The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Επιλογή αντίσκηνου - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Κατασκήνωση (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Thread: Επιλογή αντίσκηνου (/showthread.php?tid=2)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - giorgos ormanoglou - 08-02-2012

Καλοβλέπω την προοπτική μιας σκηνής 1+1 ατόμων για κάθε χρήση,  από το καγιάκ  (που δεν έχω)  μέχρι πρόσθετο υπνοδωμάτιο στο εξοχικό (ώσπου να το πουλήσω κι αυτό).
Μου αρέσουν όμως τα αντικείμενα με μακροζωία,  που συλλέγουν αναμνήσεις,  και προδιαγραφές ικανές να ανταποκρίνονται επάξια σε κάθε αιφνίδια τρέλα,  της δικής μου αφεντιάς ή εκείνης του φυσικού περιβάλλοντος…
Θα μου ήτανε χρήσιμη,  όχι γενική συζήτηση για μάρκες ή μοντέλα,  αλλά συγκεκριμένο προϊόν που θα μπορούσα να αποκτήσω άμεσα από την αγορά της Αθήνας,  ενδεχομένως μία επίκαιρη προσφορά που έχετε υπ’  όψη σας.
Προϋπολογισμός  100 - 150 ευρώ.
Ευχαριστώ…!



Απ: Επιλογή αντίσκηνου - pantelis - 08-02-2012

Εχω την ιδια, http://www.on-holidays.gr/full_product.php?prod_id=91145-P ειναι επωνυμη,πολυ ελαφρια, κ αδιαβροχη.Βασικο οτι ειναι μικρου ογκου,που σημαινει αντοχη στον αερα,οπως επισης ειναι σε προσφορα!!!


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - pantelis - 08-02-2012

Επισης πολυ ευκολη κ γρηγορη με ενα τοιχωμα, αλλα πολυ τιμια για τα χρηματα της ειναι αυτηhttp://www.on-holidays.gr/full_product.php?prod_id=99031, παρα πολυ ελαφρια κ πολυ μικρη σε ογκο


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - giorgos ormanoglou - 08-03-2012

Ευχαριστώ όσους αποκρίνονται,  αλλά για να μην τους κουράζω άσκοπα να σας πω ότι δεν κάνω ηλεκτρονικές αγορές. 
Η πληροφορία που ζητάω είναι ένα μικρό,  νοικοκυρεμένο,  μαγαζάκι που να εμπορεύεται αξιόπιστα προϊόντα και να έχει καλές τιμές ή  -επικαίρως- μεγάλες εκπτώσεις.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - pantelis - 08-03-2012

Μαγαζακι μικρο ειναι αυτο που σου εστειλα,στο Πειραια,απλα εχουν κ ιστιοσελιδα.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - giorgos ormanoglou - 08-11-2012

(08-02-2012, 07:00 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Καλοβλέπω την προοπτική μιας σκηνής 1+1 ατόμων για κάθε χρήση,  από το καγιάκ  (που δεν έχω)  μέχρι πρόσθετο υπνοδωμάτιο στο εξοχικό (ώσπου να το πουλήσω κι αυτό).
Μου αρέσουν όμως τα αντικείμενα με μακροζωία,  που συλλέγουν αναμνήσεις,  και προδιαγραφές ικανές να ανταποκρίνονται επάξια σε κάθε αιφνίδια τρέλα,  της δικής μου αφεντιάς ή εκείνης του φυσικού περιβάλλοντος…
Θα μου ήτανε χρήσιμη,  όχι γενική συζήτηση για μάρκες ή μοντέλα,  αλλά συγκεκριμένο προϊόν που θα μπορούσα να αποκτήσω άμεσα από την αγορά της Αθήνας,  ενδεχομένως μία επίκαιρη προσφορά που έχετε υπ’  όψη σας.
Προϋπολογισμός  100 - 150 ευρώ.
Ευχαριστώ…!
Αγόρασα σήμερα αυτό το μοντέλο σκηνής,  που ειλικρινά με γοήτεψε για την ποιότητα της κατασκευής του,  και αφού προηγουμένως συζήτησα εξαντλητικά με τον πολύ καλά καταρτισμένο πωλητή για τις δυνατότητές να αντέχει εγκατάσταση σε παραλίες με άμμο ή βότσαλο και πιθανή καταιγίδα.
2012 Lite Collection Ferrino Lightent 2 FR Model
Επιστρέφοντας σπίτι όμως διαπίστωσα με κατάπληξη,  ότι πρόκειται για μοντέλο που δεν στηρίζεται καν όρθιο μόνο του στις μπανέλες του αλλά η δομή του εξαρτάται απόλυτα από το τέντωμα και τη συγκράτηση που πετυχαίνουν περιφερειακά τα πασαλάκια στο έδαφος.
Το έδαφος όμως δεν το παρέχει ο κατασκευαστής,  δεν είναι στη συσκευασία,  και με αναγκάζει να σκεφτώ ότι η καλή ποιότητα του προϊόντος δεν μπορεί να προσφέρει απολύτως τίποτα,  αν δεν συγκεντρώνει τις χρειαζούμενες προϋποθέσεις και το τερέν.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τους φίλους με πείρα και γνώση στην κατασκήνωση αν είμαι εγώ αδικαιολόγητα επιφυλακτικός και οι ανησυχίες μου θα σκορπίσουν με την πρώτη δοκιμή,  ή έχω πέσει θύμα ασύστολης εξαπάτησης,  όπως μυρίζομαι…



Απ: Επιλογή αντίσκηνου - pantelis - 08-12-2012

Για τις σκηνες υπαρχουν κατηγοριες,οι βασικες ειναι, οι geodesic, οι tunel , οι pop up. Λοιπον οι pop up ειναι αυτες που τις πετας ανοιγουν μονες, ειναι συνηθως μονο υφασμα κ δεν ειναι για σοβαρη χρηση.Αυτες που περιγραφεις μαλλον Γιωργο ειναι οι geodesic, λοιπον επειδη εχω ασχοληθει αρκετα γενικοτερα με την επιβιωση στην υπαιθρο, θα σου πω την αποψη μου.Τα αρνητικα τους ειναι οτι ειναι παντα πιο βαρυτερες κατα πολυ απο μια καλη τυπου tunel,οπως αυτη που αγορασες.Αν κοιταξεις η αν εστω γκουγκλισης δε θα δεις καμια σκηνη για trekking να ειναι geodesic, ειναι σπανιο.Οπως κ στο χωρο του ποδηλατου.Επισης ο ογκος τους ειναι πολυ μεγαλυτερος, θα ελεγα ο διπλασιος,οσο αφορα τη μεταφορα της θελω να σου πω.Μια καλη  γεωδαιτική σκηνή, προφανως ετσι μεταφραζεται στην γλωσσα μας,θα σου εχει τουλαχιστον 3 εως κ 5 μπανελες πολλες φορες,πραγμα που για να τις ανοιξεις κ να τις περασεις θα χρειαστεις παρα πολυ ωρα.Ανετα μπορεις να το τσεκαρεις στο ιντερνετ.Κ μιλαμε παντα για μια εξισου καλη γεωδαιτικη εφαμιλη με μια τουνελ σκηνη.Αν επισης κοιταξεις το βαθμο αδιαβροχοποιησης που εχει η δικη σου η μια αλλη καλη τουνελ σκηνη, κ πας να βρεις τα ιδια χαρακτηριστηκα σε μια γαιδαιτικη θα δεις οτι εχει τα διπλασια ευρω,γιατι ειναι πιο ακριβες.Οσο αφορα το εδαφος τωρα,γιατι αυτο σε εχει χαλασει μαλλον,κ γαιωδαιτικη να παρεις δε γινεται να μην την καρφωσεις στο εδαφος κατα την χρηση της.Οι λογοι ειναι οτι δεν θα τεντωσει κ σε περιπτωσει αερα θα σου σπασει μπανελα κ θα διπλωνει, κ σε περιπτωση βροχης μαλλον θα πρεπει να βαλεις το καγιακ μεσα! Επανερχομαι κ ελπιζω να μη κουραζω...


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - giorgos ormanoglou - 08-12-2012

Παντελή ευχαριστώ για την απάντηση,  όσα μου έγραψες είναι πολύ χρήσιμα και μακάρι μέχρι τη Δευτέρα,  που θα πρέπει να αποφασίσω αν θα την επιστρέψω,  να βρεις  χρόνο να μου ξεκαθαρίσεις περισσότερα. 
Δεν έχω καμία πείρα από σύγχρονες σκηνές και δεν είχα το ερέθισμα να αποκτήσω.  Ο λόγος είναι ότι διατηρώ στην κατοχή μου και χρησιμοποιούσα παλιότερα ένα γνήσιο αντίσκηνο του αμερικάνικου στρατού,  κατασκευής 1960 και πίσω,  ασήκωτο σε βάρος αλλά σωστό πυρηνικό καταφύγιο !  Βρίσκω φυσιολογικό λοιπόν,  να  επηρεάζομαι ασυναίσθητα από την άνιση σύγκριση και  οτιδήποτε σημερινό να μου φέρνει ανασφάλεια.
Αλλά τότε ήμουνα ακόμα γέρος και κυκλοφορούσα με αυτοκίνητο,  τώρα που είμαι νέος ονειρεύομαι καγιάκ η και μπάικ κάμπινγκ.
Θα στρωθώ να διαβάσω για σκηνές γεωδαιτικού τύπου ή γαλαρίας,  αλλά αν μπορείς βοήθησέ με να επιταχύνω τη γνώση.  Αυτή που αγόρασα είναι κορυφαίας ποιότητας  -καμία επιφύλαξη-  και αυτό κατά κάποιο τρόπο με καθησυχάζει.
Ο προβληματισμός είναι αλλού.  Ο σκελετός της είναι δύο ελαστικές αλουμινένιες αψίδες που ορθώνονται εγκάρσια,  μία στο κεφάλι και μία δεύτερη στα πόδια,  και δεν συνεργάζονται μεταξύ τους,  δεν αλληλοστηρίζονται.  Το πετυχημένο στήσιμο λοιπόν βασίζεται ολοκληρωτικά στην ισχυρή αντιστήριξη των τεσσάρων άκρων στο έδαφος,  που τεντώνει και μορφοποιεί την ενδιάμεση γαλαρία.  Αν η αντιστήριξη χαλαρώσει η σκηνή θα καταρρεύσει κυριολεκτικά σαν σεντόνι.
Και καταλαβαίνω ότι στο βουνό,  όπου ο χώρος γύρω παρέχεται άφθονος και το το πεδίο ποικίλει,  ο κατασκηνωτής θα έχει πάντα ευχέρεια επιλογής της τοποθεσίας  και αναζήτησης μιας περιοχής με κατάλληλο εδαφικό υπόστρωμα.  Αν μάλιστα ενισχύσει την αντιστήριξη δένοντας τις  κορυφές των αψίδων στις ρίζες δύο γειτονικών δέντρων ή θάμνων,  η δομή θα γίνει αληθινά πανίσχυρη,  ανώτερη οποιασδήποτε άλλης.  Σε αυτή τη δυνατότητα οφείλεται -νομίζω- η επιτυχία του συγκεκριμένου σχεδίου.
Στην ακτή όμως  -από την οποία δεν επιτρέπεται να απομακρυνθώ γιατί θα πρέπει να επιτηρώ και το σκάφος-  το έδαφος είναι πάντα ψαθυρό,  η βλάστηση ανύπαρκτη και οι αέρηδες λυσσομανούν αχαλίνωτοι,  δίχως ανεμοφράκτες.  Θα μπορεί να σταθεροποιηθεί αποτελεσματικά στο βότσαλο και την άμμο,  ή θα μου γίνεται χαρταετός και θα τη γυρεύω πίσω από το λόφο;
Πολύ ενδιαφέρον θα μου ήταν να μάθω αν έχουν επινοηθεί πατέντες για να ενισχύεται η στήριξη στις τύπου τούνελ,  αν π.χ.  έχεις διαθέσιμες δύο κοτρώνες των 10 - 20 κιλών μπορείς κάλλιστα να τους αναθέσεις τον ρόλο των ριζών που περιέγραψα παραπάνω.
Αναγνωρίζω,  ότι ένα ανεκτίμητο προσόν είναι πάντοτε η απλότητα,  όσο λιγότερα τζάρτζαλα τόσο καλλίτερα.
Οι γεωδαιτικές,  από την άλλη,  δείχνουν αυτοφερόμενες και το πασσάλωμα να έχει συμπληρωματικό χαρακτήρα.  Τις βλέπω βέβαια στις εκθέσεις αλλά δεν τις έχω περιεργαστεί περισσότερο.  Λύνουν αυτά τα ζητήματα ή θα εμφανίσουν άλλα που η απειρία μου δυσκολεύεται να προβλέψει;
Από την ανάλυσή σου κατάλαβα ότι μπάζουν ευκολότερα βρόχινο νερό,  ενώ οι μπανέλες είναι,  λόγω πολυπλοκότητας,  πιο ευάλωτες – είναι αλήθεια; 
Αν στην καταιγίδα είμαι καταδικασμένος έτσι κι αλλιώς να κακοπεράσω ας κρατήσω αυτή που πήρα να τελειώνω...

Υ.Γ.  Η όλη συζήτηση μου ξαναφέρνει στο μυαλό την αμίμητη ατάκα του καραγιόζη,  για την παράγκα του...  "...όταν  βρέχει..., βγαίνουμε έξω για να μη βραχούμε..."!


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - giorgos ormanoglou - 08-12-2012

Για να προλάβω όσους τυχόν με διαβάσουν και πάρουν ιδέες,  η πατέντα που περιέγραψα πιο πάνω για την αντιστήριξη των αψίδων σε ακλόνητα σημεία του εδάφους είναι μεν εφικτή στο συγκεκριμένο μοντέλο,  όχι όμως χωρίς προβλήματα.
Προϋποθέτει χειρουργικές επεμβάσεις και στα δύο καλύμματα,  και ανεπίστροφη παραποίηση των προδιαγραφών. 
Πρώτον,  επιβάλλεται να αφαιρεθεί τμήμα του θύλακα πλάτους τουλάχιστον 2 cm  -με ριψοκίνδυνη αποδυνάμωση της αντοχής του-  για να αποκαλυφθεί το κορυφαίο σημείο,  ο κολοφώνας,  της αψίδας.
Δεύτερον,  χρειάζεται  να τρυπηθεί και να αχρηστευθεί λειτουργικά η κουνουπιέρα που φράζει τα στεγασμένα φινιστρίνια του εξωτερικού καλύμματος,  που πάντως δεν έχει καθοριστικό ρόλο.
Τρίτον,  να σταθεροποιηθεί πάνω στο μεταλλικό στέλεχος η πρόσδεση του σχοινιού της αντιστήριξης έτσι που να μην κινδυνεύει να γλιστρήσει και να στρεβλώσει την ευθυγράμμιση.
Τέταρτον να επιτευχθεί το τέλειο κεντράρισμα και η απόλυτη ευθυγράμμιση της πρόσθετης εγκατάστασης,  αλλιώς το εγχείρημα θα αποτύχει παταγωδώς.
Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για παρακινδυνευμένη πατέντα που δεν υπόσχεται επιτυχία και ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις προθέσεις του σχεδιαστή.



Απ: Επιλογή αντίσκηνου - dan - 08-12-2012

Καλύτερα να την επιστρέψεις Γιώργο και να πάρεις μια τύπου ιγκλού
με δυο σταυρωτές μπανέλες και έναν προθάλαμο (για λιγότερο βάρος). Σαν αυτή που προτείνει ο Στέλιος , είναι τέλεια.
Θα έχεις το πλεονέκτημα να μπορείς να την στήσεις χωρίς πασαλάκια  όταν δεν φυσάει -βρέχει ή χωρίς το κάλυμμα όταν κάνει πολύ ζέστη.
Επίσης  , άν για κάποιο λόγο χρειαστεί , μπορείς να την μεταφέρεις στημένη  ή να στήσεις σε σκληρό έδαφος χωρίς πασαλάκια μιας και είναι "αυτοστεκούμενη". 
Χρησιμοποιώ σκηνή με τα παραπάνω χαρακτηριστικά  (μια salewa sarec) εδώ και χρόνια σε ορειβασία
ποδήλατο, μηχανή , ακόμη και σε χιόνια χωρίς πρόβλημα .  Μόνο σε πολύ δυνατό αέρα φτάνει στα όριά της.
Στο καγιάκ πάντως  (και για καλοκαιρινή χρήση) χρησιμοποιώ μια φτηνή με μονό πανί τύπου ιγκλού μιάς και οι απαιτήσεις μου είναι
να μην με τσιμπάνε τα κουνούπια !!