The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? (/showthread.php?tid=212)

Pages: 1 2 3


κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-11-2012

Ειμαι και εγω καινουργιος στην παρεα σας,οποτε καλο σας βρηκα,το κανο θα το χρησιμοποιω με ολη την οικογενεια αλλα και μονος,θα το χρησιμοποιω απο την ανοιξη μεχρι και το φθινοπωρο(ταξειδια δεν θα κανω ακομα,θα το χρησιμοποιω κυριος κοντα στης παραλιες τις αττικης στα μικρα νησακια απο βαρκιζα-καβουρι-σουνιο εκει γυρω) .Διαβασα εδω για καποια κανο που ειναι τοσο καλα με δυο ατομο οσο και με ενα π.χ (καλα στην πλευση σχετικα γρηγορα και ανετα).για το συγκεκριμενο ποια ειναι η γνωμη σας?
Με ενα ατομο θα πηγαινει καλα-ανετα ή θα κουραζει, θα ειναι καλο στην πλευση?
το εχει δοκιμασει κανεις?


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - nikolaus - 08-11-2012

Όλα σχεδόν τα  διθέσια sit on top καγιάκ σου δίνουν τη δυνατότητα να τα κωπηλατήσεις και μόνος,αλλά μην περιμένεις να έχει ιδιαίτερα γρήγορη πλεύση σε αυτή τη περίπτωση καθώς είναι σχεδιασμένα να απόδίδουν με δύο κωπηλάτες.
Όσον αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο , δεν είναι από τα  κορυφαία της κατηγορίας όσον αφορά ταχύτητα  και χαρακτηριστικά πλέυσης ,θα το χαρακτήριζα μέτριο ,σίγουρα  όχι  απαράδεκτο όπως μερικά άλλα σχιστομάτικης κατασκευής που κυκλοφορούν .
Θα το βρεις λιγάκι κουραστικό όταν το κωπηλατείς μόνος καθότι βαρύ για το μήκος του και με όχι κάτι ιδιαίτερο από πλευράς σχεδιαστικής γραμμής στη γάστρα του.


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-11-2012

θα μπορουσες  να μου πρωτεινεις κατι που να το θεωρεις καλυτερο στην πλευση και πιο γρηγορο απο αυτο και να εχει θεση για τα πιτσιρικια,δηλ.2 μεγαλη +το τα μκρα(αυτο στο κεντρο εχει μια μακροστενοι θεση),τις μισες φορες θα ειμαι μονος και τις υπολοιπες με παρεα και τα παιδια,γι΄αυτο θελω να μπορω να το ευχαριστιεμαι και μονος μου,(ισως να ζηταω πολλα,αλλα δεν μπορω να παρω δυο ενα μονο και ενα διπλο),οποια πληροφορια θα με βοηθησει.ευχαριστω


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - dan - 08-12-2012


Γειά σου φίλε.
Διαφωνώ ότι όλα τα διπλά έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν μόνο απο έναν (εκτός αν το πάς... σούζα !!)

Ρίξε μια ματιά εδώ  :http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,196.0.html



Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-12-2012

το θεμα του βαγγου το ειχα διαβασει,μηπως κατα τυχη εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο?τα κιλα απο τι ειδα και σε αλλα με μηκος περιπου τα 4μετρα ειναι γυρο στα 30κιλα,τορα οσο αφορα για τα διπλα κανο παραμενει η ερωτηση,θα ειναι πιο δυσκολα στην πλευση και σημαντικα πιο αργα στην ταχυτητα απο ενα ατομο,αποτι στο μονο κανο?και οτι αλλο θελετε να μου γραψτε που θα βοηθησει να τα ξεδιαλυνω λιγο μεσα στο μυαλο μου


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - giorgos ormanoglou - 08-12-2012

http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,101.msg620.html#msg620


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-12-2012

ειχες γραψει:
"Πολλά διπλά διαθέτουν την υποδομή για τοποθέτηση ενός καθίσματος σε ζυγισμένη κεντρική θέση,  αυτό όμως δε σημαίνει πως μετατρέπονται πλήρως σε μονά."
μπορεις να μου προτεινεις καποια διπλα που να τα θεωρεις αξιοπιστα και αξιοπλοα και με ενα ατομο?και απο τι καταλαβα μαλλον να ξεχασω το tobago?δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη?
μπορειτε να μου πειτε πια η διαφορα αναμεσα στο
tobago και στο Ocean kayak malibu xl
για να καταλαβω περιπου τις διαφορες του ενος κανο απο το αλλο.ευχαριστω


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - giorgos ormanoglou - 08-12-2012

Φίλε akis,  θα βρεις άλλο ένα σχόλιο πιο κάτω στο ίδιο θέμα,  στη 2η σελίδα,  για τα ερωτήματα που σε απασχολούν. 
Αν τo διαβάσεις θα καταλάβεις ότι δεν έχει σημασία το μοντέλο.



Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - akis - 08-12-2012

Γιωργο καταρχην να σε ευχαριστησω που ασχολησε με το θεμα μου,
το κειμενο το εχω διαβασει ολο,αλλα οπως εγραψες: "Πολλά διπλά διαθέτουν την υποδομή για τοποθέτηση ενός καθίσματος σε ζυγισμένη κεντρική θέση",επειδη εγω δεν γνωριζω και δεν μου ειναι ευκολο να διακρινω τις διαφορες τους και στο νετ οσο και να το εψαξα ακρι δεν βρηκα,γι΄αυτο και σας ζηταω την γνωμη σας με βαση και την εμπειρια σας και αν μπορειτε να μου επισημανετε καποιες διαφορες.


Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας? - giorgos ormanoglou - 08-12-2012

«Υποδομή» σημαίνει το καλούπι του καταστρώματος,  δεν σημαίνει και την προδιαγραφή.
Κανένας κατασκευαστής δεν προτείνει σκάφη για ένα ή  -εναλλακτικά-  δύο  άτομα και η μεσαία θέση προορίζεται στην πραγματικότητα για κάποιο παιδί.  Με τη λογική ότι το βάρος ενός παιδιού δεν προσθαφαιρεί σε εκείνο των γονέων περισσότερο από 20%,  που είναι μέσα στα παραδεκτά πλαίσια.  Με ένα αντί για δύο άτομα όμως  -όπως και με το αντίστροφο-  αρχίζουν να εμφανίζονται τα προβλήματα που διάβασες στα σχόλια.
Από εκεί και πέρα,  εγώ δεν ασχολούμαι με μάρκες και μοντέλα,  δεν είμαι επαγγελματίας στο αντικείμενο και ξέρω μόνο τα 3 – 4 σκάφη που έχω κωπηλατήσει.
Γιατί όμως ρωτάς εμάς στο φόρουμ,  που όλοι είμαστε ερασιτέχνες,  και δεν απευθύνεσαι στα εξειδικευμένα καταστήματα,  όπου υπάρχει και η γνώση και το μεράκι και ο επαγγελματισμός.
Παιδιά,  θέλω πολύ να σας βοηθάω,  αλλά το άστατο τσιμπολόγημα πληροφορίας στο διαδίκτυο δεν ξεμπερδεύει ποτέ τα κουβάρια…