The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ιδιοκατασκευές (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Thread: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley (/showthread.php?tid=16)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - dan - 09-14-2012

(09-12-2012, 02:43 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Καθώς έχω μπει πρακτικά σε τροχιά για την απόκτηση καροτσιού,  είναι ώρα να ρωτήσω του φίλους για κάποια πράγματα που αναρωτιόμουν όλον τον προηγούμενο καιρό,  διαβάζοντας ανέμελος το θέμα...
- Το κοστολόγιο για αυτές τις ιδιοκατασκευές,  σωλήνες, γωνίες, μούφες, κόλλες, ρόδες, ντίζες, ροδέλες, παξιμάδια,  αντικραδασμικά, αφροί πολυουρεθάνης, ιμάντες και ότι άλλο μου διαφεύγει,  δεν είναι τελικά συγκρίσιμο με την αγορά έτοιμου,  η μήπως συνυπολογίζετε και τη χαρά της δημιουργίας ;
- Η δυνατότητα να αποσυναρμολογείται εύκολα και να αποθηκεύεται στο σκάφος δεν είναι κρίσιμη ;  Όταν ξεκινάτε  -φαντάζομαι-  τα αφήνεται στα αυτοκίνητά σας,  αλλά δεν είναι εξίσου χρήσιμα και στους ενδιάμεσους προορισμούς,  να εποπτεύετε τα σκάφη σας από μια απομακρυσμένη σκιά ή  καφετέρια ;
Καταλαβαίνω,  βέβαια,  ότι τα έτοιμα για τα μεγάλα διπλά και βαριά σιτ – ον που χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι είναι ισχυρότερης κατασκευής και ακριβότερα,  ενώ η μεταφορά τους συναρμολογημένα μπορεί να γίνεται άνετα στα ανοιχτά καταστρώματα,  θα ήθελα παρόλαυτα να συλλέξω τις απόψεις σας.

Το κόστος , όπως γράφει και ο φίλος παραπάνω , δεν υπερβαίνει τα 30 €  + χαρά της δημιουργίας.

Το δικό μου λύνεται εύκολα και χωράει στο hatch : 

[Image: P3134115.jpg]




Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - Random - 09-17-2012

[Image: IMG_0172.jpg]

Αυτη ηταν η αρχικη του εκδοση lol τωρα του εδωσα 40 εκ. υψος με μετατροπη σε σιδερά γιατι το σκαφακι μου ειναι πολυ μακρυ και φοβομουν μην ακουμπησει στο εδαφος. Απλα και φθηνα!


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - Random - 09-17-2012

Να και η υπερυψωμενη του εκδοση στον κηπο μου... Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: IMG_1861.jpg]


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - dimkatso - 09-17-2012

Smileκαι βαριά επίσης!!
Κάτι ανάλογο ετοιμάζω και 'γω.


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - Random - 09-17-2012

(09-17-2012, 06:23 PM)dimkatso link Wrote: Smileκαι βαριά επίσης!!
Κάτι ανάλογο ετοιμάζω και 'γω.

File dimkatso εμένα με έχει βολέψει πολύ! Στην παραλία το κλειδώνω με μια κλειδαριά με συνδυασμό για να μην μου το κλέψουν. Αν το φτιάχνεις τώρα θα συνιστούσα να μεγαλώσεις την απόσταση λίγο μεταξύ των τροχών για να μην μπαλαντζάρει αν πέσεις σε μεγάλη λακκούβα. Φθηνά και οικονομικά περπατώ ως την παραλία με μεγάλη άνεση. Big Grin


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - giorgos ormanoglou - 09-17-2012

Αγγελε,  τόσο ύψος δεν το κάνει ασταθές ;  Αν γύρει θα τουμπάρει άσχημα,  και δεν παίρνει και ρόλλ !?
Αγόρασα το έτοιμο και καθάρισα,  το πιο μικρό απ΄ όλα,  που ήταν και το πιο φθηνό.  Διαφορά κόστους,  απ όσα μου λέτε,  όχι πάνω από  0 - 20  ευρώ. 
Είναι πολύ πιο στιβαρό απ'  όσο δείχνει στις εικόνες,  ενώ με δύο δυνατά λάστιχα σταθεροποιείται ικανοποιητικότατα.


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - Random - 09-18-2012

(09-17-2012, 08:44 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Αγγελε,  τόσο ύψος δεν το κάνει ασταθές ;  Αν γύρει θα τουμπάρει άσχημα,  και δεν παίρνει και ρόλλ !?
Αγόρασα το έτοιμο και καθάρισα,  το πιο μικρό απ΄ όλα,  που ήταν και το πιο φθηνό.  Διαφορά κόστους,  απ όσα μου λέτε,  όχι πάνω από  0 - 20  ευρώ. 
Είναι πολύ πιο στιβαρό απ'  όσο δείχνει στις εικόνες,  ενώ με δύο δυνατά λάστιχα σταθεροποιείται ικανοποιητικότατα.

Γιωργο ειναι λιγο ασταθες αλλα αν περνω απο ανωμαλη επιφανεια απλα αγκαλιαζω ολη την πλωρη του καγιακ και τις περνω με ανεση για ασφαλεια. Εχω γλυτωσει με το υψος το να σκυβω οταν το σερνω. Τωρα ολο το βαρος των πραγματων που κουβαλω ειναι μεσα στο σκαφος και κατ επεκταση μεταφερεται στο καροτσακι. Το να το σερνω ετσι με αυτο το υψος ειναι σαν να ελκω ενα πουπουλο, δν νοιωθω καθολου βαρος και προπαντων δν καμπουριαζω καθολου!


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - antonis123 - 09-19-2012

Γιώργο πές μας ποιό πήρες,
ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε!


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - giorgos ormanoglou - 09-19-2012

(09-19-2012, 06:57 PM)antonis123 link Wrote: Γιώργο πές μας ποιό πήρες,
ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε!
Από αυτά που έχει ο Σταύρος,  σε διάφορα μεγέθη.  Το ψηλάφισα,  το ενέκρινα,  το πλήρωσα,  το πήρα κι έφυγα.  Που να σας βρω φωτογραφία τώρα,  εγώ δεν συμπαθώ τις διαδικτυακές αγορές,  τις θεωρώ τεράστια παγίδα.  Σύντομα θα καταφέρουν να κλείσουν όλα τα μαγαζιά και μετά θα μας πουλάνε με μονοπωλιακούς όρους - στο επίπεδό τους πανεύκολα θα γίνονται τραστ,  οι νόμοι της αγοράς θα πάψουν να λειτουργούν.
Είναι η δόλια επίθεση των γιγάντιων σουπερμάρκετ της δεκαετίας του 90,  υψωμένη στο τετράγωνο...!


Απ: Καροτσάκια μεταφοράς,trolley - vitamin sea - 09-21-2012

Aντιθέτως Γιώργο σε μας τους αποκλεισμένους απο την θάλασσα Έλληνες το ίντερνετ προσφέρει μια διέξοδο από τα μονοπώλεια. Άντε τώρα εμείς να γυρεύουμε καροτσάκια στο Ηράκλειο.....και να βρείς κανένα φαντάσου πόσο θα το πληρώσεις.....