Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δεύτερο κουπί
#11
Νομίζω αν το κουπί είναι δεμένο επάνω μας,
είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα τραυματισμού
σε περίπτωση ανατροπής από το ίδιο το κουπί.
Reply
#12
Πολυσπούδαστοι φίλοι μου,  δεν ξέρετε την τεχνική της κωπηλασίας από θέση πρόσθιας κολύμβησης; 
Μπρούμητα στο νερό και με την άνωση του πδφ η τυπική φόρουαρτ στρόουκ από θέση ανάτασης αποδίδει εκπληκτική προώθηση,  όχι μόνο για να φθάσεις το σκάφος αλλά αν χρειαστεί για να βγεις και στην ακτή.
Δοκιμάστε το αύριο κιόλας !
Με το λάσο δεμένο στο σκάφος μου έχει συμβεί να με τυλίξει άσχημα και να δυσκολευτώ να απελευθερωθώ.  Νομίζω όλες οι ενδείξεις προκρίνουν το δέσιμο του κουπιού στο σωσίβιο.
Reply
#13
με την άνωση του πδφ η τυπική φόρουαρτ στρόουκ από θέση ανάτασης

sorry αλλά όπως λέει και η διαφήμιση... τι δεν καταλαβαίνεις?  εγω δεν καταλαβα τιποτε
Reply
#14
Και οι 2 τεχνικές έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι σε surf δεν παίρνουμε καθόλου paddle leash.

Επίσης όταν είναι δεμένο πάνω σου έχει το πλεονέκτημα ότι σηκώνεις το κουπί και σε βλέπουν από μακρυά αν χρειαστείς διάσωση και έχεις χάσει το σκάφος. Εγώ προσωπικά το κλιπάρω στο σκάφος γιατί βοηθάει πολύ σε τεχνικές διάσωσης αλλά αν ο καιρός είναι πολύ χάλια σε μερικά δευτερόλεπτα το κλιπάρω πάνω μου οπότε μέ ένα σμπάρο δυο τριγώνια  ;D
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#15
Quote:yiannis: To paddle leash δεν είναι για δέσιμο στο σκάφος. Σορρυ αν ρωτάω βλακεία.

Στέλιο, λεξικό με αλφαβητική ταξινόμηση.
Reply
#16
Quote:stelios: Επίσης όταν είναι δεμένο πάνω σου έχει το πλεονέκτημα ότι σηκώνεις το κουπί και σε βλέπουν από μακρυά αν χρειαστείς διάσωση και έχεις χάσει το σκάφος.
Επομένως το πτερύγιο πρέπει να έχει ένα δυνατό χρώμα για να φαίνεται. Ακόμη καλύτερα να είναι φωσφοριζέ, για να φαίνεται το βράδυ. Και ακόμη καλύτερα να αντανακλά και την ακτινοβολία των ραντάρ. Λέτε να υπάρχει τέτοιο κουπί;
Reply
#17
Αν πρόκειται να διαλέξει κάποιος κουπί με επιλογή χρώματος , καλό είναι να επιλέξει χρώμα ανοιχτό και ευδιάκριτο στο νερό, όπως και για το σκάφος , το σωσίβιο κλπ....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#18
Από ορολογία κι εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα απ όλα αυτά!

καλύτερα θα ήταν οι πιο έμπειροι αν πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν εμάς τους αδαείς  να τα γράφουν σε απλά ελληνικά για να μπορέσουμε να τα αντιληφθούμε, ή με τον όρο τους αλλά με επεξήγηση, σε κάποια δύσκολα και πολύ εξειδικευμένα εννοώ! 
Reply
#19
(07-20-2012, 08:01 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Πολυσπούδαστοι φίλοι μου,  δεν ξέρετε την τεχνική της κωπηλασίας από θέση πρόσθιας κολύμβησης; 
Μπρούμητα στο νερό και με την άνωση του πδφ η τυπική φόρουαρτ στρόουκ από θέση ανάτασης αποδίδει εκπληκτική προώθηση,  όχι μόνο για να φθάσεις το σκάφος αλλά αν χρειαστεί για να βγεις και στην ακτή.
Δοκιμάστε το αύριο κιόλας !
Με το λάσο δεμένο στο σκάφος μου έχει συμβεί να με τυλίξει άσχημα και να δυσκολευτώ να απελευθερωθώ.  Νομίζω όλες οι ενδείξεις προκρίνουν το δέσιμο του κουπιού στο σωσίβιο.
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Reply
#20
(07-20-2012, 08:01 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Με το λάσο δεμένο στο σκάφος μου έχει συμβεί να με τυλίξει άσχημα και να δυσκολευτώ να απελευθερωθώ.  Νομίζω όλες οι ενδείξεις προκρίνουν το δέσιμο του κουπιού στο σωσίβιο.

Για αυτό έχουμε πάντα μαχαιράκι στο PFD το οποίο μπορεί να μας χρησιμεύσει σε ένα κάρο πράγματα συμπεριλαμβανομένης της παραπάνω περιγραφής από τον Γιώργο. Προσωπικά το χρησιμοποιώ στο σκάφος γιατί βοηθάει απείρως καλύτερα σε rescue που λόγω δουλειάς κάνω συνέχεια.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)