Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χειμερινή ενδυμασία
#1
Χειμώνας αλλά τους λάτρεις του καγιάκ αυτό δεν τους πτοεί,αντιθέτως.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν μια συζήτηση για το τι προτείνει ο καθένας και τι χρησιμοποιεί.

Εγώ λοιπόν που δεν χρησιμοποίησα λύση νεοπρέν χρησιμοποιώ για παντελόνι artistic και για επάνω peakuk tourlite hoodyαπό cannibals.gr) κι από μέσα ισοθερμικό της north face.
Για τα πόδια μποτάκια νεοπρέν 5 mm Mares.
Reply
#2
Εγώ φοράω κάτω μια νεοπρέν (μόνο παντελόνι) 2 και 3 χιλιοστά σε επιμέρους σημεία.
Πάνω φοράω μόνο μια λίκρα μπλούζα της NRS (φοβερή) και μόνο όταν κάνει αρκετό κρύο ή μετά από μεγάλη στάση βάζω ένα μπουφάν (cag) διαπνέον/αδιάβροχο και είμαι φίνα.

Παπούτσια 3χιλ αλλά κρυώνουν τα πόδια μου λίγο γιατί το νερό μένει μέσα και δεν ζεσταίνουν ιδιαίτερα.

Μέσα στο καγιάκ έχω κάποιο fleece ή κάτι ζεστό αν χρειαστεί.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Εγώ φοραω στο κεφαλι ενα σκουφο fleece της Northface και οταν εχει ηλιο ενα καπελακι με αυτια παλι της νορθ. Παντοτε φοραω το πληρως αδιαβροχο reedchillcheater και αν εχει πολυ κρυο και ενα οποιοδηποτε αντιανεμικο μπουφανακι. Παντα γαντακια νεοπρεν και απο κατω μια βερμουδα νεοπρεν της MARES. Οσον αφορα τα ποδια φοραω νεοπρεν μποτακι και καλτσες της Mares και κρατω τα ποδια μου ζεστα ειδικα τωρα το χειμωνα αν κωπηλατειτε πολυ ειναι βασικο τα ζεστα ποδια... ;D
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#4
H μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας γίνεται από το κεφάλι, άρα ένα καλό σκουφί είναι must. Eγώ φοράω ένα buff, χειμώνα-καλοκαίρι, πλην καύσωνα. Το καλοκαίρι καπέλο πάνω από το buff και βέβαια γυαλιά, που είναι μάλλον ξεχωριστό κεφάλαιο από μόνα τους. Προς το παρόν φοράω ένα ζευγάρι Flying fisherman, polarized και είμαι αρκετά ευχαριστήμενος. Τη μάσκα για το καγιάκ δεν την θεωρώ απαραίτητη, καθώς θα πρέπει να έχει βγάλει πραγματικά πολύ άσχημο καιρό ώστε το σπρέι να περνάει μέσα από τα γυαλιά. Για τα ταχύπλοα όμως, φουσκωτά, PWC κ.λπ. κάνει δουλειά.

Για παντελόνι, φοράω μια φόρμα νεοπρέν και από μέσα μαγιό, ενώ από πάνω ένα λίκρα μπλουζάκι μακρυμάνικο. Το χειμώνα, πάνω από το λίκρα, φοράω αντιανεμικό (το PFD εννοείται). Παπούτσια έχω κι εγώ τα κλασικά μποτάκια της mares, που είναι αρκετά μαλακά ώστε να μην παθαίνει αγκίλωση το πέλμα, αλλά δυστυχώς δεν είναι αδιάβροχα. Ακόμα και με κάλτσα να τα φοράς το νερό θα βρει τον τρόπο να περάσει. Επόμενη αγορά μου, ένα ζευγάρι ψηλά μποτάκια 100% αδιάβροχα, καθότι δυσάρεστη η αίσθηση του να είναι βρεγμένα τα πόδια, κι ας ζεσταίνονται μετά από κάποια ώρα μέσα στο κόκπιτ.

Στα χέρια, νεοπρέν γάντια, κομμένα για να μπορώ να χειριστώ καλύτερα διάφορα πράγματα, επικοινωνίες, σκοινιά κ.λπ.

Αν και δεν αποτελεί μέρος του ρουχισμού, να αναφέρω και το εξαιρετικά χρήσιμο σε προπόνηση ή ταξίδι, υδροδοχείο πλάτης. Το δικό μου είναι με 2λιτρο σάκο, της salomon.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#5
(12-05-2011, 11:29 PM)Pai Mei link Wrote:Παπούτσια έχω κι εγώ τα κλασικά μποτάκια της mares, που είναι αρκετά μαλακά ώστε να μην παθαίνει αγκίλωση το πέλμα, αλλά δυστυχώς δεν είναι αδιάβροχα. Ακόμα και με κάλτσα να τα φοράς το νερό θα βρει τον τρόπο να περάσει. Επόμενη αγορά μου, ένα ζευγάρι ψηλά μποτάκια 100% αδιάβροχα, καθότι δυσάρεστη η αίσθηση του να είναι βρεγμένα τα πόδια, κι ας ζεσταίνονται μετά από κάποια ώρα μέσα στο κόκπιτ.

Έχεις κανένα link με τον τύπο των παπουτσιών που αναφέρεις;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
(12-06-2011, 06:18 AM)stelios link Wrote:[quote author=Pai Mei link=topic=12.msg40#msg40 date=1323127747]
Παπούτσια έχω κι εγώ τα κλασικά μποτάκια της mares, που είναι αρκετά μαλακά ώστε να μην παθαίνει αγκίλωση το πέλμα, αλλά δυστυχώς δεν είναι αδιάβροχα. Ακόμα και με κάλτσα να τα φοράς το νερό θα βρει τον τρόπο να περάσει. Επόμενη αγορά μου, ένα ζευγάρι ψηλά μποτάκια 100% αδιάβροχα, καθότι δυσάρεστη η αίσθηση του να είναι βρεγμένα τα πόδια, κι ας ζεσταίνονται μετά από κάποια ώρα μέσα στο κόκπιτ.

Έχεις κανένα link με τον τύπο των παπουτσιών που αναφέρεις;
[/quote]

Εγώ έχω αυτά http://www.diveshop.gr/shop/product.asp?...&P_ID=1762 και νομίζω ότι αυτά έχει κι ο φίλος.Νερό περνάει,όχι τρελό αλλά με τίποτα δεν κρυώνεις.
Επίσης είναι σημαντικό το ότι δεν γλυστράς και φισικά δεν φοβάσαι τους αχινιούς(έτσι τους λέμε εδώ ,δεν ξέρω αν αλλού έχει άλλη ονομασία) που σε ορισμένα σημεία είναι σε αφθονία.
Reply
#7
Yianni kai Stelio τα μποτακια Μαρες που εχει ο Αγγελος και εγω δεν ειναι αυτα που βλεπεις στο λινκ ειναι πιο λεπτα νομιζω 3 χιλ και εχουν σκληρο αλλα ευκαμπτους πατους..μπαινει λιγο νερακι αν βουλιαξεις ολο το μποτακι στο νερο..Αν τα συνδυασεις με ψηλη καλτσα νεοπρεν εως λιγο κατω απο το γονατο δεν εχεις κανενα προβλημα με το νερο..

[Image: 199442_156198157772597_100001472415410_3...4660_n.jpg]
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#8
(12-06-2011, 06:18 AM)stelios link Wrote:[quote author=Pai Mei link=topic=12.msg40#msg40 date=1323127747]
Παπούτσια έχω κι εγώ τα κλασικά μποτάκια της mares, που είναι αρκετά μαλακά ώστε να μην παθαίνει αγκίλωση το πέλμα, αλλά δυστυχώς δεν είναι αδιάβροχα. Ακόμα και με κάλτσα να τα φοράς το νερό θα βρει τον τρόπο να περάσει. Επόμενη αγορά μου, ένα ζευγάρι ψηλά μποτάκια 100% αδιάβροχα, καθότι δυσάρεστη η αίσθηση του να είναι βρεγμένα τα πόδια, κι ας ζεσταίνονται μετά από κάποια ώρα μέσα στο κόκπιτ.

Έχεις κανένα link με τον τύπο των παπουτσιών που αναφέρεις;
[/quote]

Στέλιο, είναι αυτά της φωτογραφίας που έβαλε ο Άγγελος, επιβεβαιώνω. Νομίζω τα είχαμε πάρει γύρω στο 30-40άρι... ας με διορθώσει ο Random αν κάνω λάθος.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#9
Εγώ τα 5αρια 40 από Χίο.
Reply
#10
Tα ειχαμε παρει νομιζω γυρω στα 40 ευρω..το βασικο ειναι οτι ειναι μαλακα για να μην σου μουδιαζει το ποδι μεσα στο κοκπιτ..το λαθος ειναι οτι πηραμε χαμηλη καλτσα νεοπρεν...Αν τα συνδυασεις με ψηλη καλτσα νεοπρεν τοτε δεν μπαινει καθολου νερο μεσα στο ποδι και εισαι οκ για οση ωρα κωπηλατεις
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)