Sea-kayak.gr Forums
Eπιλογή πρώτου καγιάκ - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: Eπιλογή πρώτου καγιάκ (/showthread.php?tid=615)



Eπιλογή πρώτου καγιάκ - kgp - 08-15-2014

Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Το όνομα μου είναι Κώστας και πριν λίγο καιρό μετακόμισα από την Αθήνα σε ένα χωρίο λίγο έξω από την Κόρινθο. Η θάλασσα εδώ δεν είναι και η καλύτερη που υπάρχει αλλά τουλάχιστον...υπάρχει! Ως εκ τούτου, επειδή βρίσκω αφόρητα βαρετό το μπάνιο για το μπάνιο, την ηλιοθεραπεία και τις ρακέτες, αποφάσισα να εκμεταλλευτώ το υγρό στοιχείο και να αφιερώνω λίγο χρόνο από την ημέρα μου σε κάτι που να συνδυάζει διασκέδαση και άσκηση.

Σχέση με το... κουπί είχα ως πιτσιρικάς όπου επί σειρά ετών έλιωσα ένα φουσκωτό Sevylor κανό μέχρι που αχρηστεύτηκε... επειδή έχουν περάσει κάπoια χρόνια από τότε, δηλώνω αρχάριος ως προς την τεχνική. Σε ότι αφορά στα θεωρητικά έκατσα και διάβασα, έμαθα τι είναι τα SOT και τα Sit In, πως η σχεδιάση ενός kayak επειράζει τα χαρακτηριστικά πλευστότητας κτλ-κτλ

Ωστόσο αυτά δεν αρκούν από μόνα τους για να επιλέξω ένα kayak, οπότε εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας. Τα ζητούμενα είναι ένα σκάφος που θα χρησιμοποιείται και χειμώνα, για λόγους περισσότερο fitness, δηλαδή σε μικρές σχετικά διαδρομές (όχι τον διάπλου του Αιγαίου  ;D ) σε πορεία παράλληλη με την ακτή. Ο Κορινθιακός τα σηκώνει τα μποφόρια του και τις περισσότερες ημέρες το έχει το κυμματάκι του  (αυτό το σπαστικό που δεν είναι ούτε τεράστιο, ούτε ελάχιστο) οπότε μάλλον ενδείκνυται κάτι σταθερό. Και τέλος, επειδή όπως είπα θα χρησιμοποιώ το kayak περισσότερο για άσκηση θα ήθελα κάτι που να πηγαίνει και σχετικά γρήγορα.

Φυσικά γνωρίζω ότι σκάφος που να τα κάνει όλα καλά δεν υπάρχει αλλά με βάση τα ανωτέρω ζητούμενα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ αν μου προτείνατε τύπους σκαφών με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν χρειάζεται να είναι  μοντέλα, αρκεί μια περιγραφή, π.χ. "Sit In με τόσο μήκος σου κάνει για την δουλειά που το θες".

Ξέχασα να αναφέρω πως πρόσβαση στην θάλασσα έχω σε 3 λεπτά οπότε δεν τίθεται θέμα μεταφοράς σε μακρυνές αποστάσεις, όπως επίσης δεν υπάρχει κανένα θέμα σε χώρο αποθήκευσης του σκάγους και διαχείρισης του όγκου του.  Budget ιδανικά στα 500-600 ευρώ, με δυνατότητα μέχρι 1000.

Αυτά.

Καλώς σας βρήκα και πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά
Κώστας


Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - stelios - 08-16-2014

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Κώστα.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις εδώ: http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,483.0.html

Στα χρήματα που διαθέτεις δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο καινούργιο (αναφέρομαι στα 1000€ γιατί με 500-600 δεν υπάρχει), μόνο μεταχειρισμένο αν βρεις αν και αυτά σπανίζουν.

Οι διαστάσεις είναι σημαντικός παράγοντας στην επιλογή οπότε καλό είναι να γράψεις τι ύψος και βάρος έχεις.


Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - kgp - 08-17-2014

(08-16-2014, 11:15 AM)stelios link Wrote: Καλώς ήρθες στην παρέα μας Κώστα.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις εδώ: http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,483.0.html

Στα χρήματα που διαθέτεις δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο καινούργιο (αναφέρομαι στα 1000€ γιατί με 500-600 δεν υπάρχει), μόνο μεταχειρισμένο αν βρεις αν και αυτά σπανίζουν.

Οι διαστάσεις είναι σημαντικός παράγοντας στην επιλογή οπότε καλό είναι να γράψεις τι ύψος και βάρος έχεις.

Στέλιο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ύψος μου είναι 177 και το βάρος μου 87 κιλά (για αυτό και χρειάζομαι άσκηση). Σε ότι αφορά στη χρήση ότι περιέγραψα στο πρώτο μου μήνυμα, βόλτες κοντά στην ακτή (τουλάχιστον για αρχή) όσο πιο συχνά μπορώ. Τον χειμώνα λόγο της φύσεως της δουλειάς μου έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για αυτό και θα με βόλευε καλύτερα ένα κλειστό, ώστε να με προφυλάσσει από το κρύο. Επίσης ο Κορινθιακός όπως είπα σηκώνει κυματάκι, οπότε κάτι σταθερό - αξιόπλοο σε κυματισμό θα ήταν προτιμότερο και ας θυσιάζονται για αυτό τον σκοπό άλλες συνισταμένες π.χ. ταχύτητα.

Με το budget που έχω μάλλον πάω σε ανοικτό λοιπόν και αργότερα όταν θα σφίξουν τα κρύα επενδύω σε μια καλή στολή.


Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - vitamin sea - 08-27-2014

Φίλε Κώστα,
Αυτό που ζητάς μπορεί να βρίσκεται στις αγγελίες αυτού του φόρουμ...
καλή επιλογή!!!



Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - stimakos - 05-28-2015

Καλησπερα σε ολη την παρεα, ονομαζομαι Σταματης  .Σε γενικες γραμμες εχω ψιλοασχοληθει γενικοτερα με θαλασσια σπορ κ ειμαι λατρης της θαλασσας (κυκλαδιτης ισως αυτο να φταιει  Tongue ) αν κ δεν εχει να κανει αυτο  ! Λοιπον εδω κ 2 χρονια περιπου εχω φαει σκαλωμα με το καγιακ αλλα απο εμπειρια ΜΗΔΕΝ  και εχω μπει στο τρυπακι να ασχοληθω  με sea kayak για αρχη ,αλλα ειμαι φουλ μπερδεμενος !!!  1ον απο θεωριτικα δεν γνωριζω τιποτα κ δεν ξερω απο που να αντλησω πληροφοριες , 2ον απο πρακτικα χρειαζονται καποια μαθηματα στην τεχνικη  κωπηλασιας και γενικοτερα καποια μαθηματα με τις βασικες αρχες για την ολη φαση του σπορ αυτου? ,και 3ον Εμενα προς το παρον με ενδιαφερει  να ριχνω το καγιακ στην θαλασσα και να εξερευνω μερη , να κανω "βαρκαδα" απλα κ να μπορω  σχετικα σε δυσκολους καιρους  να εχω την δυνατοτητα να χαζοπαιξω ...ή και να κανω μια βαρκαδα για να αρχισω να εξοικειώνομαι ! Οσον αφορα το 3ο ερωτημα ....sit in ή sit on top ? επισης με ενδιαφερει 2θεσιο (και αν μπορω να κοπηλατω μονος χωρις ή και με 2ο ατομο πανω )  .Α και ενα τελευταιο και πιος  ειναι ο βασικος εξοπλισμος  εκτος απο κουπι σωσιβιο ?!!  Ευχαριστω εκ των προτερων και Σας ζητω συγνωμη αν δεν εχω γινει απολυτα κατανοητος στο ολο θεμα


Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - stelios - 05-28-2015

stimakos, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Κάνε τον κόπο να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις διάφορα ποστ του φόρουμ γιατί όσα ρωτάς έχουν απαντηθεί είδη, αν όχι όλα τα περισσότερα.

Το sit in με το sit on top δεν έχουν καμία σχέση πέραν ότι και τα 2 τα αναφέρουν σαν καγιάκ και το ιδανικό είναι να δοκιμάσεις πριν καταλήξεις κάπου. Αν το budget σου είναι κάτω από 1200€ στρέψου προς το sit on top.


Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - alamanosnikos8 - 07-22-2015

Καλησπέρα παιδιά.  Είμαι καινούργιος στο sea kayak και θέλω την γνωμη σας για το seastar otium 502. Αν βοηθάει, το ύψος μου είναι 1.83 και το βάρος 79 κιλά. Ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Απ: Eπιλογή πρώτου καγιάκ - stelios - 07-22-2015

Καλησπέρα, διάβασε το παρακάτω post όπου περιέχει αρκετή πληροφορία:

http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,483.0.html