The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments



Sea-kayak.gr Forums
Επιλογή αντίσκηνου - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Κατασκήνωση (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Thread: Επιλογή αντίσκηνου (/showthread.php?tid=2)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


Επιλογή αντίσκηνου - stelios - 12-05-2011

Λόγω της μακροχρόνιας ενασχόλησής μου με σπόρ στο βουνό έχω καταλήξει στο "ιδανικό" αντίσκηνο για καγιάκ.
Με βάρος κάτω από 2,2 κιλά (με 6 ενισχυμένα πασαλάκια), πολύ γρήγορο στήσιμο (περίπου 5 λεπτά), φοβερή αντοχή στον αέρα και αρκετά ευρύχωρο για 2 άτομα το North Face rock 22 αποτελεί μια πολύ καλή λύση.

Αν μπορεί να το αγοράσει κανείς από Αμερική θα του βγει πολύ φθηνά. Σχετικό link εδώ: http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/equipment-tents-filter-category-3-season/rock-22.html

Χωράνε 2 άτομα μέσα άνετα, με όλα τα πράγματα μέσα στο αντίσκηνο (στους 2 προθαλάμους).

Το αντίσκηνο δεν κάνει για χειμερινούς προορισμούς πχ Βόρεια Θάλασσα κτλ γιατί είναι 3 εποχών. Για Ελλάδα είναι τέλειο.

Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι για το συγκεκριμένο αντίσκηνο ευχαρίστως να απαντήσω.



Απ: Επιλογή αντίσκηνου - yiannis - 12-05-2011

Το αντίσκηνο στο χιόνι μου θύμισε στρατό..... :-\


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - Pai Mei - 12-05-2011

Το αντίσκηνο είναι ουσιαστικά το σπίτι μας.

Θεωρώ βασικό τόσο το να συμπτύσσεται όσο γίνεται περισσότερο, καθότι ο χώρος στο σκάφος είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένος, όσο και το να είναι ανθεκτικό στον άνεμο και την παρατεταμένη χρήση.

Εγώ έχω ένα φτηνό των 25ευρώ, για ένα άτομο, ούτε που θυμάμαι τι μάρκα είναι...

Στον αέρα, μέχρι τα 8b που έχει δοκιμαστεί, δεν είχε πρόβλημα. Δυστυχώς, όμως, δεν είναι αλεξίβροχο, πράγμα που διαπιστώθηκε με τον χειρότερο τρόπο σε καταιγίδα που μας έπιασε στην Άνδρο... Η βροχή πέρναγε μέσα από τις ραφές, με αποτέλεσμα σε λίγα μόλις λεπτά, να έχει δημιουργηθεί μια μικρή λίμνη μέσα στη σκηνή. Είχα και το ρημάδι το iPhone εκτός θήκης και πήγε για πέταμα.

Οπότε, οπωσδήποτε το επόμενο αντίσκηνό μου θα είναι και αλεξίβροχο... Ειδικά από τη στιγμή που ταξιδεύουμε όλον τον χρόνο, η πιθανότητα βροχής κάθε άλλο παρά μικρή είναι, ενώ το αίσθημα του να σε ψεκάζουν με λάστιχο την ώρα που προσπαθείς να κοιμηθείς, κάθε άλλο παρά ευχάριστο.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - Random - 12-05-2011

(12-05-2011, 08:10 AM)stelios link Wrote: Λόγω της μακροχρόνιας ενασχόλησής μου με σπόρ στο βουνό έχω καταλήξει στο "ιδανικό" αντίσκηνο για καγιάκ.
Με βάρος κάτω από 2,2 κιλά (με 6 ενισχυμένα πασαλάκια), πολύ γρήγορο στήσιμο (περίπου 5 λεπτά), φοβερή αντοχή στον αέρα και αρκετά ευρύχωρο για 2 άτομα το North Face rock 22 αποτελεί μια πολύ καλή λύση.

Αν μπορεί να το αγοράσει κανείς από Αμερική θα του βγει πολύ φθηνά. Σχετικό link εδώ: http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/equipment-tents-filter-category-3-season/rock-22.html

Χωράνε 2 άτομα μέσα άνετα, με όλα τα πράγματα μέσα στο αντίσκηνο (στους 2 προθαλάμους).

Το αντίσκηνο δεν κάνει για χειμερινούς προορισμούς πχ Βόρεια Θάλασσα κτλ γιατί είναι 3 εποχών. Για Ελλάδα είναι τέλειο.

Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι για το συγκεκριμένο αντίσκηνο ευχαρίστως να απαντήσω.

Στελιο το αντισκηνο σου ειναι καταπληκτικο, ειδικα πολλοι Αμερικανοι καγιακερ το χρησιμοποιουν και το βασικο για εμενα ειναι το αντισκηνο να ειναι 2 ατομων γιατι λοφω υψους δυσκολα την παλευω στα μικροτερα..Και εγω εχω παρει ενα φθηνο περιπου 40 ευρω το οποιο δεν ξερω αν ειναι φουλ αδιαβροχο,,,μαλλον θα παω για το νορθ ειναι οντως πολυ καλο, να υπολογιζω περιπου λιγο κατω απο 200 ευρω δλδ?


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - stelios - 12-06-2011

Στην Ελλάδα το έχουν πιο ακριβό. Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει περίπτωση να σου βρω κάποιο μεταχειρισμένο από φίλο σε άριστη κατάσταση. Αν δεν κάνω λάθος το πουλούσε πριν λίγο καιρό που είχαμε μιλήσει γιατί ήθελε ένα 4 εποχών.
Αν σε ενδιαφέρει πες μου να τον ρωτήσω αν το έχει ακόμη. Είναι ίδιο με το δικό μου, το είχαμε πάρει μαζί. Είναι φανταστικό αντίσκηνο.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - Random - 12-06-2011

Ευχαριστω Στελιο, ασε λιγο να το ψαξω ακομη και να ρωτησω αν αυτο που εχω ειναι στεγανο και θα σου πω αν ειναι.. Wink


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - stelios - 12-06-2011

Άγγελε αντίσκηνο με 40-50 ευρώ δεν παίζει με τίποτα να είναι αδιάβροχο.
Επίσης μην ξεχνάτε ότι παίζει ρόλο και η διαπνοή γιατί παίζει να γίνεται μούσκεμα μέσα από τους υδρατμούς το χειμώνα.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - panosr72 - 05-29-2012

Γεια σας μαγκες
Εγω εχω ενα αντισκηνο 2 ατομων 220χ220 των 20 έουρος και ειναι αδιαβροχο και με πολυ αερα βουλιαζει και γινεται κουβερτα αλλα την δουλεια την κανει


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - GL - 06-20-2012

Quote:stelios: Με βάρος κάτω από 2,2 κιλά (με 6 ενισχυμένα πασαλάκια), πολύ γρήγορο στήσιμο (περίπου 5 λεπτά), φοβερή αντοχή στον αέρα και αρκετά ευρύχωρο για 2 άτομα το North Face rock 22 αποτελεί μια πολύ καλή λύση.
Την έχεις ζυγίσει; Εγώ λέω ότι κομπλέ στο σάκο της, πάει 2,6 κιλά.


Απ: Επιλογή αντίσκηνου - stelios - 06-21-2012

Δεν θυμάμαι αν την έχω ζυγίσει, πιθανότατα. Έχω όμως αλλάξει τα πασαλάκια με ελαφρύτερα και ανθεκτικότερα και ίσως για αυτό να είναι η διαφορά στο βάρος.