The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments



Sea-kayak.gr Forums
Κατασκευή καγιάκ siskiwit - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ιδιοκατασκευές (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Thread: Κατασκευή καγιάκ siskiwit (/showthread.php?tid=549)

Pages: 1 2 3 4 5


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - letasos - 02-07-2014

Φιλε seakayak , κανωντας πιο εντατικη ερευνα στο διαδυκτιο βρηκα τα site που με παραπεμπεις και αλλα σχετικα ( παρεπιπτονως στο nautilia η δουλια που παρουσιασες ειναι εξαιρετικη ) , σ'ευχαριστω...Μηπως μπορεις να μου στειλεις το μαιλ σου για να σε ρωτησω κανα δυο πραγματα επιπλεον ; Αν υπαρχει προβλημα ( ενοχλησης ...) - κατανοητο .


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - seakayak - 02-07-2014

ααα!ειδες την κατασκευη step by step!τοτε ειμαι βεβαιος οτι πολλες αποριες σου εχουν λυθει. Smile


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - Παπαπαναγιώτου Γιάννης - 02-09-2014

Φίλε sea kayak
Οι πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμες.Επικοινώνησα μέσω mail με τον Άγγλο αντιπρόσωπο ο οποίος επίσης είναι εξυπηρετικότατος (για την Αμερική φοβάμαι μην αυξήσει το κόστος πιθανό απαιτούμενο τελωνείο).
Όσον αφορά το Cheasepeack επειδή είμαι στη φάση της εκμάθησης μαζί με το γιό μου με κόλλησε η περίπτωση του roll και δεν στο κρύβω ότι μετά τις πληροφορίες σου καλοβλέπω το Shearwater 17 με ρίσκο να είναι ακραίο.
Τελικά με την τρέλλα του kayak θα γεμίσουμε μια αποθήκη σκάφη.
Όπως και νάχει σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - seakayak - 02-09-2014

Γιαννη,χαιρομαι που κατα καποιο τροπο βοηθησα.Το shearwater ειναι εξαιρετικο σκαφος και πολυ καλη επιλογη.Δεν ειναι ακραιο αλλα θα χρειαστεις λιγο παραπανω χρονο με το σκαφος για να "δεσεις"μαζι του.Μην ξεχναμε οτι ειναι αρκετα χρονια νεωτερη σχεδιαση απο το ch 18'.Aν χρειαστεις καποια κατασκευαστικη διευκρινηση  και μπορω ευχαριστως να βοηθησω.Η δικια μου επομενη κατασκευη θα ειναι το springrun της redfish kayaks(strip planking),αφου πρωτα δοκιμασω την adirondack guide boat.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4504492989323&set=pb.1800460837.-2207520000.1391974236.&type=3&theater


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - letasos - 02-11-2014

Φιλε seakayak , ψαχνοντας πιο εντατικα γεννηθηκαν καποιοι προβλιματισμοι , αν μπορεις καποια συμβουλη  ... Βρισκω κοντραπλακε θαλασσης 4αρι σχεδον παντου για οικοδομικη χριση ( τιμη απο  15 εως 20 - κινεζικα ) . Σε εναν ξυλεμπορα στη Βεροια βρηκα οκουμε ( τιμη διπλασια - ελληνικο ) . Εκτος του αισθιτικου αποτελεσματος  υπαρχει αλλος λογος να παει κανεις στη διπλασια τιμη ; Ως αναφορα εποξικη κολλα και υαλουφασμα εχεις να συστησεις κατι συγκεκριμενο ( μαρκα , τυπο , τροπο προμυθιας ) . Απ'οτι καταλαβα τα σχεδια πρεπει να τα παραγγειλω η να παω σε κανα free  απο το διαδυκτιο . Παρεπιπτοντως φιλε Thanassis ποια η εμπειρια σου απο το guillemot ;


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - thanassis - 02-11-2014

Δεν έχω εμπειρία από το σκάφος αυτό. Άν και έχω τα offsets από το βιβλίο του Schade δεν έχω κατασκευάσει ακόμα, θέλω να πιστεύω, stripper.
Κατασκεύασα το North Bay, σχέδιο πάλι από βιβλίο του Chris Kulczyki ώς stitch and glue και τώρα ετοιμάζομαι να καταποιαστώ με την κατασκευή ενός Pax 20. Για την ακρίβεια βρίσκομαι κι εγώ στα στάδιο επιλογής ξυλείας. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσω οκούμε για την κατασκευή. Έίναι καλό να γνωρίζεις ότι τα κόντρα ντρα πλακέ που σου δείχνουν είναι κατ΄ονομασία θαλάσσης, κατά βάση όμως, προορίζετε για εξωτερικούς χώρους που είναι προστατευμένοι από νερό. Τα θαλάσσης τα ψάχνεις ώς marine (υπάρχει σχετική κωδικοποίησης σύμφωνα με τους Lloyds, ερεύνησέ το). Είναι δύσκολο να βρεις 4χιλ marine και κατά την άποψή μου δεν υπάρχει  λόγος. Αφού θα σκεπαστεί η επιφάνεια με "πανί" και εποξικο ή πολυεστερα, πρόβλημα θα αντιμετωπίσης μόνο σε χτύπημα που θα φτάσει στο ξύλο και δεν θα το αντιληφθείς οπότε και θα σαπίσει...., οπότε και θα το διορθώσεις. Με αφορμή την πρόσφατη κατασκευή μου, ρώτhσε τον ξυλεμπορα εάν έχει CNC cutter και μπορεί να σου κόψει τα φύλλα σαν παζλ στις ενώσεις για ν΄αποφύγεις τα scarf joints.
Για την αισθητική του ξύλου δεν μπορω να έχω άποψη μια που προτιμώ βαφή αντί βερνικιού.
Σχέδια υπάρχουν πολλά. Ο Άγγλος που ανέφερες είναι πράγματι εξυπηρετικός, οικονομικός στα μεταφορικά και γρήγορος στην παράδωση. Τα σχέδια του Pax  τα πήρα σε 4-5 μέρες άν θυμάμαι καλά.
Πανιά και εποξικά από fibermax.eu. Εάν χρησιμοποιήσεις πολυεστέρα από οπουδήποτε.
Για οτιδήποτε χρειασθείς είμαι κι εγώ διαθέσιμος.


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - seakayak - 02-12-2014

(02-11-2014, 05:59 PM)letasos link Wrote: Φιλε seakayak , ψαχνοντας πιο εντατικα γεννηθηκαν καποιοι προβλιματισμοι , αν μπορεις καποια συμβουλη  ... Βρισκω κοντραπλακε θαλασσης 4αρι σχεδον παντου για οικοδομικη χριση ( τιμη απο  15 εως 20 - κινεζικα ) . Σε εναν ξυλεμπορα στη Βεροια βρηκα οκουμε ( τιμη διπλασια - ελληνικο ) . Εκτος του αισθιτικου αποτελεσματος  υπαρχει αλλος λογος να παει κανεις στη διπλασια τιμη ; Ως αναφορα εποξικη κολλα και υαλουφασμα εχεις να συστησεις κατι συγκεκριμενο ( μαρκα , τυπο , τροπο προμυθιας ) . Απ'οτι καταλαβα τα σχεδια πρεπει να τα παραγγειλω η να παω σε κανα free  απο το διαδυκτιο . Παρεπιπτοντως φιλε Thanassis ποια η εμπειρια σου απο το guillemot ;
Εν ταχει.Οι διαφορες στην ξυλεια κοντρα πλακε ειναι αρκετες με κυριωτερες 1)την κολλα με την οποια ειναι κολλημενες οι στρωσεις των ξυλων μεταξυ τους (φαινολικες για εξωτερικη χρηση ή μελαμινικες για εσωτερικη),και 2)ο αριθμος των στρωσεων και το ειδος του ξυλου εσωτερικα των στρωσεων.Μπορει να βρεις ΚΠ 4χιλ.που να αποτελειται ολο απο okume ή το ιδιο με την εσωτερικη στρωση να ειναι πευκο ή ελατο ή λευκα ή...Τωρα οσον αφορα αν πρεπει να πας στην διπλασια ή τριπλασια τιμη.Για ενα καγιακ το οποιο θα επιστρωθει με υαλουφασμα/εποξικη κολλα/σιγουρα αρκετα χερια βερνικι με uva προστασια γιατον ηλιο ή αν προκειται να το βαψεις ,με εποξικο ασταρι+χρωμα πολυουρεθανης 2 συστατικων,+το οτι δεν θα το εχεις παρατημενο στον κηπο σου μεσα στην βροχη κ τον ηλιο,η γνωμη μου και η οποια εμπειρια μου λενε οχι,δεν χρειαζεται να δωσεις αυτο το ποσο.Στην Δαρμακ μπορεις να βρεις οτι θελεις σε μεγαλο ευρος τιμων.Στο Πρακτικερ συνηθως εχει καλη ποιοτητα κοντρα πλακε στα 4 χιλ. και τιμιες τιμες.Ψαξτο.Για τις κολλες και τα διαφορα αλλα υλικα εχω προμηθευτει απο USA kai Ολλανδια.Τα τελευταια χρονια προμηθευομαι απο την FIBERMAX στο Βολο και δεν την αλλαζω!!!Μπες στο site.Καλο ψαξιμο και καλη επιτυχια.


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - seakayak - 02-12-2014

(02-11-2014, 06:59 PM)thanassis link Wrote: Δεν έχω εμπειρία από το σκάφος αυτό. Άν και έχω τα offsets από το βιβλίο του Schade δεν έχω κατασκευάσει ακόμα, θέλω να πιστεύω, stripper.
Κατασκεύασα το North Bay, σχέδιο πάλι από βιβλίο του Chris Kulczyki ώς stitch and glue και τώρα ετοιμάζομαι να καταποιαστώ με την κατασκευή ενός Pax 20. Για την ακρίβεια βρίσκομαι κι εγώ στα στάδιο επιλογής ξυλείας. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσω οκούμε για την κατασκευή. Έίναι καλό να γνωρίζεις ότι τα κόντρα ντρα πλακέ που σου δείχνουν είναι κατ΄ονομασία θαλάσσης, κατά βάση όμως, προορίζετε για εξωτερικούς χώρους που είναι προστατευμένοι από νερό. Τα θαλάσσης τα ψάχνεις ώς marine (υπάρχει σχετική κωδικοποίησης σύμφωνα με τους Lloyds, ερεύνησέ το). Είναι δύσκολο να βρεις 4χιλ marine και κατά την άποψή μου δεν υπάρχει  λόγος. Αφού θα σκεπαστεί η επιφάνεια με "πανί" και εποξικο ή πολυεστερα, πρόβλημα θα αντιμετωπίσης μόνο σε χτύπημα που θα φτάσει στο ξύλο και δεν θα το αντιληφθείς οπότε και θα σαπίσει...., οπότε και θα το διορθώσεις. Με αφορμή την πρόσφατη κατασκευή μου, ρώτhσε τον ξυλεμπορα εάν έχει CNC cutter και μπορεί να σου κόψει τα φύλλα σαν παζλ στις ενώσεις για ν΄αποφύγεις τα scarf joints.
Για την αισθητική του ξύλου δεν μπορω να έχω άποψη μια που προτιμώ βαφή αντί βερνικιού.
Σχέδια υπάρχουν πολλά. Ο Άγγλος που ανέφερες είναι πράγματι εξυπηρετικός, οικονομικός στα μεταφορικά και γρήγορος στην παράδωση. Τα σχέδια του Pax  τα πήρα σε 4-5 μέρες άν θυμάμαι καλά.
Πανιά και εποξικά από fibermax.eu. Εάν χρησιμοποιήσεις πολυεστέρα από οπουδήποτε.
Για οτιδήποτε χρειασθείς είμαι κι εγώ διαθέσιμος.
Θα συμφωνησω με το Θαναση οτι τα δυο βιβλια που αναφερει ειναι must για την βιβλιοθηκη ενος κατασκευαστη καγιακ!Για την ξυλεια ειναι οπως τα λεει .Συγκεκριμενα το κοντρα πλακε θαλασ πρεπει να ειναι πιστοποιημενο με την σφραγιδα BS 1088 .Οσον αφορα την χρηση cnc,αν εχεις την δυνατοτητα ειναι τεραστια ευκολια.Αν οχι,για να μην μπεις στην διαδικασια των scarf joints οπως εκανα εγω στα 2 πρωτα καγιακ,μπορεις να ενωσεις τα κομματια με finger joints .




Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - letasos - 02-17-2014

Λοιπον προμηθευτικα ενα απο τα παραπανω  συνιστομενα βιβλια ηλεκτρονικα και εχω πεσει στην αναγνωση . Μπηκα και στο site της fibermax και να οι πρωτες ερωτησεις : α) τι υαλούφασμα G162P , G162T2 , G195T2 , G195P ; β) ταινια υαλοϋφασματος πλατους 5 cm η 7,5 cm ; γ) εποξικη κολα ποια ; φανταζομαι αυτη που λεει Marine and wood ομως εχει γρηγορη , αργη και πολυ αργη . Προκαταβολικα ζητω συγνωμη απο τους φιλους thanassis και seakayak που ρωταω πραγματα που ισως αναφερονται στα παραπανω βιβλια ( δεν εχω ακομη φτασει ουτε στην μεση ) , ομως η εμπειρια σας και η ερευνα που εχετε κανει στην ελληνικη αγορα την θεωρω σημαντικοτατη . Υγειενετε !...


Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - seakayak - 02-17-2014

(02-17-2014, 01:04 PM)letasos link Wrote: Λοιπον προμηθευτικα ενα απο τα παραπανω  συνιστομενα βιβλια ηλεκτρονικα και εχω πεσει στην αναγνωση . Μπηκα και στο site της fibermax και να οι πρωτες ερωτησεις : α) τι υαλούφασμα G162P , G162T2 , G195T2 , G195P ; β) ταινια υαλοϋφασματος πλατους 5 cm η 7,5 cm ; γ) εποξικη κολα ποια ; φανταζομαι αυτη που λεει Marine and wood ομως εχει γρηγορη , αργη και πολυ αργη . Προκαταβολικα ζητω συγνωμη απο τους φιλους thanassis και seakayak που ρωταω πραγματα που ισως αναφερονται στα παραπανω βιβλια ( δεν εχω ακομη φτασει ουτε στην μεση ) , ομως η εμπειρια σας και η ερευνα που εχετε κανει στην ελληνικη αγορα την θεωρω σημαντικοτατη . Υγειενετε !...
1)τα 2 πρωτα σου κανουν το plain εχει απλη υφανση το twil διαφορετικη.Τα αλλα ειναι πιο βαρια.
2)ταινιες και οι δυο κανουν,αλλα προτιμησε την πιο φαρδια για ανεση στην τοποθετηση.
3)θα παρεις την κολα με τον πολυ αργο σκληρυντη.Θα σου δωσει πιο πολυ χρησιμο χρονο για να "δουλεψεις"με το εποξυ.
Καλο διαβασμα.Μην ξεχασεις να παρεις και 4lt περιπου coloidal silica για τις ραφες.