The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ταξίδια (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Thread: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια (/showthread.php?tid=120)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - GiorgosK - 07-11-2012

Χαίρομαι που κατανοεί τις ανησυχίες μου ένας τόσο έμπειρος sea-kayaker όπως ο Pai Mei. Έχω αντιμετωπίσει 2 φορές σοβαρό παρόμοιο πρόβλημα:
Τη μία φορά στο διάπλου Σάμου-Ιακρίας, όταν ταξιδεύοντας με 5-6 μποφόρ και μεγάλο κυματισμό βλέπω να κατεβαίνει από βόρεια μία θαλαμηγός. Δεν μπορούσα να καταλάβω ούτε ποια είναι η πορεία της ούτε πόσο μακριά από αυτή βρίσκομαι εγώ. Όταν σε πλησιάζει νομίζεις ότι θα πέσει πάνω σου και ας βρίσκεται 1 μίλι μακριά. Είναι τρομερό το συναίσθημα. Ευτυχώς έχω πάντα μαζί μου καπνογόνο το οποίο και άναψα. Με είδαν και άλλαξαν πορεία, ευτυχώς έγκαιρα.

Τη δεύτερη φορά στο Μαλιακό, στη Βασιλίνα στη οποία θα πάμε το Σάββατο και σε απόσταση όχι παραπάνω από 70-80μ από την ακτή βλέπω από μακριά να έρχεται ένα γιωτ. Υπέθεσα ότι θα περάσει πιο ανοικτά αλλά όσο πλησίαζε με ταχύτητα είχε πορεία σύγκρουσης. Κωπηλατώ γρήγορα προς τα έξω αλλά αυτό συνεχίζει να έχει πορεία σύγκρουσης. Φτάνω 20 μέτρα από την ακτή, περνάει σε απόσταση όχι μεγαλύτερη από 10μ και τι βλέπω, δεν υπήρχε κανείς στο πηδάλιο και ένας τύπος έκανε δουλειές σκυμμένος στο πίσω μέρος της γέφυρας.

Νομίζω ότι για να αυξηθεί η ασφάλεια σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να έχεις ένα η περισσότερα από:
α) Τηλεσκοπική σημαία η πανί που μπορεί να ανοίξει εύκολα β) Καπνογόνο κόκκινο ή πορτοκαλί γ) ανακλαστήρα ρανταρ

Τα δύο πρώτα τα έχω πάντα μαζί μου (πανί WindPaddle και καπνογόνο)


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - Random - 07-11-2012

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - Pai Mei - 07-11-2012

Το τελευταίο upd της λίστας συμμετεχόντων είναι αυτό:

1.Random
2. Beck
3.Pai Mei
4. Iωνας Κωνσταντινου
5.GiorgosK
6.Davelis
7.hakem
8. Stelios
9. giorgos ark

Τώρα συνειδητοποίησα ότι απουσιάζει ο giorgos ormanoglou από την παρέα... Γιώργο, είναι δυνατόν;;; 8)

YΓ. Στέλιο, όποτε μπορέσεις μετακίνησε αν θες τα τελευταία μας ποστ με τον ΓιώργοΚ, στα ναυσιπλοϊκά, να τα έχουμε μαζεμένα. Smile




Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - giorgos ark - 07-12-2012

οπως εχω προαναφερει το καγιακ μου ειναι tandem, και επειδη ο φιλος που θα με συνοδευε αποφασισε να μην ερθει, εμεινα με το κουπι στο χερι...οποτε δεν θα μπορεσω να σας ακολουθησω. δεν πειραζει ευκαιριες θα υπαρξουν και αλλες. καλα να περασετε και να προσεχετε

και να ξερατε ποσο πολυ προσπαθησα να τα κανονισω ολα ετσι ωστε να μπορω να εχω το σκ ελευθερο και ποσο πολυ ηθελα να ερθω


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - stelios - 07-12-2012

Pai mei, μόνο όλο το thread μετακινείτε, το post δεν γίνεται οπότε κάντε τον κόπο να φτιάξετε ένα νέο με copy-paste το περιεχόμενο που είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για όλους.


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - ΓουΤσου - 07-12-2012

Επειδή ενδιαφερόμαστε σοβαρά να έρθουμε (Αλέξης + Γιάννης με tandem) θα θέλαμε κάποιες διευκρινίσεις από τους διοργανωτές της βόλτας. Κάποιες ερωτήσεις των οποίων οι απαντήσεις θα μας κάλυπταν έχουν ήδη γίνει αλλά δεν είδα κάποια σαφή απάντηση για αυτό και επανέρχομαι.

(07-10-2012, 01:57 AM)hakem Chalkidiki link Wrote: ΕΠίσης, άλλα ερωτήματα είναι:
- για φαγητό θα πάρουμε προμήθειες για να ψήνουμε τα βραδάκια και τα σχετικά για πρωινό και μικρογευματα την ημέρα ή θα τρώμε σε ταβέρνες, κλπ;
- στις περιοχές της εύοιας που θα κινηθούμε έχει μέρη για προμήθειες ή θα πρέπει να παρουμε τα πάντα από την αρχή;
- το καταμεσήμερο θα βρίσκουμε καλή σκιά για να μην λιώσουμε και για ξεκούραση ή να πάρω και την τέντα μαζί; (φαντάζομαι ότι θα κωπηλατούμε πρωί και απόγευμα)

Το βασικότερο για μας είναι το θέμα των γευμάτων. Αν θα πρέπει να πάρουμε πλήρη κατασκηνωτικό εξοπλισμό με σκεύη και προμήθειες σε φαγητό και νερό το βάρος ανεβαίνει σημαντικά.
Μπορεί κάποιος να μας πει μία εκτίμηση για τις ώρες που θα κωπηλατήσουμε και αν θα είναι πρωί και απόγευμα;
Και επιπλέον μας ενδιαφέρει να γνωρίζουμε ποιο θα είναι το μέρος της διανυκτέρευσης. Θα επιλεγεί επί τόπου και αναλόγως του καιρού και άλλων συνθηκών ή το γνωρίζουμε ήδη;

Γιάννης





Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - hakem Chalkidiki - 07-12-2012

(07-12-2012, 04:53 AM)giorgos ark link Wrote: οπως εχω προαναφερει το καγιακ μου ειναι tandem, και επειδη ο φιλος που θα με συνοδευε αποφασισε να μην ερθει, εμεινα με το κουπι στο χερι...οποτε δεν θα μπορεσω να σας ακολουθησω. δεν πειραζει ευκαιριες θα υπαρξουν και αλλες. καλα να περασετε και να προσεχετε

και να ξερατε ποσο πολυ προσπαθησα να τα κανονισω ολα ετσι ωστε να μπορω να εχω το σκ ελευθερο και ποσο πολυ ηθελα να ερθω

κρίμα φίλε γιώργο... Δεν υπάρχει κανένας στο forum που να ενδιαφέρεται να συνοδέψει;;;


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - Random - 07-12-2012

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΞΙ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΩΡΕΣ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - giorgos ark - 07-13-2012

(07-12-2012, 07:09 PM)hakem link Wrote: κρίμα φίλε γιώργο... Δεν υπάρχει κανένας στο forum που να ενδιαφέρεται να συνοδέψει;;;

σε ευχαριστω hakem αλλα τωρα πλεον δεν εχω διαθεση, την επομενη φορα θα προσπαθησω παλι..!!

καλα να περασετε


Απ: 2η συναντηση μελων φορουμ---Αγ.Κωνσταντινος-Λιχαδονησια - ΓουΤσου - 07-13-2012

Εντάξει λοιπόν, νομίζω ότι μας κάλυψες φίλε Random.