The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Απο την οπτική του νέου μέλους - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Σχετικά με το forum (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Thread: Απο την οπτική του νέου μέλους (/showthread.php?tid=521)

Pages: 1 2


Απο την οπτική του νέου μέλους - Παπαπαναγιώτου Γιάννης - 09-25-2013

Κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός ή ακόμα και ενοχλητικός θα ήθελα να παρουσιάσω την εικόνα που μου παρουσιάζει το φόρουμ σαν νέος στο χώρο όχι στην ηλικία.
Ίσως ο πολύ λίγος χρόνος μου σαν μέλος (μόνο δύο μήνες) και η ανύπαρκτη εμπειρία μου στο kayak να φαντάζει σαν θράσσος ή επιπολαιότητα με την τοποθέτηση μου
γι΄αυτό θα ήθελα σας παρακαλώ να είστε επιεικείς μαζί μου.
Απέκτησα λοιπόν ένα kayak μετά απο καιρό σκέψης, παρασυρμένος απο την αγάπη μου για τη θάλασσα και φυσικά προσέγγισα το φόρουμ σαν μέλος.
Πρώτα απ΄όλα πρέπει να πω ότι έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα που έχουν αναπτυχθεί απο τα μέλη και σαν νέος βοηθιέμαι πάρα πολύ στην κατανόηση θεμάτων που αγνοούσα τελείως.
Δεύτερον ένοιωσα ότι βρίσκομαι ανάμεσα σε μία κοινότητα με ποιοτικά χαρακτηριστικά και ανθρώπους που αγαπούν τη φύση ο καθένας με την δική του οπτική.
Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και τα φαινόμενα της επιπόλαιης παράθεσης στοιχείων ή απόψεων (τοποθετώ πρώτο τον ευατό μου όπου ίσως ο ενθουσιασμός μου να με παρέσυρε σε τέτοια εικόνα)αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μικρά για να να κάμψουν την διάθεση όποιου αγαπά το Kayak και οι έμπειροι μπορούν εύκολα να μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα..
Δυστυχώς είδα ότι το κλίμα βάρυνε τον τελευταίο καιρό απο πολιτισμένες μεν αλλά διαφορετικές θέσεις-απόψεις που οδηγούν νομοτελιακά στο πάγωμα της διάθεσης που θεωρώ ότι είναι πολύ
ισχυρή αιτία το λιγότερο για την μη ανάπτυξη του Kayak.
Χωρίς να θεωρηθεί αυτοπροβολή θα ήθελα να σας πω ότι για τρία χρόνια ήμουν οργανωτής αγώνων σε μια απο τις εκφράσεις της μοτοσυκλέτας σαν σπορ και πάλεψα πολύ για να το στηρίξω αλλά δυστυχώς η νόσος του πηγαδιού και της διαφορετικότητας το διαμέλισε.
Καταλαβαίνετε λοιπόν τα συναισθήματα μου όταν διάβαζα τις αντιπαραθέσεις των αξιόλογων μελών.Είπα όχι πάλι?????
Σε καμμία περίπτωση δεν τολμώ να σχολιάσω τις απόψεις των έμπειρων μελών που κατα βάθος θεωρώ ότι η κάθε μια έχει  δόσεις σωστού και λάθους, διαπίστωση που δεν προκύπτει απο εμπειρία στο Kayak αλλά επειδή φαίνεται ότι εκράζουν ένα κομμάτι απο το πάζλ του σπόρ.
Το μόνο λοιπόν που θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να σχολιάσω είναι ότι έχει σχέση με τη λειτουργία της κάθε μικρής κοινωνίας ενος σπόρ και προκύψει απο την εμπειρία μου στη λέσχη της μοτοσυκλέτας που ήμουν.
1/Σε ένα σπορ χωρούν όλοι και όλοι έχουν να προσφέρουν.
  Και οι έμπειροι μιλιοφάγοι που ανεβάζουν την εικόνα του σπορ και μπορούν να διδάξουν και οι νέοι ή οι μπυρολάγνοι γιατί αυτοί με την αγάπη τους μπορούν να φέρουν και άλλο κόσμο στην   
  κοινότητα.
2/ Το κάθε σπορ μοιραία περιλαμβάνει και τους επαγγελματίες του χώρου.Το αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο φόρουμ ή όχι δεν είναι στο χέρι τους αλλά στη δύναμη της κοινότητας και του 
  διαχειριστή.Δεν θέλω να αναλύσω πως αλλά ο τρόπος είναι απλός (προς θεού δεν είναι δική μου δουλειά και δεν σημαίνει οτι η διαχειριση του φόρουμ δεν είναι σωστή απλά μιλώ για πιθανή περαιτέρω εμπλοκή των επαγγελματιών).
3/ Ο κατασκευαστής και διαχειριστής του φόρουμ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί απλά το έκανε και έτσι έχουμε όλοι έναν όμορφο τρόπο επικοινωνίας.


Τέλος οι απόψεις ώρα να προτείνω και κάτι:

1/Συχνές μονοήμερες συναντήσεις όλων ανάλογα το μέρος που κατοικούμε σε πολύ κοντινούς προορισμούς με διαφορετικά προγράμματα βόλτας ανάλογα τις ικανότητες.
2/Ας προσπαθεί ο καθένας να επικεντρώνεται στην κοινή αγάπη του για το kayak χωρίς να δίνει προτεραιότητα στην δική του οπτική γιατί όπως αναφέρει και ο Aegeanpadller
το Kayak είναι έξω στη θάλασσα.

Θεωρώ ότι η διάθεση της τοποθέτησης μου είναι ενωτική γι αυτό παιδιά μην βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας.   
 
 


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - ghostdog - 09-25-2013

Συμφωνώ και επικροτώ τον Γιάννη που έκανε τον κόπο να γράψει τα παραπάνω.

Αντί να χαιρόμαστε που έχουμε έναν χώρο που ο καθένας μπορεί να γράψει τη γνώμη του (το κοντό του και το μακρύ του αν προτιμάτε, και αυτό χρήσιμο είναι μερικές φορές), ψάχνουμε αφορμές για διχόνια.

Στη θάλασσα ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και αυτό που τον εκφράζει. Στο φόρουμ όμως χωράνε ΟΛΟΙ ανεξάρτητα από τις ικανότητες, τις γνώσεις τους ή τη σχέση τους με το καγιάκ. Και οι θαλασσόλυκοι και οι άσχετοι και οι επαγγελματίες και οι ερασιτέχνες, ο καθένας έχει κάτι να προσφέρει. Στο χέρι του καθενός μας είναι να πάρουμε τα καλά και να αγνοήσουμε τα άχρηστα.

Τόσο απλά.


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - aegeanpaddlers - 09-26-2013

. Το θαλάσσιο καγιάκ είναι πολύ καινούργιο σπορ στην Ελλάδα και αυτό είναι το πρώτο φόρουμ που δημιουργείται.
Ας το φροντίσουμε όλοι λοιπόν όντας σεμνόί και προσεκτικοί.
Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εγωισμό μας κατά μέρος και ας επικροτούμε έμπρακτα ότι μας φαίνεται αξιόλογο και θετικό για το σπορ. Ας μην λέμε αβασάνιστα τις γνώμες και απόψεις μας μόνο και μόνο για να γίνεται ντόρος η επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Στα χέρια μας βρίσκεται σε μεγάλο βαθμό η ανάπτυξη του σπορ στη χώρα μας και αυτό το φόρουμ είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο. Ας μην το κάνουμε καφενείο.
Επίσης με την ευκαιρία να πω ότι τα sit on top δεν είναι sea kayak και ως εκ τούτου είναι άσχετα με το φόρουμ. Η λογική του όλοι οι καλοί χωράνε εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο. Πρέπει να υπάρχουν κοινοί κώδικες και στόχοι. για να λειτουργήσει ένα φόρουμ.
Αλλιώς θα καταντήσει μια χάβρα χωρίς σκοπό και ενδιαφέρον.


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - dan - 09-26-2013

(09-26-2013, 05:32 AM)aegeanpaddlers link Wrote: . Το θαλάσσιο καγιάκ είναι πολύ καινούργιο σπορ στην Ελλάδα και αυτό είναι το πρώτο φόρουμ που δημιουργείται.
Ας το φροντίσουμε όλοι λοιπόν όντας σεμνόί και προσεκτικοί.
Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εγωισμό μας κατά μέρος και ας επικροτούμε έμπρακτα ότι μας φαίνεται αξιόλογο και θετικό για το σπορ. Ας μην λέμε αβασάνιστα τις γνώμες και απόψεις μας μόνο και μόνο για να γίνεται ντόρος η επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Στα χέρια μας βρίσκεται σε μεγάλο βαθμό η ανάπτυξη του σπορ στη χώρα μας και αυτό το φόρουμ είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο. Ας μην το κάνουμε καφενείο.
Επίσης με την ευκαιρία να πω ότι τα sit on top δεν είναι sea kayak και ως εκ τούτου είναι άσχετα με το φόρουμ. Η λογική του όλοι οι καλοί χωράνε εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο. Πρέπει να υπάρχουν κοινοί κώδικες και στόχοι. για να λειτουργήσει ένα φόρουμ.
Αλλιώς θα καταντήσει μια χάβρα χωρίς σκοπό και ενδιαφέρον.

Αγαπητέ aegeanpaddler  ανατρέπεις μόνος σου αυτά που λές.
Απο τη μία επιθυμείς ένα ενωτικό φόρουμ και από την άλλη θέτεις κριτήρια
διαχωρισμού ανάλογα με τις ικανότητες και τον  τύπο του σκάφους του καθενός ! (αν είναι δυνατών)
Δηλαδή στο φόρουμ να γράφουν μόνο όσοι έχουν σιτ ιν τουλάχιστον από 5 μέτρα και πάνω τελευταίας γενιάς και πολυεστερικά ;
Να γράφουν μόνο όσοι είναι «πιστοποιημένοι» θαλασσόλυκοι με διασχίσεις πόντων ;
Μήπως είναι καλύτερα να αποχωρήσουμε όλοι οι υπόλοιποι για να μην νοθεύουμε
με την ύπαρξή μας την ελίτ του καγιάκ στην Ελλάδα ;



Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - aegeanpaddlers - 09-26-2013

Επιμένω ότι τα sit on top δεν είναι sea kayak και ως εκ τούτου άσχετα με το φόρουμ.
Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία και απαιτούν εντελώς διαφορετική τεχνική από τα sea kayak τα οποία ασχέτως μήκους η υλικού κατασκευής αποτελούν μια οικογένεια.
Θα ήταν ίσως χρήσιμο να δημιουργηθεί μια νέα ενότητα στο φόρουμ για τα sit on top τα sup τα θαλάσσια ποδήλατα και ότι άλλο μπορεί να κινηθεί στο νερό χωρίς κινητήρα. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να έβλεπα το φόρουμ να επικεντρώνεται στο sea kayak γιατί εκεί υπάρχει και το νόημα και το ενδιαφέρον σε τεχνικές ταξίδια επισκευές συγκρίσεις και τόσα άλλα. Το ότι είμαστε όλοι άνθρω ποι που αγαπάμε με τον ένα η άλλο τρόπο τη φύση δεν είναι αρκετό για να μας δέσει σαν κοινότητα. Το sea kayak είναι. Λυπάμαι που γίνομαι δυσάρεστος αλλά εμένα με ενδιαφέρει πρώτιστα η ανάπτυξη του σπορ. Θα μου ήταν πολύ εύκολο να λέω ναι σε όλα και να ήμουν φίλος με τους πάντες. Το έχω δει όμως αυτό το έργο για χρόνια και ξέρω που βγάζει.


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - dan - 09-26-2013

(09-26-2013, 10:29 AM)aegeanpaddlers link Wrote: Επιμένω ότι τα sit on top δεν είναι sea kayak και ως εκ τούτου άσχετα με το φόρουμ.
Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία και απαιτούν εντελώς διαφορετική τεχνική από τα sea kayak τα οποία ασχέτως μήκους η υλικού κατασκευής αποτελούν μια οικογένεια.

Φίλε μου το θέμα δεν είναι τα σιτ ον .
Είναι  η ελιτίστικη  αντίληψη που έχεις για το θέμα γενικότερα.
Μην ξεχνάς ότι στην Ελλάδα τώρα κάνει το καγιάκ τα πρώτα βήματα και εσύ θέτεις θέμα "καθαρότητας της φυλής" ;




Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - aegeanpaddlers - 09-26-2013

Για αυτό ακριβώς έχει τεράστια σημασία να είναι τα σωστά


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - vitamin sea - 09-26-2013

Σέβομαι την γνώμη του Γιώργου σχετικά με τα σιτ ον, όμως θα πρέπει να αναφέρω ότι εγώ έγινα μέλος αφού διάβασα την παρακάτω ανακοίνωση..

Το Sea-kayak.gr αποτελεί τον 1ο δικτυακό τόπο αποκλειστικά για το θαλάσσιο καγιάκ στην Ελλάδα. Πτυσσόμενα, sit in, sit on top και ότι άλλο υπάρχει στην αγορά ...

Μέσα από αυτό το φόρουμ μάθαμε πολλά, γνωρίσαμε ανθρώπους, ανταλλάξαμε ιδέες, δοκιμάσαμε καγιάκ, πουλήσαμε τα καγιάκ μας και αγοράσαμε καινούργια, πολλοί από τους Recreational έκαναν το βήμα στα σιτ ιν, πολλοί άλλοι sea-kayakers άρχισαν να ψαρεύουν...
Άν όλα αυτά δεν συμβάλλουν στο να πάει το άθλημα μπροστά τότε τι το πάει? Το πόσο ψηλά βρίσκεται ο ποπός μας από το νερό?
Το φόρουμ ανήκει στον δημιουργό του , ο θεός να τον έχει καλά, και αν αυτός νομίζει ότι οι Recreational δεν έχουν θέση στο φόρουμ ευχαρίστως να αποχωρήσω πρώτος...




Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - aegeanpaddlers - 09-26-2013

Αν κάποιος πρέπει να φύγει από το φόρουμ τουλάχιστον με τον χαρακτήρα που έχει τώρα αυτός είμαι εγω. Μένω μόνο για τον Στέλιο και για τους ελάχιστους που θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το σπορ. Οι υπόλοιποι απλώς αγνοήστέ με εμένα και τις ελίτ απόψεις μου.


Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - skaz96 - 09-26-2013

(09-26-2013, 05:32 AM)aegeanpaddlers link Wrote: . Το θαλάσσιο καγιάκ είναι πολύ καινούργιο σπορ στην Ελλάδα και αυτό είναι το πρώτο φόρουμ που δημιουργείται.
Ας το φροντίσουμε όλοι λοιπόν όντας σεμνόί και προσεκτικοί.
Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εγωισμό μας κατά μέρος και ας επικροτούμε έμπρακτα ότι μας φαίνεται αξιόλογο και θετικό για το σπορ. Ας μην λέμε αβασάνιστα τις γνώμες και απόψεις μας μόνο και μόνο για να γίνεται ντόρος η επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Στα χέρια μας βρίσκεται σε μεγάλο βαθμό η ανάπτυξη του σπορ στη χώρα μας και αυτό το φόρουμ είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο. Ας μην το κάνουμε καφενείο.
Επίσης με την ευκαιρία να πω ότι τα sit on top δεν είναι sea kayak και ως εκ τούτου είναι άσχετα με το φόρουμ. Η λογική του όλοι οι καλοί χωράνε εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο. Πρέπει να υπάρχουν κοινοί κώδικες και στόχοι. για να λειτουργήσει ένα φόρουμ.
Αλλιώς θα καταντήσει μια χάβρα χωρίς σκοπό και ενδιαφέρον.
Θα συμφωνήσω αλλά όπως είπε ο κ. dan λέτε οτι το φόρουμ γίνετε ενωτικός σύνδεσμος αλλα μετά βάζετε κριτίρια. Θα ήθελά να συμπληρόσω ότι το φόρουμ είναι για καγιάκ και στην κατηγορία τους δεν μπαίνει οπιοδήποτε μη μηχανοκίνητο σκάφος. Επίσης sea kayak δεν είναι το sit in αλλά οποιοδήποτε καγιάκ εκτός των white water που είναι για rafting. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν γίνετε π.χ. το white water να μπει στην θάλασσα, απλώς δεν θα πηγαίνει καλά γιατί είναι κατασκευασμένο για άλλη χρήση. Πάνω κάτω το καγιακ είναι καγιακ και πάει στο νερο άσχετα με την κατασκευή του. 2 παραδείγματα:Ψάρεμα κανείς με σιτ ιν αλλα πιο έυκολα με σιτ ον αλλα κάνεις. Ταξίδι κάνεις με σιτ ον αλλα πιο εύκολα με σιτ ιν αλλά κάνεις. Εγώ λεω ότι δεν χρειάζετε να μπουν κατηγορίες για τον παραπάνω λόγο. Επίσης και για τα πτυσσόμενα και αυτά καγιακ είναι.Εγώ θα συνεχίσω να βλέπω τις γνώμες του καθενώς και αν είναι να πω κάτι θα πώ μόνο την γνώμη μου.

Με εκτίμηση.
Μάριος