The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments



Sea-kayak.gr Forums
Greenland κουπί - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Αξεσουάρ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Thread: Greenland κουπί (/showthread.php?tid=238)

Pages: 1 2 3


Greenland κουπί - thanassis - 09-19-2012

Άσχετη ερώτηση με την επιλογή κουπιού άλλα σχετική με τον τίτλο του θέματος: έχει δοκιμάσει κανείς σας Greenland paddle (stick)??? Eάν ναι μήπως θα μπορούσε να παραθέσει την εμπειρία του.....?


Re: Greenland κουπί - hakem Chalkidiki - 09-19-2012

(09-19-2012, 05:46 PM)thanassis link Wrote: Άσχετη ερώτηση με την επιλογή κουπιού άλλα σχετική με τον τίτλο του θέματος: έχει δοκιμάσει κανείς σας Greenland paddle (stick)??? Eάν ναι μήπως θα μπορούσε να παραθέσει την εμπειρία του.....?

καλή ερώτηση φίλε θανάση, άσχετη βέβαια με το συγκεκριμενο topic.

και εχώ δεν γνωρίζω, εάν κάποιος έχει εμειρία από τα συγκεκριμένα κουπιά, καλό θα ήταν να ανεβάσει νέο topic με την εμπειρία του.


Απ: Greenland κουπί - stelios - 09-19-2012

Έχω μεταφέρει τα posts σας παιδιά σε νέο topic.

Θανάσση έχω δοκιμάσει ένα πριν λίγο καιρό για 2 ώρες περίπου. Είναι πολύ περίεργο και δύσκολο να γράψει κάποιος με λόγια τη συμπεριφορά του.
Κάποιες κουπιές δεν μπορούσα να τις κάνω σωστά εύκολα λόγω μικρής επιφάνειας κάποια άλλα δουλεύουν καλύτερα. Θα πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις.
Από ότι έχω δει είσαι πολύ καλός στις κατασκευές, δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο να φτιάξεις ένα. Δες το link http://www.carvegp.com/ καθώς και το pdf που έχω επισυνάψει.

Αυτό που σίγουρα βοηθά είναι να βελτιώσεις το eskimo roll σου μιας και η πίεση στη λεπίδα θες δε θες θα είναι ελάχιστη οπότε θα δουλέψει σωστά ο κορμός. Τις επόμενες ημέρες θα είμαι στην Αγγλία για καγιάκ και ένας από τους φίλους έχει greenland (carbon) οπότε θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες  Smile



Απ: Greenland κουπί - Random - 09-19-2012

Kαλησπερα παιδια, εχω δοκιμασει τετοιο κουπι και μονο καλα σχολια εχω να πω. Το βαρος τους ειναι πολυ μικρο οπως επισης και η αντισταση στον αερα! Σε ρυθμους τουρινγκ ειναι το ιδιο γρηγορα με τα euro κουπια που ολοι μας χρησιμοποιουμε απλα ισως να χανουν λιγο στην επιταχυνση απο σταση. Και αυτα διακρινονται στα shouldered και στα non shouldered, δλδ θα δειτε μερικα κουπια να ειναι ολοισια απο λεπιδα σε λεπιδα (Non shouldered) και τα shouldered οπου αριστερα και δεξια σε καποια αποσταση απο το κεντρο πλαταινουν λιγο για να αποτελουν ετσι χειρολαβη για τον κωπηλατη. Οι πιο αρχαριοι χρησιμοποιουν τα non συνηθως. Επισης υπαρχουν και τα storm paddles τα οποια ειναι κανονικα γκρηνλαντ αλλα πολυ  μικρα σε μηκος για να διευκολυνουν την κωπηλασια σε πολυ ισχυρους ανεμους. Πολλες μαρκες κουπιων γκρηνλαντ ειναι σπαστα σε δυο μερη και γινονται και στορμ με την αφαιρεση του μεσου τμηματος. Αν θελετε ενα κουπι το οποιο να κανετε τουρινγκ για παρα πολλες ωρες χωρις σχεδον καμμια κοπωση τοτε αυτο ειναι το κουπι για εσας. Εγω προσωπικα στοχευω στο να αγορασω ενα τετοιο καρμπον και να εχω και ενα γιουρο υψηλης γωνιας για τα πολυ δυσκολα εννοω σε υψος κυματος. Πολυ κριμα που δεν υπαρχουν εδω στην Ελλαδα αντιπροσωποι τετοιων κουπιων. Για να παρετε μια καλη ιδεα δειτε διαβαστε εδω..http://store.gearlab.com.tw/technique_2_3.html


Απ: Greenland κουπί - giorgos ormanoglou - 09-19-2012

Μπράβο ρε παιδιά,  τον τελευταίο καιρό έχει κολλήσει εκεί η σκέψη μου και δεν ήξερα που να ψαχτώ για πληροφορίες.  Περίμενα την ευκαιρία να συναντήσω το Βασίλη τον Λιάκο,  που είναι γκουρού στα γκρίνλαντ ο ίδιος,  ενώ φυσικά κατασκευάζει ξύλινα κατά παραγγελία.
Οι πειραματισμοί που κάνω στο xcape,  με το πολύ χαμηλό μπροστινό ντεκ,  μου δείχνουν ότι τελικά ίσως είμαι από την  φύση των ώμων μου κωπηλάτης πολύ χαμηλής γωνίας και θα μου ταίριαζε το γκρίνλαντ κουπί.
Το μεγαλύτερο ερωτηματικό που με προβληματίζει είναι τι γίνεται με τη γωνία των λεπίδων,  το offset.
Δεν είναι καλό να αλλάζει κανείς γωνία,  γιατί σε μια ενστικτώδη στήριξη θα βυθίσει κάποτε τη λεπίδα κάθετα στο νερό και θα φύγει σούμπιτος.
Ξέρεις κανείς αν τα συνθετικά ρυθμίζουν και γωνία,  όπου βλέπω τέτοια κουπιά οι λεπίδες φαίνονται πάντα στο ίδιο επίπεδο...



Απ: Greenland κουπί - Random - 09-19-2012

(09-19-2012, 07:40 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Μπράβο ρε παιδιά,  τον τελευταίο καιρό έχει κολλήσει εκεί η σκέψη μου και δεν ήξερα που να ψαχτώ για πληροφορίες.  Περίμενα την ευκαιρία να συναντήσω το Βασίλη τον Λιάκο,  που είναι γκουρού στα γκρίνλαντ ο ίδιος,  ενώ φυσικά κατασκευάζει ξύλινα κατά παραγγελία.
Οι πειραματισμοί που κάνω στο xcape,  με το πολύ χαμηλό μπροστινό ντεκ,  μου δείχνουν ότι τελικά ίσως είμαι από την  φύση των ώμων μου κωπηλάτης πολύ χαμηλής γωνίας και θα μου ταίριαζε το γκρίνλαντ κουπί.
Το μεγαλύτερο ερωτηματικό που με προβληματίζει είναι τι γίνεται με τη γωνία των λεπίδων,  το offset.
Δεν είναι καλό να αλλάζει κανείς γωνία,  γιατί σε μια ενστικτώδη στήριξη θα βυθίσει κάποτε τη λεπίδα κάθετα στο νερό και θα φύγει σούμπιτος.
Ξέρεις κανείς αν τα συνθετικά ρυθμίζουν και γωνία,  όπου βλέπω τέτοια κουπιά οι λεπίδες φαίνονται πάντα στο ίδιο επίπεδο...

Φιλε Γιωργο, αν εχεις φιλο που φτιαχνει τετοια κουπια σε παρακαλω ει δυνατον να με φερεις σε επαφη. Για να απαντησω τωρα στα ερωτηματα σου. Προσωπικα εγω δν εχω δει κουπι γκρηνλαντ με γωνια feather ή οφφσετ αν προτιμας. Τους λογους τους περιεγραψα πιο πανω για την φιλοσοφια κατασκευης τους.
Η μηδενικη γωνια εχει  την μηδενικη καταπονηση των αρθρωσεων για τον εξης λογο. Σε καθε βυθιση κουπιου στα γκρηνλαντ εναλασσεις το λεγομενο control hand δλδ απο αρ σε δξ και αντιστροφα, σε αντιθεση με τα αλλα κουπια τα eurο οπου παντα το control hand ειναι παντα ενα π.χ. το δεξι το οποιο ελεγχει το βαθμο περιστροφης του αξονα και κατ επεκταση των λεπιδων. Εναλλασοντας το control hand αναγκαστικα στο γκρηνλαντ λογω μηδενικου οφσετ το αλλο σου χερι (και η λεπιδα) θα βρισκεται ηδη υπο γωνια οποτε θα εισαι και ετοιμος και για πιθανο brace αν χρειαστει. Βεβαια η στηριξη που θα εχεις θα ειναι σημαντικα λιγοτερη απο ενα euro blade, αλλα πιστεψε με σε κρατα πολυ καλα και ενα πλατος λεπιδας της ταξης των 10+ εκατοστων. Επειδη γνωριζω οτι εχεις κωπηλατησει αρκετα με το camano θα δεις οτι το γκρηνλαντ ειναι πολλαπλασια πιο ξεκουραστο. Επισης εχω διαπιστωσει οτι το γκρηνλαντ ακομα και σε υψηλη γωνια δουλευει καλα δινοντας ομως οχι τοσο καλη προωση. Συνοψιζοντας..
Greenland κουπι
1)εναλασσεις το control hand παντα κερδιζοντας σε στηριξη και ξεκουραζοντας και τους δυο καρπους-δαχτυλα και μειωση της κινησης αρθρωσης καρπου.
2)Μηδενικη αντισταση αερα, παναλαφρο δουλευει και χαμηλα και ψηλα, τελειο για τουρινγκ
3)Καλο για στενα σκαφη που απαιτουν δεξιοτεχνιες οι οποιες γινονται ευκολοτερα λογω μικροτερης υδροδυναμικης αντιστασης

Τελος σκεφτειτε τι καταπονηση εχετε σε 90 μοιρες οφσετ κ τι σε 0 μοιρες Big Grin Big Grin Big Grin



Απ: Greenland κουπί - hakem Chalkidiki - 09-19-2012

άμεση ανταπόκριση!!! Μπράβο παιδιά!

Ίσως ένα greenland σπαστό είναι ιδανικό για δεύτερο κουπί, που πέρα από ασφάλεια θα έδινε και δυνατότητα εναλαγής ανάλογα με τις καιρικπές συνθήκες ή την διάθεση.

Σημαντική είναι η δυνατότητα μετατροπής ορισμένων σπαστών greenland σε στορμ που ανέφερε ο άγγελος... Είναι σημαντική άραγε η διαφορά σε δυνατότητα χειρισμού του σκάφους με μικρότερο σε μήκος κουπί σε καταιγίδα;
Γνωρίζεται εάν υπάρχουν αντίστοιχα σπαστά κουπιά που να μειώνονται σε μήκος που να μην είναι stick?




Απ: Greenland κουπί - giorgos ormanoglou - 09-19-2012

Ευχαριστώ όλους,  Άγγελε,  πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυσή σου για την εναλλαγή της λαβής,  αποκαλυπτική θα  την έλεγα !
Για το  extended είχα μία προηγούμενη αντίληψη…
Δεν ξέρω τι αισθάνεστε,  εγώ νιώθω μία υπέρτερη σοφία να κρύβεται πίσω από αυτά,  η euro  προσέγγιση μου μοιάζει σιγά – σιγά μωρουδίστικη κουδουνίστρα,  κι ας κερδίζει τίτλους.  Αν κατέβαινε ένας γνήσιος ινουι  στον τελικό των Ολυμπιακών,  φοβάμαι  θα αλληθωρίζανε όλοι.
Τώρα…,  τι φίλο λες,  ο Βασίλης ο Λιάκος είναι το αδιαφιλονίκητο πρώτο όνομα στο τουριστικό καγιάκ,  στην Ελλάδα,  ο πατριάρχης όλων μας… ! 
Μέσα στην ίδια μέρα έμελε να είναι η σειρά μου να σε συλλάβω αδιάβαστο,  χε χε  (είχαμε νωρίτερα διάλογο σε π.μ.).
Πάτα το όνομά του να καταλάβεις για ποιο άτομο μιλάω…



Απ: Greenland κουπί - thanassis - 09-19-2012

Κατ΄ αρχήν διακρίνω ότι το συγκεκριμένο είδος κουπιού είναι κρυφός πόθος των περισσοτέρων. Στέλιο σ' ευχαριστώ για τα συνημμένα, υλικό το οποίο έχω αποθηκευμένο εδώ και αρκετό καιρό, είναι η αλήθεια. Δεν προχώρησα όμως στην κατασκευή. Ανασταλτικός παράγοντας η εντελώς, κατά τη φαντασία μου, διαφορετική αίσθηση σε σχέση με ένα euro paddle. Μετά τη σημερινή συζήτηση όμως νομίζω ότι θα προχωρήσω στην κατασκευή ενός, οπότε εάν προλάβω έως και τις αρχές Νοέμβρη που συνήθως σταματάω το καγιάκ, θα έχω, ελάχιστη, υποθέτω, άποψη για το θέμα.

Random  κατά τη χρήση που έκανες, σε ρυθμούς  touring κρατούσες τις ίδιες ταχύτητες με το euro που χρησιμοποιείς . Στις στηρίξεις και τις στροφές χρησιμοποίησες την κανονική λαβή η την εκτεταμένη(slide stroke)?


Απ: Greenland κουπί - giorgos ormanoglou - 09-19-2012

Κάτι τελευταίο πριν πάμε για ύπνο,  ας μην είμαστε σίγουροι ότι η στήριξη είναι φτωχότερη,  πρέπει να συνηθίσουμε  -φαντάζομαι-  να πλαγιάζουμε το γκρινλαντ εντελώς παράλληλο με τον γιαλό.
Την κορυφαία των κορυφαίων δεξιοτεχνία,  το  butterfly brace,  τη συναντάω στα φιλμάκια ίσως πάντα με γκρινλαντ !