πήρε 5-6 ποντους υψος  και ηταν αδύνατη η φόρτωση με αυτη την τεχνικη...

δοκίμασα να το σύρω πάνω στη πίσω  μπάρα  και να το δέσω... αδύνατων η δυο μπάρες δεν έδιναν ισοροπια

δοκίμασα  μια πατέντα... να το δέσω σε μια σκάλα αλουμινίου μέτρα χ 50  και να το  φορτώσω απο πίσω σέρνοντας τη σκάλα (με το κανό δεμένο πάνω στη σκάλα...  αποτυχία...δεν μπόρεσα να το δέσω σταθερά... δεν εγκαταλείπω την ιδέα....να έχω δηλαδή δεμένο το κανό σε μια ελαφριά βάση ( ενα Η με μήκος 4 μέτρα και πλατος 80 εκ αλλα με 4  οριζόντια δεσίματα, απο δοκους αλουμινίου) που θα εχει και σημεία εύκολα  για να το πιάσω και να το σηκώσω και να το σύρω πάνω στη μπάρα...ετσι θα δεθεί και πιο εύκολα.
την παρασκευή που κάναμε δοκιμές και το φορτώσαμε 5-6 φορες  ψοφήσαμε απο τη κούραση

θα ηθελα  να καταλάβω πως μπορει  κάποιος να σηκώσει 4μετρο 32 κιλα στα δυο του χέρια και να το φορτώσει...  απο ποια σημεία το πιάνει? πως ισορροπεί ισορροπεί
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)