The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Prijon Kodiak - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Γενικά (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Thread: Prijon Kodiak (/showthread.php?tid=313)

Pages: 1 2 3


Prijon Kodiak - dan - 02-12-2013

                                            Prijon  Kodiak

Το ξέρω ότι τα παρακάτω δεν πληρούν τις προδιαγραφές που έχουν τεθεί για τις αξιολογήσεις  αλλά  δεν μπορούσα να μιλήσω ¨ψυχρά¨  για ένα  καγιάκ που ποθούσα καιρό.  (αν ο  διαχειριστής κρίνει ότι πρέπει να μετακινηθεί έχει καλώς )
Θα επανέλθω όμως με τεχνικές λεπτομέρειες  σύντομα .

Το είχα δει  όταν ξεφύλλιζα τα διαφημιστικά φυλλάδια που μου είχε δώσει ο…κανίβαλος !
Ψάχνοντας να μπω στον μαγικό κόσμο του θαλάσσιου καγιάκ , μάζευα ότι πληροφορία μπορούσα  για τα καταπληκτικά αυτά κατασκευάσματα  με τις απεριόριστες δυνατότητες.
Σαν αρχάριος , μετά από προτροπή «σοφότερων»  κατέληξα τελικά με ένα σιτ όν 4μετρο.
Πάντα όμως  στο πίσω μέρος του μυαλού  έμεινε η εικόνα  από το προσπέκτους : Το kodiak φορτωμένο μέχρι το deck , να διασχίζει την θάλασσα με φόντο παγόβουνα .
«Fast single kayak for open waters»  έγραφε από κάτω.
Ατελείωτα μακρύ , χαμηλό , υλικό HTP άθραυστο , μηδέν ρόκερ και γάστρα τρίεδρη με γραμμικές καμπύλες  δανεισμένες από αγωνιστικά. Πω πω εργαλείο !! 
Όχι σαν τα british style κουνιστά  καμπυλωτά ευαίσθητα και λεπτά ! Εδώ μιλάμε για γερμανικό τάνκερ !  Σοβαρό μετρημένο δοκιμασμένο . Σου κλείνει το μάτι : «καλή η ..φινέτσα  αλλά αν αγριέψουν τα πράγματα θα εκτιμήσεις το…ντούρο . Τα άλλα είναι παιχνίδια  , εγώ είμαι εργαλείο» 
Φαντάστηκα επικές αποστολές σε μακρινά μέρη – διασχίσεις πελάγους – πολυήμερα ταξίδια ….αλλά γρήγορα απόστρεψα το βλέμμα . Που πάς ρε καραμήτρο  που θές και expedition kayak !  Μάθε πρώτα πως πιάνουν το κουπί !
Τα χρόνια περνάνε  , οι αποστάσεις με το σιτ όν όλο και μεγαλώνουν  και κάπου νιώθω ότι έφτασε στα όρια του . Καιρός να πάρω σιτ ιν . Τα περιορισμένα οικονομικά , οι λίγες επιλογές λόγο σωματότυπου  (τηλεγραφόξυλο)  οδηγούν σε αναβολή του εγχειρήματος.
Κατά καιρούς , χαζεύοντας τα προσπέκτους , πέφτω πάνω στο κodiak. Πάλι η αίσθηση του ανεκπλήρωτου ….
Χειμώνας βαρύς  φέτος, πολύ βροχή και χιόνι . Ορειβασία , σκι  και ευτυχώς υπάρχει και το φόρουμ να μην ξεχνάμε  τη θάλασσα !
Το μάτι πέφτει στις αγγελίες : Prijon Kodiak  πωλείται !! τιμή απίστευτη !!  Στις φωτό δείχνει άψογο. Η τώρα ή ποτέ !  Δεν θα μείνω ιδανικός και ανάξιος εραστής των  μακρυσμένων πόντων !
Παρέα με τον κουμπάρο dimkatso και το καγιάκ του φορτωμένο στη σκάρα , ξεκινάμε για  την έδρα του πωλητή . Να πάμε να δούμε να εξετάσουμε να ελέγξουμε να κωπηλατήσουμε και ίσως  - ίσως αγοράσω.  Μόλις  το είδα στην αυλή κατακόκκινο και αρχοντικό το μυαλό σταμάτησε και τα λεφτά πέταξαν με τη μία !  Τυπικά επιβεβαιώνω την άψογη κατάστασή του και φεύγουμε για τη θάλασσα. Συννεφιά  ψιλοβρόχι  και 6 βαθμοί θερμοκρασία ,  το νερό πάγος.
Ότι πρέπει για την παρθενική μου βόλτα με το Kodiak !!  (παγόβουνα δεν ήθελα ?)
Κάνω το σταυρό μου και μπαίνω μέσα – ανήσυχες κινήσεις  και διστακτικές κουπιές κατά μήκος της παραλίας (30 εκ βάθος !) .
Η πρώτη επαφή  είναι καθοριστική  . ¨Κούμπωσα¨  αμέσως σαν να το είχα χρόνια . Ούτε αστάθεια  ούτε περίεργες συμπεριφορές .  Φεύγω για  το πέλαγος και  ευτυχώς ο dimkatso με συγκρατεί  ! 
Το ταξίδι όμως μόλις άρχισε…



Απ: Prijon Kodiak - stelios - 02-12-2013

Καλορίζικο Dan, σε κάμποσο καιρό κάνε update το thread με τις εντυπώσεις σου ώστε να πιάσει τόπο η Παρουσίαση-Αξιολόγηση.


Απ: Prijon Kodiak - giorgos ormanoglou - 02-12-2013

Καλοτάξιδο Dan !  Τυχερό το kodiak που αποκτά καβαλάρη ποδηλάτη,  ορειβάτη,  σκιέρ,  παραπεντίστα,  νορντικ γουώκερ και πόσοι ξέρουμε τι άλλο...


Απ: Prijon Kodiak - Pai Mei - 02-12-2013

Καλοτάξιδος ο βάπορας!  Smile


Απ: Prijon Kodiak - ghostdog - 02-12-2013

Άλλος ένας σιτ-ονάς που είδε το φώς  ;D ;D

Καλοτάξιδο!!  Smile


Απ: Prijon Kodiak - dimkatso - 02-12-2013

ΦΩΣ???
    Ποιός μήλισε για φώς? Big Grin
Σίγουρα κάποιοι απο σας θα μπορούσατε να ανάψεται ενα κεράκι ρίχνοντας φως στην υπόθεση''πρώτο sit in'' σε σχέση με το kodiak που δοκιμάσαμε και μου φάνηκε αν μη τι άλλο καλοπροαίρετο, αν θα μπορούσαμε να το πούμε. Smile Big Grin
  Ο οικοδεσπότης μας εχει κάνει ήδη κάτι τέτοιο,πείτε και οι υπόλοιποι καμιά κουβέντα.


Απ: Prijon Kodiak - giorgos ormanoglou - 02-13-2013

(02-12-2013, 10:04 AM)dan link Wrote:                                             Prijon  Kodiak

Ατελείωτα μακρύ , χαμηλό , υλικό HTP άθραυστο , μηδέν ρόκερ και γάστρα τρίεδρη με γραμμικές καμπύλες  δανεισμένες από αγωνιστικά. Πω πω εργαλείο !! 
Όχι σαν τα british style κουνιστά  καμπυλωτά ευαίσθητα και λεπτά ! Εδώ μιλάμε για γερμανικό τάνκερ !  Σοβαρό μετρημένο δοκιμασμένο . Σου κλείνει το μάτι : «καλή η ..φινέτσα  αλλά αν αγριέψουν τα πράγματα θα εκτιμήσεις το…ντούρο . Τα άλλα είναι παιχνίδια  , εγώ είμαι εργαλείο» 
Αφήνοντας προσωρινά κατά μέρος τη φιλολογία για την πλεύση και τη συμπεριφορά στο νερό,  να πούμε ότι από καθαρά εικαστική άποψη,  ειδομένο σαν μοντέρνο γλυπτό,  το kodiak είναι ακαταμάχητο καγιάκ.
Στο πρώτο αντίκρισμα εξακοντίζει στη στιγμή τον σφυγμό  και φουντώνει τον πυρετό,  ενώ το βλέμμα αγκυλώνει αμετάκλητα.
Σου βγάζει ακαριαία έναν ενθουσιαστικό συνεπαρμό  λες και πρόβαλε από Ομηρικό Έπος,  αντάξιο των θεών και των ηρώων...
Μπορεί οι βρετανικές γάστρες να υπόσχονται πιο εκλεπτυσμένες συγκινήσεις,  αλλά ο οφθαλμολάγνος παλλαϊκός συναγερμός που ξεσηκώνει ένα kodiak στα περάσματα στις ακρογιαλιές,  μένει άνεπανάληπτος. 



Απ: Prijon Kodiak - dan - 02-13-2013

Δηλαδή όπως λέμε και στο χωριό μου  eye-catcher and coolnesfactor  : 10+ !!  (δεν θα προλαβαίνω τα....πιπίνια !)




Απ: Prijon Kodiak - dimkatso - 02-13-2013

Επί της ουσίας κύριοι,μετά το σοκ του ματιού(του 50% δηλαδή) τι???? 8) Smile Smile :'( :-X :Smile ???


Απ: Prijon Kodiak - giorgos ormanoglou - 02-14-2013

(02-13-2013, 11:16 PM)dimkatso link Wrote: Επί της ουσίας κύριοι,μετά το σοκ του ματιού(του 50% δηλαδή) τι???? 8) Smile Smile :'( :-X :Smile ???
Η prijon είναι φημισμένη για το εξαιρετικής ποιότητας,  παρθένο (μη ανακυκλωμένο),  πολυαιθυλένιο μακράς αλύσου,  με υψηλό βαθμό πολυμερισμού,  που χρησιμοποιεί στα καγιακ της.
Πρακτικά αυτό σημαίνει μεγαλύτερη αντοχή στην πυρόλυση,  που είναι η κύρια αιτία χρονικής φθοράς και απαξίωσης,  με υπεύθυνο το υπεριώδες του ηλιακού φωτός.
Η prijion,  εξάλλου,  έχει αναπτύξει μία διαφορετική μέθοδο μορφοποίησης,  με φούσκωμα του θερμού προπλάσματος στο καλούπι του  αντί για φυγοκέντρηση, που χρησιμοποιούν όλοι οι άλλοι κατασκευαστές.  Η τακτική αυτή επιτρέπει χαμηλότερες θερμοκρασίες κατεργασίας και καταλήγει σε περισσότερη ομοιομορφία στο πάχος των τοιχωμάτων.
Αυτά τα λίγα,  επί της…  ουσίας !