The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? (/showthread.php?tid=212)

Pages: 1 2 3


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - nikolaus - 08-17-2012

Τα καλά διθέσια sit on top κωπηλατούνται solo χωρίς να κάνεις σούζες...
Μιλάω εκ πείρας ως κάτοχος Ocean kayak Malibu Two το οποίο το ευχαριστιέμαι αρκετά κατα τη διάρκεια οικογενειακών διακοπών ακόμα και μονος.
Βέβαια όταν ξέρω οτι θα κωπηλατήσω μόνος εξ αρχής ,προτιμώ το all time classic  Scupper Pro TW


Όσον αφορά το Malibu Two XL ,ίσως το καλύτερο διθέσιο- τριθέσιο sit on top στη κατηγορία των 4 -4,5 μέτρων  κατά τη γνώμη μου



Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-18-2012

(08-17-2012, 09:03 PM)nikolaus link Wrote: Τα καλά διθέσια sit on top κωπηλατούνται solo χωρίς να κάνεις σούζες...
Μιλάω εκ πείρας ως κάτοχος Ocean kayak Malibu Two το οποίο το ευχαριστιέμαι αρκετά κατα τη διάρκεια οικογενειακών διακοπών ακόμα και μονος.
Βέβαια όταν ξέρω οτι θα κωπηλατήσω μόνος εξ αρχής ,προτιμώ το all time classic  Scupper Pro TW


Όσον αφορά το Malibu Two XL ,ίσως το καλύτερο διθέσιο- τριθέσιο sit on top στη κατηγορία των 4 -4,5 μέτρων  κατά τη γνώμη μου
καλησπερα Νικο!
απο αυτα που μπορεσα να διαβασω στο διαδυκτιο κατεληξα σε ενα απο τα δυο,στο  Ocean kayak Malibu Two xl και στο RTM Ocean Quatro Kayak,απο την εμπειρια σου στo διπλο(μου αρεσε που ειπες οτι το ευχαριστιεσαι τοσο με την οικογενεια οσο και μονος σου,ειχα καποιες φοβιες για το διπλο μηπως και μονος μου ειναι δυσκολο να το κουμανταρο και μετα απο λιγο το παρατησω),θα ηθελα να μου πεις την αποψει σου για το Rtm ocean quatro μηπως εχεις κανει καθολου με αυτο?Θα ηθελα να μου πεις ποιο θα προτημουσες απο τα δυο και να μου πεις και τους λογους,ευχαριστω


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - nikolaus - 08-20-2012

Σίγουρα όταν κωπηλατείς solo ενα διθέσιο καγιάκ δεν έχει την ιδια απόδοση με ένα αντιστοιχου μήκους μονοθέσιο

Μalibu Two XL = ξεκούραστη και γρήγορη πλεύση, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις 
RTM =  Θα ήθελα να γίνω  Μalibu XL αλλά δεν τα καταφέρνω ρε παιδάκι μου  ;D

To Malibu XL επίσης έχει δυνατότητα για περισσότερους αποθηκευτικούς χώρους για μεταφορά εξοπλισμού κλπ

Σκέψου όμως πόσες φορές θα είσαι μόνος και πόσες με παρέα για να προχωρήσεις σε αγορά διθέσιου σκάφους
Αν θα είσαι με παρέα τουλάχιστον τις μισές τότε πάρε διθέσιο ,τις άλλες μισές απλά θα συμβιβαστείς με ένα πιο ογκώδες και βαρύτερο καγιάκ από ένα μονοθέσιο.

Αν θα είσαι με παρέα μια φορά στις είκοσι τότε πάρε μονοθέσιο να γουστάρεις (μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα)

Δεν μπορούμε να τα έχουμε κι όλα Wink

Αν πάλι μπορείς να τα έχεις όλα πάρε ένα διπλό κι ένα μονό  Big Grin


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-20-2012

σιγουρα θα παω για διπλο,οι οποιες φοβιες ειχα για το διπλο εφυγαν,τορα σε ενα απο τα δυο θα καταληξω,ισως στο rtm επειδη εχει τεσσερις θεσεις,αν εχουν διαφορα στην ποιοτητα ή στην πλευση δεν ξερω,αν γνωριζεις ή καποιος αλλος ας μου πει.ευχαριστω πολυ


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - nikolaus - 08-21-2012

Λάβε υπόψιν  και τη διαφορά βάρους μεταξύ των δύο καγιάκ μιας και θα το φορτωνεις συχνά μόνος απ'ότι λες .
Καλές κουπιες όποιο κι αν διαλέξεις.



Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - vitamin sea - 08-21-2012

Εγώ φίλε Άκι έχω 3 παιδιά τα οποία αγαπάνε πολύ το καγιάκ. Στο δικό μου σκάφος χωράνε 2 και εγώ. Σπάνια όμως θα έρθουν για καγιάκ μαζί μου..απλά όταν πάμε για μπάνιο πέρνουν το καγιάκ και κάνουν μικρές βόλτες μόνες τους. Πιστεύω ότι ένα τόσο μεγάλο και βαρύ σκάφος όπως το OCEAN QUATRO σύντομα θα το βαρεθείς. Μπορεί το σκάφος να πηγαίνει και με ένα κοπηλάτη αλλά σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να φορτώσεις και να ξεφορτώσεις μόνος σου...Γιά την ποιότητα κατασκευής των RTM μπορώ να σου πώ ότι είναι από τις καλύτερες. Τα σκάφη είναι σκυλιά δεν καταλαβαίνουν τίποτα!! Και από πλεύση, ακριβώς ότι χρειάζεται κάποιος που αρχίζει το άθλημα. Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιλογή.


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-21-2012

Και εγω δυο παιδακια εχω και θελω απο μικρουλια που ειναι να τα οδηγησω σε ενα αθλητικο πνευμα,θελω να εχουν εικονες απο αθλητικες δραστηριοτητες,δεν πολυ θελω να αποχαυνωνονται στην τηλεοραση και αργοτερα στον η/υ.Η διαφορα τον δυο ειναι περιπου 6 κιλα,περα απο το βαρος στην μεταφορα,απο τι καταλαβα στην πλευση απο ενα ατομο θα ειναι ποιο δισκινητο και αργο?οποτε καλυτερα να προτιμησω ενα απο τα αλλα δυο?


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - vitamin sea - 08-21-2012

Δες τα 6 κιλά σαν αναλογία βάρους...Το Ocean Duo είναι 29 κιλά και εγώ 80 , όμως δυσκολεύομαι να το σηκώσω όρθιο απλά λόγο όκγου και κατανομής του βάρους. Τα άλλα δυο σκάφη δεν τα γνωρίζω για να μπορώ να εκφράσω γνώμη... :Smile Λάβε υπ΄'όψιν και άλλους παράγοντες..πχ κόστος, εξωπλισμό, αξεσουάρ κλπ....Τό έχω ξαναπεί και το ξαναλέω...το καγιάκ είναι σαν την γυναίκα....ότι γουστάρεις εσύ.... Wink


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - nikolaus - 08-21-2012

Συγκριτικά τα βάρη και οι διαστάσεις από τα καγιάκ  που σε ενδιαφέρουν


Malibu two            26,3 Kg              L 370 cm      W 86,4 cm
Malibu two XL        27,7 Kg              L  410 cm    W  86,4 cm


RTM ocean duo          29 Kg                  L 370 cm      W  88 cm
RTm ocean Quattro    33 Kg                  L 412 cm      W  90 cm

Έχε κατά νου ότι δεν είναι τόσο το απόλυτο βάρος που θα σε δυσκολεύει κατά τη φόρτωση-εκφόρτωση αλλά το βάρος σε συνδυασμό με τον όγκο του σκάφους .

Εγώ προτίμησα το malibu two γι αυτό το λόγο ,κι ευτυχώς δεν αντιμετοπίζω προβλημα στο φόρτωνε ξεφόρτωνε καθότι δεν είμαι και κανένας μεγαλόσωμος (1,70 - 69 κιλά), και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.



Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - kayak - 08-21-2012

Τα σιτ ον τοπ μπορουν να μπούνε παραπανω απο 1 ατομο σε μικρες απο στασεις.Εγω εχω το seastar x και πηγα περιπου 1 χιλιομετρο με δυο ατομα περιπου 130 κιλα με μπουκαδουρα περιπου 4-5 μποφορ και κοντρα τον αερα και το κυμα (ειχε κυματα σε μικρη αποσταση) και εκανα την διαδρομη κανα 15.ολα οκ ηταν.επισης το δοκιμασα και με 120 κιλα 2 ατομα και αγκυρακι 2,5 κιλων σε 5+-6 μποφορ και εκτος απο το οτι γιναμε λουτσα απο το κυμα κατα τα αλλα μια χαρα.το bic tabaco πιστευω πως ειναι λιγο ακριβο για εμενα αλλα δεν το εχω δοκιμασει.σου προτεινω να παρεις ενα καγιακ γυρο στα 20-23 κιλα για να το φορτωνεις ευκολα.Αυτα τα κιλα τα κουβαλανε ανετα δυο ατομα (ενηλικες) ή λιγο πιο ζορι ενα παιδι και ενας ενηλικας.....