The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ιδιοκατασκευές (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Thread: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ (/showthread.php?tid=344)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - letasos - 04-03-2016

Προβληματιστικα αρκετα αν επρεπε να παραθεσω καποιες αποψεις η όχι . Αρχικα  ημουν αρνητικος όμως μετα σκεφτικα ότι στο φορουμ μπαινουν ανθρωποι που ψαχνουν καποιες λυσεις ( όπως καποτε και γω ) , οποτε επεισα τον εαυτο μου ότι οφειλα να το κανω . Εξ’αλλου η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων και η πληροφορηση είναι η ( μαλλον θα επρεπει να είναι ) ο κυριαρχος και ο μοναδικος σκοπος υπαρξης ενός φορουμ . Ας αρχισω από το τελευταιο θεμα ( οικονομικο ) μια που επικρατησε παλι σιγη ασυρματου . Πριν από τεσσερα χρονια ψαχνομουν να παρω ένα σκαφος για την θαλασσα , που είναι ο μεγαλος ερωτας των περισοτερων που διαβαζουν αυτές τις αραδες φανταζομαι . Επεσα πανω στο συγκεκριμενο φορουμ και παρακολουθησα την δραματικη συζητηση : sit on η sit in  . Μετα από πολλες αμφιταλαντευσεις και χωρις να εχω καμια δυνατοτητα δοκιμης κατελιξα στο δευτερο ( και δεν το μετανοιωσα ουδολως ) . Ψαχνοντας ολο και περισσοτερο διαπιστωσα ότι κατι εστω και λιγω αξιοπιστο στοιχιζει 1200+ ευρο σε πλαστικο και ανω των 3000 ευρο σε πολυεστερα . Εκει που μου ειχαν πεσει τ’αυτια συνεχιζοντας την περιηγηση στο διαδυκτιο , ανακαλυψα μια σειρα από ποσταρισματα για κατασκευη ενός stich and glue του Στελιου από την Λαρισα με τον οποιο εποικοινωνησα και με καθοδηγησε στην κατασκευη του πρωτου μου καγιακ Chesapeake . Νομιζω ότι ένα μεγαλο ευχαριστω άλλη μια φορα στο Στελιο το οφειλω . Η πρωτη μου κατασκευη μου στοιχισε 500 ευρω . Με τα ρεταλια από την πρωτη κατασκευη κατασκευασα και το δευτερο καγιακ περιση το οποιο στοιχισε 200 ευρο . Επομενως η ανω του ενός κατασκειη στοιχιζει λιγοτερο των 400 ευρω . Στο πρωτο σκαφος τοποθετησα καθισμα και πλατη και στιριγματα ποδιων  αγορασμενα από την  Chesapeake . Στο δευτερο ( λογο κρισης ) ειπα να δοκιμασω να φτιαξω κατι μονος μου . Αυτά που μεταφερω είναι φυσικα η γνωμη μου από την μικρη εμπειρια που εχω και εννοειται  ότι πολλοι θα εχουν διαφορετικη γνωμη και είναι και πολύ πιο εμπειροι από μενα . Για το καθισμα λοιπον ανεφερα πιο πανω ότι μετα από ερευνα κατελιξα στο υλικο των στρωματων ταταμι στα γυμναστηρια . Είναι αδιαβροχο όπως το minicell foam , ελαφρυ όπως το minicell foam, και δουλευεται ( κοψημο – τριψημο ) με τον ιδιο τροπο με το minicell foam . Ο φιλος από το kayakforum που μου το ανεφερε ειπε ότι είναι πρακτικα το ιδιο υλικο ( και είναι χρονια κατασκευαστης ) . Αν θυμαμαι στο εμποριο διακηνειται με το ονομα eva foam . Γιατι το minicell foam είναι πιο ακρηβο ; Φανταζομαι ότι είναι απλος ο νομος της αγορας – ένα ετοιμο προιον ευριας ζητησης είναι πολύ πιο φτηνο από τα επι μερος κομματια που το αποτελουν . Η αρχικη μου προθεση ηταν να κολισω δυο κομματια και να το σκαψω . Ομως παρατηρωντας το πατο του σκαφους στο Chesapeake που είναι σχεδον επιπεδο τα πραγματα ηταν απλα – το κολισα και τερμα . Στο Shrike ο πατος δεν είναι επιπεδος – σχιματιζει εντονο V . Αρχικα λοιπον μετεβαλα τα σχεδια μου και ειπα να φτιαξω κατι σαν αυτό που αναφερεται από την Chesapeake σαν tractor seat . Μετα όμως σκεφτηκα να εκμεταλευτω το δημιουργουμενο κενο κατω από το καθισμα τοποθετοντας ένα καθετο αντιστηριγμα κατω από ένα απλο στρωμα του υλικου του καθισματος . Νομιζω ότι στη φωτο από το προηγουμενο ποσταρισμα φαινεται η ολη κατασκευη . Ετσι όταν καθομαι δημιουργουνται οι απαραιτητες ελαστηκες εσοχες για τους γλουτους . Αυτά για το καθισμα . Ως αναφορα την πλατη σκεφτικα να μημηθω αρχικα την αγορασμενη πλατη που κρεμιεται πισω και τεντωνεται στα πλαγια με ενα κοματη καταλληλα επεξεργαμενου πολυεστερικου υφασματος . Ειδα όμως σε αρκετες κατασκευες στο διαδικτυο ( οχι αγαπητε administrator δεν το εβγαλα από το μυαλο μου ) να κολλανε απλο μαξυλαρακι από το ιδιο υλικο με του καθισματος . Απλο φτινο πρακτικο ευκολο . Αυτό εκανα . Τα υποποδια ξεροντας που θα μπουν τα εκανα από ξυλινους τακους . Μπαινω θαλασσα 1 – 3 φορες κάθε βδομαδα αναλογα με την εποχη και τον καιρο και η κάθε βολτα διαρκει 2 – 3 ωρες .  Εγω δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα αναμεσα στα δυο σκαφη στο ένα με αγορασμενα και στο άλλο με ιδιοκατασκευη καθισματα , πλατη , υποποδια . Και πιστεψε με εμεις οι ανω των 40 αν κατι ηταν στραβο θα το καταλαβαιναμε με την πρωτη ( εδώ καθομαστε σε κανα καναπε με σκληρη και μη ανατομικη πλατη και πανω στο πενταλεπτο η μεση διαμαρτηρεται αμεσα ) . Κοντολογης αν καποιος θελει να κανει το διαπλου του Αιγαιου η να κανει σαφαρι στην Αρκτικη κανωντας και rescue ας σκασει 5000+ ευρω  για σκαφος και 2000+ για εξοπλησμο ( αδιαβροχη στολη κ.λ.π. ) και δεν ξερω ποσα για μαθηματα ( !!!... ) roll on κ.λ.π. Αν θελει να ηρεμει κανοντας την προπονηση του η τις βολτες του η το ψαρεμα του μπορει με 300-500 ευρο για σκαφος και 50-150 προσωπικο εξοπλισμο  να κανει το κεφι του . Θα εχει περασει και πολλες αξεχαστες στιγμες φταχνωντας κατι με τα χερια του και παρακολουθωντας πως τελικα ολοκληρωνεται μια ομορφη αλλα και πρακτικη και αξιοπιστη κατασκευη . Τελειωνοντας αυτή την ομολουγουμενως εκτεταμενη αναφορα ( ειδικα αφιερομενη στον 35 βοριο γεωγραφικο παραλληλο ) θα ηθελα να αναφερω κατι που νομιζω ότι και οι αλλοι που εχουν ασχοληθει με κατασκευες θα συμφωνησουν . Αν καποιος αποκτα καποιες γνωσεις και δεξιωτητες και εμπειριες ασχολουμενος με καποιο χομπι από αλλους αλλα και με προσωπικη ερευνα ωφειλει με την σειρα του να παρεχει απλοχερα και εννοηται αφιλοκερδος αυτές τις γνωσεις και εμπειριες στον κάθενα που τις αναζητα .


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - dimkatso - 04-03-2016

+1000 Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - thanassis - 04-04-2016

Κατ΄αρχήν αφού βολεύτηκες,  οποιαδήποτε τρίτη γνώμη είναι περιττή. Αφού βολεύτηκες κι όλας με σπιτικά και βασικά υλικά ακόμα καλύτερα.
Αυτό που έχω να προσθέσω, απ΄την όποια εμπειρία διαθέτω, σχετίζεται με την πλάτη. Πιστεύω ότι η whitewater πλάτη είναι πιο βολική. Είναι ρυθμίσιμη και και ακολουθεί τις κινήσεις της οσφυικής μοίρας και σε κάμψη και σε έκταση. Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι πίσω από τον κωπηλάτη, υπάρχει αρκετός χώρος για την κίνηση. Η πιο απλή κατασκευή, όπως παραθέτεις είναι η τοποθέτηση ενός αφρώδους. Γρήγορα και αρκετά βολικά. Όμως θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ άνεσης και δυνατότητας κίνησης.
Όσον αφορά την αγορά ή κατασκευή πλατούλας  ... εννοείται ότι επιλέγουμε το δεύτερο: http://www.oneoceankayaks.com/Wshophtm/Shop18.htm
... για να παίρνουμε καμιά ιδέα.


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - θανάσης - 04-04-2016

(04-03-2016, 07:45 PM)kardamitsos link Wrote: Καινούριος μήνας μπήκε  να κάνουμε και καμιά δουλειά... το deck ανάποδα,πρύμνη,πλώρη,και η πρώτη ματιά σαν σύνολο και σχόλια με το Γιάννη(paxjhon)

Μμμ...βλέπω και στα Γιάννενα καλά περνάτε!!! :Smile :Smile


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - dimkatso - 04-04-2016

Kαλοδεχούμενοι Big Grin.Ανοιχτή πρόσκληση σε όλους Wink


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - letasos - 04-07-2016

Θαναση και Μητσο , μια που ειστε σε φαση κατασκευης ( ευχομαι να πανε ολα ρολόι !!! ) ισως σας ενδιαφερει το παρακατω ( αν και πιστευω σαν πολυ πιο ψαγμενοι , μαλλον θα το'χετε κιολας υποψη σας ) :
http://watercraft.clearstreamwood.com/shop/plans-plywood-hatch-recesses/
http://watercraft.clearstreamwood.com/store/Hatch-Recess-Manual-v2016.04.pdf  Smile Smile Wink


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - thanassis - 04-08-2016

Letasos σ΄ευχαριστώ. Τη διεύθυνση http://watercraft.clearstreamwood.com/ τη γνώριζα αλλά δεν είχα περιηγηθεί στο site. Πάρα πολύ καλά. Όχι για το Pax, στο οποίο άν βάλω θα βάλω hatch μόνο πίσω αλλά για το υπάρχον σκαφάκι.

Να τελειώνω με την ηλ/κή ταινία..... άν κι έχω πάρει καμια 10αριά... ;D





Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - dimkatso - 04-09-2016

Αυτά τα hatch υπάρχουν στα σχέδια που φτιάχνω, αλλά θα φτιάξω μόνο ενα τέτοιου είδους.Πέρα απ την εμφάνηση τεχνικά δεν υπάρχει λόγος.


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - thanassis - 04-10-2016

Τα χωνευτά hatch, στο εμπρός μέρος του σκάφους, θεωρητικά, σε υψηλό κυματισμό και κόντρα τον αέρα βοηθούν στη μείωση του spray....

Μεταξύ μας τώρα, εάν με δεις μετά από 1-2 ώρες κουπί με τέτοιες συνθήκες, φρύδια/πρόσωπο/σωσίβιο γίνονται άσπρα απ΄το αλάτι. Σημείωσε ότι τα δικά μου είναι πρόσωπο με το ντέκ.

Τα σχέδια μου άρεσαν γιατί δεν είχα τέτοια. Στα σχέδια του Pax δεν υπάρχουν (δεν υπάρχει λόγος άλλωστε). Πρόβλημα με τα χωνευτά είναι ότι σου τρώνε χώρο, ειδικά πίσω που το ντέκ είναι χαμηλό.


Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - paxjohn - 04-12-2016

Η πιο  , κατά την γνώμη μου , εκνευριστική κατάσταση που προκύπτει ( μόνο αισθητικό θέμα υπάρχει φυσικά ) , από την τεχνική stitch and glue , είναι το ότι φαίνονται οι τρύπες , από τα σύρματα.
Στο πρώτο καγιακ , απλά δεν ασχολήθηκα,  Smile στο δεύτερο , προσπαθήσαμε ,  να παίξουμε με το χρώμα του " στόκου " που κλείναμε τις τρύπες  , χωρίς αποτέλεσμα .
Στο τρίτο, χθες  επιτέλους , με την χρήση κυανοακριλικής κόλας ( superglue) , δοκιμάσαμε , με απόλυτη επιτυχία , να βγάλουμε το stich από την διαδικασία . Μένει μόνο το glue .  Big Grin.
Οπότε πλέον δεν υπάρχουν τρύπες για να κλείσουμε .