The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Καγιάκ στις λίμνες! - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Γενικά (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Thread: Καγιάκ στις λίμνες! (/showthread.php?tid=246)

Pages: 1 2


Καγιάκ στις λίμνες! - antonis123 - 09-29-2012

Έχετε κωπηλατήσει σε λίμνες?

αν ναί, σε ποιές?
πείτε μας τις εμπειρίες σας από βόλτες σε λίμνες, αν σας άρεσε ή όχι και γιατί,
και ποιές από αυτές προτείνετε και για τους υπόλοιπους!


Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - thanassis - 09-29-2012

Πλαστήρα, Μικρή Πρέσπα, Μεγάλη Βόλβη, Κερκίνη, Βιστωνίδα, φράγμα Πλατανόβρυσης(Νέστος) και εντός του Οκτώβρη ελπίζω σε διάσχιση της λίμνης του φράγματος Θησαυρού ;D. Σημειωτέο ότι όλες οι εξορμήσεις, πλήν Βιστωνίδας, έγιναν, λόγω ευκολίας στη μεταφορά, με φουσκωτά sit on. Τα δεδομένα είναι ευκολότερα από τη θάλασσα γενικά. Το ύψος κύματος είναι μικρότερο, η συχνότητά του μικρότερη. Πρέπει να σχεδιάσεις που θα βγεις λόγω των καλαμιών και να σεβαστείς την άγρια ζωή της περιοχής. Επίσης, εάν πλησιάσεις σε εκβολές χειμάρων θα πρέπει να προετοιμασθείς αναλόγως για κινούμενα νερά. Στις τεχνητές επίσης, όταν πεφτουν τα νερά καλό είναι να έχεις υπόψιν σου ότι από κάτω υπάρχουν δέντρα ή άλλα αντικείμενα.
Ειδικά με sea kayak, εμπειρία έχω μόνο από τη Βιστωνιδα όπου και κωπηλατώ σε τακτική βάση. Ειδυλιακό τοπίο το  οποίο αγριεύει μόνο όταν φυσά βορειοδυτικος πανω από 5 βφ όπου μπορείς να σερφάρεις ασφαλέστατα. Α! έχουμε επίσης πολύ μεγάλα καβούρια αυτή την εποχή.......


Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - thanassis - 09-29-2012

...συνέχεια από το προηγούμενο μήνυμα.... Αξιοσημείωτα (σαν να λεμε  highlights...) το μουντό τοπίο τής Πρέσπας με την ομίχλη(Μάρτιος), τον καταπράσινο Άγιο Αχίλλειο και τις φωλιές των πουλιών.
Στην Πλαστήρα τα λιβάδια γύρω από τη λίμνη, πολύ καλά σημεία για κατασκήνωση.
Στην Πλατανόβρυση(Νέστος) καλό είναι να μην προκαλέσεις τα βλέματα των υπαλλήλων της ΔΕΗ. Το τοπίο αλπικό, σημεία μέσα στη λίμνη που βλέπεις "κάτοψη" τα δέντρα που είναι βυθισμένα.




Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - antonis123 - 09-29-2012

Εγώ έγω γυρίσει την υλίκη,
και με φουσκωτό και με πλαστικό, έχει ωραία ηρεμία και γαλήνη.

Τώρα σκεφτόμαστε με έναν φίλο να πάμε στην Πλαστήρα και να την γυρίσουμε όλη, δεν ξέρω αν μας φτάνει μία μέρα, ο στόχος είναι η γνωριμία με την περιοχή της λίμνης, η περιήγηση, η απόλαυση του τοπίου και φυσικά η ενασχόληση με το καγιάκ.

Δεν ξέρω με τα σημάδια τι γίνεται, γιατί οι λίμνες έχουν πολλά κολπάκια στα πλάγια συνήθως και στην επιστροφή δεν είναι εύκολο πάντα να βρείς το σημείο εκκίνησης.
Ίσως χρησιμοποιήσουμε κανένα gps, θα μας σώσει η τεχνολογία. Wink



Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - dan - 09-29-2012

Επειδή μένω στα Ιωάννινα κάνω καγιάκ και στη λίμνη μας .
Έχει πολύ όμορφες γωνιές και είναι αρκετά μεγάλη αλλά με χαλάει το υπερβολικό φυτοπλαγκτόν που εφανίζεται τα τελευταία χρόνια και ειδικά τις θερμές εποχές.
Επίσης έχω κάνει και στην τεχνητή λίμνη Αωόυ πάνω απο το Μέτσοβο.
Η εμπειρία εκεί είναι μοναδική κάνοντας κουπί στα καθαρά νερά με θέα τα βούνα και τα ελατόδαση. Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον απαγορεύετε το καγιάκ εκεί (λόγο υδροηλεκτρικού ΔΕΗ) και έτσι παίρνει λίγο outlαw διαστάσεις...! 
Έχω στόχο να κατέβω όλη την τεχνητή λίμνη Κρεμαστών , άν κάποιος έχει πληροφορίες παρακαλώ να επικοινωνήσουμε.
  Πάντως σαν την θάλασσα δεν είναι τίποτε ...άλλη αίσθηση το κύμα ο ήχος και η αλμύρα !



Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - thanassis - 09-29-2012

Πράγματι η θάλασσα έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε σχέση με μια λίμνη. Και στις εναλλαγές συνθηκών αλλά και στα τοπία που βλέπεις (μιλάω για ότι διαθέτουμε στην Ελλάδα). Μπορείς όμως, να εκμεταλευτείς τις ηπιότερες συνθήκες για άσκηση με μεγαλύτερη ακρίβεια, σε σχέση με τη θάλασσα.
Όπως και να ΄χει πάντως, έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον να βλέπεις έλατα και λοιπά κωνοφόρα δίπλα σου ενίοτε χιονισμένα. Θα πρέπει να το δούμε σαν ένα πεδίο δράσης ακόμη, το οποίο έχει ξεχωριστό χαρακτήρα.
Προσωπική μου άποψη ότι οι τεχνητές λίμνες συνθέτουν πιο θελκτικό περιβάλλον(οπτικά) από τις φυσικές.


Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - donniedelsol - 10-31-2014

ξερει καποιος αν επιτρεπεται να ριξουμε το kayak στη λιμνη μπελετσι η στη λιμνη του μαραθωνα ?
(( τωρα το χειμωνα ψαχνουμε για μικρες βολτες με τον 5χρονο γιο μου και η θαλασσα δεν προσφερεται ))


Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - Koypi - 11-03-2014

Καλημέρα και καλό μήνα!!

Με τη "λίμνη" Μπελέτσι με έκανες και έριξα πολύ γέλιο! Θα είσαι αξιοθέατο μαζί με της λιγοστές πάπιες και τις χελώνες! 100 μέτρα διάμετρο! ;D ;D

Αναφορικά με τη λίμνη στο Μαραθώνα ισχύει μια υπουργική απόφαση του κοντινού και σωτήριου ......... 1983 (13-12/1983 - ΦΕΚ720/Β) η οποία αναφέρει μάλλον ξεκάθαρα ότι:

Άρθρο 9 παράγραφος 5:«Απαγορεύεται η κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, κ.λ.π. ψυχαγωγικές δραστηριότητες, καθώς και το κυνήγι μέσα στις λίμνες Μαραθώνα, Σταμάτας, Υλίκης, Παραλίμνης και Μόρνου, καθώς και στα ανοικτά τμήματα των αγωγών Υλίκης -Μαραθώνα και Μόρνου- Διυλιστήρια».

Δες όλη την απόφαση εδώ και για περισσότερες πληροφορίες πάρε στην.... ΕΥΔΑΠ που έχει τη διαχείριση!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

edit: Βέβαια στη χώρα του ότι θέλω κάνω στο Μαραθώνα μάλλον πας άνετα...


Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - donniedelsol - 11-03-2014

φιλε "koypi" το "γελασα" ειναι δικο σου και ο καθενας μπορει να γελαει με οτι θελει.
οπως πολυ καθαρα ειπα θελω να κανω καποιες βολτες με τον 5χρονο γιο μου. και τα 100 μετρα διαμετρος μας ειναι υπεραρκετα το χειμωνα για να περασουμε μαζι μια ωραια μερα μεσα στο νερο.
Οσο για τις παπιες ο μικρος θα χαρει πολυ να τις βλεπει και να τις ταιζει οσο θα βολταρουμε.
Τωρα αν ειμαστε αξιοθεατο ας το κρινουν αυτοι που θα μας βλεπουν.
Παντως η ερωτηση μου ειναι αν επιτρεπεται και οχι αν θα ειμαι "μουρη" με αυτο ου θα κανω.



Απ: Καγιάκ στις λίμνες! - dimkatso - 11-03-2014

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει θέμα ,και έρχομαι αντ αυτού να προτείνω δυο ή και τρείς τέτοιες λιμνούλες ,βέβαια στη ΒΔ Ελλάδα που ομως τηρούν και πληρούν σχεδόν πάντα τις προυποθέσεις καλού καιρού και θαυμαστού τοπίου μετα αλιείας παρακαλώ.Επειδή το έχω κάνει με γιούς και θυγατέρα (που λέει ο λόγος)το συνιστώ αν βρεθείς στα μέρη μας.
    Λίμνη Ζηρού.
    Λίμνη Ριάχοβου (βλέπε προφίλ)