The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined variable $thumblist - Line: 1049 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1049 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments



Sea-kayak.gr Forums
Σχάρα Malone Downloader - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Παρουσίαση - Αξιολόγηση (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Thread: Σχάρα Malone Downloader (/showthread.php?tid=368)

Pages: 1 2


Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-11-2013

Έχοντας ξοδέψει ένα κάρο λεφτά σε άχρηστες σχάρες (πχ Ecκla) επιτέλους βρήκα την απόλυτη Smile

Η τιμή της δεν είναι ότι φθηνότερο αλλά πιστέψτε με θα τα πληρώσετε σε βάθος χρόνου με τις φθηνότερες είτε προκαλώντας ζημιά στο αυτοκίνητό σας, είτε στο καγιάκ, είτε (μακριά από εμάς) σε κάποιον 3ο αν ξηλώσει....

Η τοποθέτηση της σχάρας χρειάζεται κυριολεκτικά 2-3 λεπτά αφού απλά ξεβιδώνετε 2 βίδες (χωρίς κλειδί) και είστε έτοιμοι.

Υπάρχουν 2 θέσεις, η μια όρθια όταν έχετε το καγιάκ, ενώ η 2η ξαπλώνει τη σχάρα βελτιώνοντας στην αεροδυναμική.

Υπάρχει πολύ χοντρό αφρώδες υλικό ώστε σε ότι λακκούβα και να πέσετε να μην προκαλέσετε ζημιά στο καγιάκ σας ενώ κλειδώνει με τέτοιο τρόπο το καγιάκ που μπορείτε να το μετακινήσετε και χωρίς να το δέσετε για μικρή απόσταση (δεν συνιστάτε)!

Υπάρχει σαν επιπλέον αξεσουάρ ένας αυτοματοποιημένος τρόπος για να μην σηκώνετε το καγιάκ αλλά στοιχίζει περισσότερα από τη σχάρα...

Είναι φανταστική σχάρα. Αν μεταφέρετε συχνά το καγιάκ σας μην λυπηθείτε τα χρήματα, πιάνουν τόπο!

Η ποιότητα είναι απλά κορυφαία.

Τελειώνοντας να αναφέρω ότι στην συσκευασία περιλαμβάνονται 2 ιμάντες φοβερής ποιότητας καθώς και 1 σχοινί με γάντζο για να το δένετε από εμπρός.

Σε αυτοκίνητα με μακριές μπάρες με μια μικρή πατέντα μπορείτε να χωρέσετε 4 καγιάκ!

Η σχάρα υπάρχει ετοιμοπαράδοτη εδώ: http://eshop.enjoy-crete.com/Malone-downloader-kayak-rack.html


Απ: Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-11-2013

Το έξτρα εξάρτημα για το εύκολο φόρτωμα μπορείτε να το δείτε σε μια παρουσίαση βίντεο εδώ:

Malone Telos Load Assist


Απ: Σχάρα Malone Downloader - chrisvek - 05-12-2013

Μια,ίσως χαζή ερώτηση!Απο οτι κατάλαβα πρέπει ήδη να έχεις μπάρες έτσι???


Απ: Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-12-2013

chrisvek, καμία ερώτηση δεν είναι χαζή.

Ναι πρέπει να έχεις μπάρες.

Αν σκοπεύεις να έχεις το αυτοκίνητο σου για καιρό και ο προϋπολογισμός σου το επιτρέπει πάρε Thule, βαρβάτες.
Αν όχι, πάρε σαν αυτές που βλέπεις στο Clio που έχω βάλει τις φωτογραφίες. Είναι από μια Ελληνική εταιρία πολύ φθηνές, 65€ τις αγόρασα. Για 2 καγιάκ κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Η σχάρα Malone κάνει σε όλες τις σχάρες αυτοκινήτων με μπάρες.


Απ: Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-12-2013

Να προσθέσω κάτι σημαντικό επί την ευκαιρία. Οι κατασκευαστές προτείνουν πάντα να μεταφέρετε τα καγιάκ σε J-bars και όχι χύμα με pads ή σε V-bar διότι το πιο ανθεκτικό σημείο είναι στα πλάγια εκεί που πιάνει το jbar με αποτέλεσμα να μην παραμορφώνει.

Όσοι δεν το γνωρίζουν, τα πλαστικά καγιάκ και ιδίως αυτά που είναι 1 στρώση, παραμορφώνουν πολύ εύκολα όταν είναι πολύ σφιγμένα σε πολύωρο ταξίδι με τις κλασσικές Ελληνικές λακκούβες με αποτέλεσμα να αλλάζει μορφή η γάστρα.


Απ: Σχάρα Malone Downloader - chrisvek - 05-12-2013

Σε ευχαριστώ Στέλιο για την απάντηση.Σίγουρα οι Thule(έχω βάση ποδηλάτων για το πορτ-μπαγκάζ)είναι πιο ανθεκτικές και κάποιες προσαρμόζουν απολύτα πάνω στο αυτοκίνητο και έχουν μικρό βάρος.Τώρα η λύση που πρότεινες σίγουρα απο όσο είδα αξίζει τα χρήματα και για να το τονίζεις τόσο,σίγουρα κάτι θα ξέρεις.Στο σύνολο όμως(Thule & Malone) το κόστος ανέρχεται κοντά στα 300ε.

Δυστυχώς έκανα ένα τεράστιο λάθος,για αυτό και σας συνιστώ την ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ!....

Όταν χρειάστηκε να αγοράσω μπάρες,ήταν η μέρα που πήγα να παραλάβω το καγιάκ μου απο το κατάστημα.Επειδή υπολόγιζα να το έχω όλον τον χρόνο στο εξοχικό μου(που ήταν κυριολεκτικά πάνω στην θάλασσα),δεν έδωσα σημασία και πήρα τις πιο οικονομικές(γύρω στα 40ε). Απο όσο πολλοί μπορείτε να φανταστείτε, ξεκίνησαν "προκλήσεις" απο την παρέα μου,και έκανα πολύ μικρά ταξιδάκια(Εύβοια,Χαλκίδα,κλπ) και με το Καγιάκ χωρίς να έχω αλλάξει μπάρες.Έκανα την δουλειά μου μια χαρά και μάλιστα απορούσα με αυτούς που έδιναν 300-400 ευρώ για τις σχάρες.Η απορία μου λύθηκε όταν έβγαλα τις σχάρες απο την οροφή για να πάει για service το αυτοκίνητο. Στην αριστερή μεριά,είχε "χτυπήσει" την οροφή αρκετά.Δεν ήταν τεράστια η "λακούβα" που είχε δημιουργηθεί και δεν φαινόταν τίποτα απο το εσωτερικό του αμαξιού.όπως και να χει όμως δημιουργήθηκε μεγάλη σχετικά ζημιά στο αυτοκίνητο αφού στο μέλλον σκούριασε...

Αυτή η παρένθεση για να επαληθεύσω(δυστυχώς φαντάζομαι για πολλοστή φορά) την δεύτερη γραμμή του Στέλιου.Εξαιρετική προσοχή στην αγορά και επιλογή μπαρών.




Απ: Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-12-2013

Εμένα έχει ξηλώσει σχάρα (η μια μεριά) με 7 μποφόρ πλάγιο αέρα και ένα τεράστιο tandem πάνω. Από καθαρά τύχη δεν έφυγε τελείως να σκοτώσω και κανένα άνθρωπο.....από τότε έχω PhD στην τοποθέτηση καγιάκ στην σχάρα....έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Ότι και να πάρετε πάντα να τα δένετε εμπρός πίσω!


Απ: Σχάρα Malone Downloader - chrisvek - 05-12-2013

Χρήσιμη η τελευταία σου γραμμή!Είχα ακούσει (προφανώς άσχετοι)οτι δεν βοηθάει πουθενά...Έτσι όπως το τοποθέτησες όμως,σώζει ζωές!!!!


Εύχομαι καλορίζικη και να σου φέρει καλές και υγιείς κουπιές!


Απ: Σχάρα Malone Downloader - stelios - 05-12-2013

Μερικοί κατασκευαστές πχ P&H στο γράφουν ακόμη και στις οδηγίες χρήσης να τα δένεις εμπρός πίσω. Κάτι ξέρουν Smile


Απ: Σχάρα Malone Downloader - thanassis - 05-12-2013

Πράγματι, το δέσιμο μπροστά και πίσω δεν αφήνει το σκαφος να ανασηκωθεί. Τελευταία το έδενα, μόνο από μπροστά, από τις δύο άκρες του προφυλακτήρα για να αποκλείσω και την πιθανότητα να στρίψει δεξια/αριστερά.
Δεν χρησιμοποιώ βέβαια σχάρα "J". Έχω μιά "οικονομική" αλλά δεν με βόλεψε. Θεωρώ ότι το καγιάκ είναι τοποθετημένο πολύ ψηλά και γι αυτό το λόγο εκτεθιμένο σε αέρα, ειδικά πλάγιο.
Το δέσιμο πάντως, μπροστά και πίσω είναι απαραίτητο.